Aktivní dovolená na Costa de la Luz: kam se podívat a jak se bavit

Costa de la Luz je mnohem víc než jen slunečné klima, moře a písek. Překvapí vás tu podmanivá příroda, okouzlující bílé vesničky, historické památky, mistrovské golfové resorty i skvělé podmínky pro všechny druhy surfování. Pro ideální zakončení dne si dopřejte projížďku na andaluském plnokrevníku podél pláže nebo posezení v restauraci s vynikajícím jídlem a andaluským vínem.

Katedrála v Cádizu, Costa de la Luz

Co dělat na Costa de la Luz

Kitesurfing a windsurfing

Dobré povětrnostní podmínky a vysoké vlny Atlantiku lákají na pláže Costa de la Luz surfaře z celé Evropy. Mnohé pláže v této oblasti Španělska jsou čistě surfařské, v jejich blízkosti bývají surfařské školy, kempy a půjčovny vybavení. Pravděpodobně nejznámějším místem pro kitsurfing jsou Playa el Palmar, Playa Tarifa a Playa de los Lances. Další pláže vhodné pro surfování najdete u letovisek.

Šnorchlování, potápění a další vodní aktivity

Díky krásnému pobřeží a křišťálově čisté vodě je Costa de la Luz oblíbeným místem i pro potápění a šnorchlování prakticky po celý rok. Mezi nejoblíbenější potápěčská místa patří přírodní rezervace Isla de las Palomas u Tarify, národní park Estrecho, mys Trafalgar a městečko Roche. Námořní sportovní středisko v Isla Cristina nabízí plachtění, vodní lyže, potápění, rybaření, mořský kajak, katamarán aj.

Golf na Costa de la Luz

Costa de la Luz je jednou z hlavních golfových destinací ve Španělsku s řadou klubů na pozoruhodných místech pro všechny typy hráčů. Mezi nejlepší golfová hřiště v oblasti patří Islantilla Golf Resort v blízkosti Isla Cristina s 27jamkovým hřištěm pro hráče všech úrovní. Další golfové kluby jsou u letovisek Isla Canela, Sankti Petri, Costa Ballena nebo Vejer de la Frontera.

Šnorchlování u pláže Bolonia, Costa de la Luz
Vyjížďka na koních, pláž Mazagon, Costa de la Luz

Kam na výlet na Costa de La Luz

Národní park Doñana

Doñana je jedním z nejkrásnějších a nejvýznamnějších evropských mokřadů, kde můžete vidět různé ekosystémy: bažiny, laguny, piniové háje, pohyblivé duny, útesy a mělké zátoky, kde hnízdí množství ptáků. V parku se můžete těšit na 30 km nedotčených bílých pláží, treky, prohlídky s průvodcem, výlety na čtyřkolkách či vyjížďky na koních. Do parku se můžete vydat např. z letoviska Matalascañas.

Park Marismas del Odiel

Přírodní lokalita Marismas del Odiel (biosférická rezervace UNESCO) je komplexem přílivových bažin na soutoku ústí řek Tinto a Odiel při setkání sladké a slané vody. Místo je zastávkou pro tisíce migrujících ptáků a magnetem pro ornitology. Pro výlety do této oblasti je ideální blízké letovisko Nuevo Portila.

Pohoří Sierra de Aracena

Dalším místem pro milovníky přírody a hor je malebné pohoří Sierra de Aracena, skrytý klenot jižní Andalusie. Čekají vás nádherné výhledy, lesy kaštanů, typické obílené vesnice a tradiční restaurace, kde najdete tu nejlepší místní kuchyni. Za návštěvu stojí i výlet do jeskyně Gruta de las Maravillas s více než kilometrem podzemních chodeb.

Hornický park Rio Tinto

Oblast Rio Tinto, pojmenovaná po blízké řece, zbarvené do červena minerály mědi a železa, se může pochlubit 3 000letou historií hornictví od Féničanů a Římanů až do 90. let 20. století. Místní doly jsou prý nejstarší na světě, podle jedné z teorií jde o bájné doly krále Šalamouna. Návštěva starých měděných dolů a hornického parku je nezapomenutelným zážitkem. Při prohlídce se můžete projet důlním vlakem a navštívit muzeum či britský dům z viktoriánské éry.

Měděné doly Rio Tinto, Costa de la Luz
Jeskyně Gruta de las Maravillas, Costa de la Luz

El Rocio de Huelva

Zajímavou atrakcí poblíž města Huelva je i slavná vesnice El Rocio s bílými domy, typickými uličkami a barevnou atmosférou fiesty. V době letnic sem míří tisíce poutníků (Rocieros) z celého Španělska na každoroční pouť, aby vzdali hold světici Virgen del Rocio.

Starobylá města Andalusie

Ve slavných andaluských městech se prolínají maurské a křesťanské vlivy. Ukrývají románské a gotické kostely, arabské hradby a malebné staré uličky s bílými domy: Medina Sidonia, Vejer de la FronteraConil de la Frontera, Arcos de la Frontera, Cádiz nebo hlavní město Andalusie Sevilla, vzdálená od Huelvy jen něco málo přes hodinu jízdy.

Výlety za památkami Costa de la Luz

Nenechte si ujít nejzajímavější z architektonických a archeologických skvostů Andalusie:

  • Katedrála v Cádizu: Působivá barokní katedrála v srdci historického centra Cádizu nabízí hrobku Manuela de Fally a úžasný výhled na město a oceán z hlavní věže.
  • Torre Tavira v Cádizu: Lákadlem strážní věže z 18. století, sloužící dnes jako muzeum a kulturní centrum, je panoramatický výhled na město. Zařízení Camera Obscura využívá řadu zrcadel a čoček k promítání 360° obrazu města na konkávní povrch uvnitř temné místnosti.
  • Alcazar v Jerez de la Frontera: Původně obranná pevnost z 11. století, jeden z nejvýznamnějších příkladů almohádské architektury v Andalusii, se po přestavbě stal sídlem mnoha španělských králů. Dnes je otevřený pro veřejnost jako muzeum s krásnými zahradami a nádvořími.
  • Římské divadlo v Cádizu: Bylo postaveno v průběhu 1. století n. l. římskými obyvateli tehdejšího města Gades. Divadlo s hlavní scénou a tribunami, které jsou vytesány přímo do skály, má kapacitu asi 10 000 diváků.
  • Římské město Baelo Claudia: Starobylé antické římské město u Tarify bylo založeno v 2. století př. n. l. V současnosti je to jeden z nejlépe dochovaných příkladů římského osídlení v Andalusii.
Město El Rocio, Costa de la Luz
Alcazar v Jerez de la Frontera, Costa de la Luz

Zábava pro děti i dospělé v Costa de la Luz

Na Costa de la Luz najdete několik aquaparků, které nabízejí zábavu a adrenalinové zážitky pro celou rodinu. Zkuste například:

  1. Aquopolis Cartaya, vodní zábavní park nedaleko letoviska Isla Cristina s mnoha atrakcemi (skluzavky, bazény, vodopády),
  2. Aqualand Bahia Cadiz, rodinný vodní park nabízí adrenalinové atrakce, dětský koutek, peřeje, bazény s vlnami, surfovací pláž,
  3. Isla Magica, zábavní park v Seville s atrakcemi a zábavou pro děti i dospělé (horské dráhy, vodní atrakce, obří kolo a další).

Noční život v letoviscích na Costa de la Luz

Noční život v Cádizu je živý a zábavný. V historickém centru města najdete mnoho nočních klubů, barů a pubů, které nabízejí tradiční tapas, drinky a koktejly. Některé z nejlepších barů v Cádizu jsou El Pelícano, El Catacumba a La Taperia de Columela. Kromě nočních klubů a barů můžete také navštívit kulturní akce a koncerty.

Noční život v oblasti Huelvy je o něco skromnější, ale i tady najdete několik barů, restaurací a nočních klubů, kde můžete tancovat a bavit se až do rána. Mezi nejpopulárnější kluby patří La Buena Vida, Zona 5, a Mar y Sol, které nabízejí hudbu všech žánrů od house po latino, a jsou často plné místních i turistů. Specialitou oblasti jsou chiringuitos – plážové bary, kde můžete posedět u moře, užívat si drinky a poslouchat hudbu.

Národní park Doñana, Costa de la Luz
Ulice v Conil de la Frontera, Costa de la Luz

Otázky a odpovědi k aktivitám na Costa de La Luz

Jaké atrakce a památky na Costa de la Luz stojí za návštěvu?
Jak se bavit na Costa de la Luz?
Jaké jsou možnosti sportování na Costa de la Luz?
Jaký je noční život na Costa de La Luz?