Podnebí a počasí na Kosu: kdy jet na dovolenou?

Podnebí na Kosu, Hippokratově rodném ostrově, je typicky středomořské: léto horké a beze srážek, jaro zelené a rozkvetlé, podzim příjemně prohřátý a zima mírná a deštivá. Počasí na Kosu ovlivňuje nejen subtropické klimatické pásmo, ale i blízkost turecké pevniny; léta mohou být velmi horká s teplotami nad 30 °C. Pocitově to ale není tak zlé, ostrovem profukuje mezi červnem a zářím vítr Meltemi jako přírodní ventilátor.
Ostrov Kos

Kdy jet na Kos? 

Záleží na tom, co si slibujete od vaší dovolené. Pokud je to koupání, opalování a relaxace na pláži, zvolte pro dovolenou na Kosu hlavní letní sezónu od června do září. Budete mít jistotu krásně vyhřátého moře a slunečného počasí bez srážek. Pro sportování, výlety a též pro osoby citlivé na vysoké teploty bude příjemnějším obdobím na dovolenou na Kosu spíš jaro (od dubna do začátku června) nebo podzim.
Jaro na Kosu, Řecko

Roční období na Kosu

Jaro na Kosu je svěží a nádherně zelené. Ostrov kvete od dubna do poloviny června, denní teploty se pohybují kolem 25 °C a teplota vody stoupá od 17 °C do 21 °C. V moři se asi budou koupat hlavně otužilci, ale horké termální prameny mohou být příjemnou alternativou.

Léto začíná už na konci května a trvá až do září. Nejteplejší jsou na Kosu měsíce červenec a srpen, kdy denní teploty dosahují až 33 °C, noční se drží kolem 20 °C, slunce svítí 12 hodin denně a moře má 25 °C.

Náš tip: Pokud chcete kombinovat koupání v moři s aktivitami a poznáváním ostrova, nejlepší dobou pro dovolenou na Kosu je konec sezóny. Slunce už tak nepálí, teploty moře jen zvolna klesají ze zářijových 24 °C na listopadových 20 °C, denní teploty se udržují na velmi příjemných 25–23 °C a na plážích je méně lidí.

Podzim od konce září do začátku listopadu přináší opět příjemné teploty kolem 25 °C, výhodou je prohřáté moře, které má na konci října pěkných 22 °C.

Zima na Kosu je poměrně teplá a deštivá, proprší až polovina měsíce. Maximální teploty od prosince do března dosahují 17 °C, minimální neklesají pod 7 °C. Moře má ještě v prosinci průměrně 18 °C.

Léto na Kosu
Ostrov Kos, Řecko

Teploty vzduchu a moře v letoviscích Kosu

Vzhledem k velikosti ostrova a plochému reliéfu se počasí v letoviscích na pobřeží prakticky neliší. Nejoblíbenější místa jako město Kos, Agios Fokas, Lambi, Marmari, Mastichari, Psalidi, Tigaki nebo Kardamena mají stejné počasí i teplotu moře.

Otázky a odpovědi o počasí na Kosu

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Kosu?
Jak teplé je moře u Kosu?
Které měsíce na Kosu jsou nejchladnější?