Nakupování v Tunisku – potěšení i adrenalin

Byla by škoda být v Tunisku a nepřivézt si z této země typický suvenýr. Platit se dá nejlépe kartou nebo v hotovosti v místní měně. 
Keramika a koberce na tuniském trhu v Sidi Bou Said
Výroba tradičního tepaného talíře z mědi a stříbra

Tuniská měna a její specifika

Oficiální měnou v Tunisku je tuniský dinár (TND). Jeden dinár se dělí na 1 000 milimů (tedy nikoliv na setiny, ale tisíciny). Tuniské dináry se nesmí dovézt do země ani zpětně vyvézt do zahraničí, je nutné si je buď v Tunisku vybrat z bankomatu anebo vyměnit v bance, směnárnách nebo hotelu. 

Kolik vyměnit a jakým způsobem

Českou korunu směnárny neberou, uspějete jen s eury nebo dolary. Je výhodnější měnit menší částky peněz podle potřeby. Pokud vám dináry na konci dovolené zbydou, nezbývá než je opět vyměnit za eura, ovšem v méně výhodném kurzu. Nezapomeňte si schovat účtenku z původní směny.

Spropitné

V Tunisku je zvykem dávat ve službách drobné spropitné. Pro pokojské, recepční, číšníky, řidiče taxi nebo průvodce totiž bakšiš představuje vzhledem k nízkým platům důležitý zdroj příjmu.
Tuniské koberce
Tradiční lampy na trhu v Tunisu

Umění smlouvat

Dohodnout se na dobré ceně je v arabském světě skutečné umění, které by v ideálním případě mělo zařídit spravedlnost pro obě strany. Smlouvat můžete prakticky všude, pochopitelně vyjma supermarketů, lékáren nebo restaurací. Následujících 5 triků by se vám mohlo hodit:

  • Berte smlouvání jako hru, a ne jako boj „kdo z koho“. Dejte si na čas, usmívejte se, buďte zdvořilí.
  • Než začnete smlouvat, ověřte si obvyklou cenu vyhlédnutého zboží.
  • Neříkejte svoji cenu jako první. Čím výš pak obchodník nadsadí cenu, tím nižší by měla být vaše nabídka.
  • Traduje se, že spravedlivá cena odpovídá třetině navrhované cifry, ale nemusí tomu tak být všude, v místech jako Djerba nebo Hammamet budou určitě ceny vyšší než např. v Douze.
  • Pokud se vám cena stále zdá vysoká, zkuste odejít. Jestliže vás prodavač dohoní, můžete pokračovat.

Jaké suvenýry si přivézt z Tuniska

Za dobrou cenu můžete v Tunisku koupit krásné zlaté nebo stříbrné šperky v berberském stylu, tradiční kovové lampy, ručně tkané koberce, malovanou keramiku, kožené kabelky, ručně tkané koberečky a tepané měděné talíře. Nezapomeňte na koření nebo báječné sušené datle. Unikátním suvenýrem jsou „pouštní růže“ z okolí Tozeuru. Vznikly z minerálu sádrovce, který poušť vytvarovala do podoby složitých květů připomínajících růže.

Otázky a odpovědi o nakupování v Tunisku

Jaké jsou ceny v Tunisku v porovnání s ČR?
Kde v Tunisku nejvýhodněji vyměnit peníze?
Čím se platí v Tunisku?
Kolik stojí v Tunisku jídlo v restauraci?
Co si přivézt z Tuniska?