Podnebí a počasí v Maroku: kdy je nejlepší doba na dovolenou

Maroko má několik typů podnebí (středomořské, oceánské, kontinentální, pouštní), které se liší region od regionu. V zásadě je ale Maroko, díky dlouhému slunečnímu svitu a příznivým teplotám, oblíbenou celoroční destinací. Záleží na tom, co si od dovolené představujete – slunění na pláži, surfování po vlnách Atantiku, cesty po vnitrozemí nebo výšlapy do hor?

Západ slunce nad Saharou, Maroko

Nejlepší čas pro dovolenou v Maroku

  • Nejkrásnější doba pro poznávací zájezd do Maroka je na jaře od poloviny března do května nebo na podzim od září do října. Počasí je příjemně teplé a mírné a můžete si vychutnat pobyt na pláži, sportovní aktivity i cestování po královských městech.
  • Pro plážovou dovolenou jsou ideální letní měsíce – na pobřeží Atlantiku od července do září, na pobřeží Středozemního moře v červenci a srpnu, kdy je nejtelepší voda, slunce svítí až 10 hodin denně a prší jen výjimečně.
  • Na hory (Vysoký Atlas, Rif) můžete vyrazit po celý rok, v létě počítejte s tím, že bude ještě trochu horko na delší túry, ale jinak kdykoli od dubna do října.
Pláž na pobřeží Středozemního moře, Maroko

Klima v Maroku – od Atlantiku přes vnitrozemí až po Středomoří

Pobřeží Atlantiku

Západní pobřeží, kde se nachází např. Essaouira, Agadir nebo Rabat, má příjemné oceánské klima, s krásnými teplými léty a mírnou „jarní“ zimou. Od listopadu do března přicházejí krátké, ale intenzívní srážky, které během několika hodin mohou naplnit vyschlá koryta řek (vádí). Průměrné denní teploty (Casablanca) se pohybují mezi 14 °C v lednu a 24 °C (max. 27 °C) v srpnu.

Pobřeží Středozemního moře

Severní pobřeží (Tetouan, Saidia) nabízí typicky středomořské klima – suchá, horká a slunečná léta a mírné zimy s občasnými dešti. Průměrné letní teploty jsou o něco vyšší než na atlantickém pobřeží (25 °C), zimy naopak o stupínek chladnější (13 °C).

Vnitrozemí

Převládá kontinenální klima, sušší a teplejší, s většími denními a sezónními výkyvy teplot. V Marrákeši se mohou v létě vyšplhat maxima k 37 až 40 °C (průměr 29 °C), v lednu k 19 °C (průměr 12,5 °C).

Hory a poušť

V pohoří Atlas a Rif panuje horské klima se zimními teplotami padajícími pod nulu a se sněhovou pokrývkou, která se v nejvyšších partiích může držet od listopadu do května. Východně od Atlasu je suché pouštní klima, s teplotními maximy kolem 40 °C.

Teploty moře v Maroku

Atlantické pobřeží Maroka je pod vlivem studeného Kanárského proudu, proto je tu moře vždy o něco chladnější, s teplotami kolem 17 °C v zimě, od července do září okolo 21 °C a v říjnu a listopadu kolem 20 °C. Teploty vody na Středomořském pobřeží jsou o něco vyšší, v létě dosahují příjemných 23,5 °C.

Atlantické pobřeží Maroka
Vysoký Atlas

Otázky a odpovědi k počasí v Maroku

Kdy je nejlepší doba pro zájezd do Maroka?
Jak teplé je moře v Maroku?
Fouká v Maroku vítr?
Lze jet na dovolenou do Maroka v zimě?