Podnebí a počasí na ostrově Rhodos

Pro Rhodos v jihovýchodní části Egejského moře je typické středomořské podnebí, horké a suché v létě a mírné a deštivé v zimě. Dalším typickým rysem jsou stále vanoucí větry, které v létě snižují vysoké teploty a v zimě je naopak zvyšují.
Zátoka sv. Pavla u města Lindos, ostrov Rhodos

Kdy jet na Rhodos?

Ostrov Rhodos, jeden z nejslunnějších ostrovů Středomoří, můžete navštívit v každém ročním období. Za nejpříjemnější měsíce se ale považují duben, květen, září a říjen. Pro koupání a slunění na pláži se doporučují letní měsíce od června do srpna, kdy prakticky neprší a přestože teploty mohou šplhat velmi vysoko, díky neustálému profukování větru je horko snesitelné.
Náš tip: Ideální doba pro spojení koupání, výletů po ostrově a návštěvy památek je v první polovině června a v září. Tyto měsíce jsou ideální i pro poznávání autentického života ostrova.

Roční období na ostrově Rhodos

  • Jaro na Rhodu je svěží, zelené a rozkvetlé. Od března do května stoupají teploty od 17 do 24 °C, občas zaprší a moře se pomalu ohřívá – v březnu má ještě 16 °C, ale v květnu už se mohou koupat první otužilci při teplotě vody cca 19–20 °C.
  • Léto od června do září je horké a suché, s rozdílem teplot na západě a východě ostrova. Západní pobřeží ochlazuje vítr Meltemi, který v letních měsících drží průměrné maximální teploty kolem 28–32 °C. Na východním pobřeží, které je před větry více chráněné, mohou průměrná maxima šplhat k 35 až 40 °C. Moře je nejteplejší v srpnu, kdy dosahuje 25 °C.
  • Podzim mezi říjnem a listopadem mnozí považují za nejlepší období k návštěvě Rhodosu i ideální čas pro většinu aktivit. Stále je příjemně teplo, teplotní průměry z krásných 21 °C postupně klesají k 17 °C, moře má v září fantastických 24 °C, v říjnu 23 °C a i v listopadu se dá ještě koupat při 20 °C. Je ale nutné počítat s častějším deštěm.
  • Zimy jsou mírné a deštivé. Mezi prosincem a únorem se průměrná teplota vzduchu udržuje kolem 13 °C, moře má sice ještě 18 °C, ale jeho teplota rychle klesá na 17 °C v lednu a 16 °C v únoru.
Jaro na ostrově Rhodos
Pláž Kolymbia v létě, Rhodos
Větrná pláž Prassonissi, Rhodos

Vítr a déšť na ostrově Rhodos

Známý vítr Meltemi pomáhá udržovat Rhodos relativně chladný. Fouká od května do října, nejsilnější je mezi červencem a zářím. Od dubna do září téměř neprší, většina srážek spadne od listopadu do března, nejvíce pak v prosinci, lednu a únoru.

Otázky a odpovědi o počasí na ostrově Rhodos

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na ostrově Rhodos?
Který je nejteplejší měsíc na Rhodosu?
Jak teplé je moře na Rhodosu?