Otázky a odpovědi k aktivitám na Egejské riviéře/Kusadasi

Jak vypadá noční život v Kusadasi?
Jak zabavit děti v Kusadasi?
Jaké atrakce a památky v Kusadasi stojí za návštěvu?
Jaké sporty se dají provozovat v Kusadasi?
Celsova knihovna Efez, Kusadasi

Aktivní dovolená v Kusadasi: co vidět, prožít a jak se bavit

5 tipů na výlety a zážitky v oblasti Kusadasi

Kusadasi je živé letovisko se spoustou lákadel. Kromě nádherných pláží má neuvěřitelné množství antických památek, malebná městečka, krásnou přírodu a hory. Nesmíte vynechat ani sportovní aktivity, vynikající tureckou kuchyni, zábavu v aquaparcích, výhodné nákupy a barvitý noční život.

Potápění, Kusadasi
Jízda na koni, Egejská riviéra

Jak se bavit s dětmi na dovolené v Kusadasi

Starobylé město Efez (UNESCO)

Starověký Efez je jedním z nejkrásnějších starověkých míst v Turecku i v celém Středomoří. Svého času byl hlavním městem nejbohatší římské provincie Asia a druhým největším městem Římské říše. Velikost Efezu je znát i z dochovaných památek. Za vidění stojí amfiteátr, lázně, Celsova knihovna, ruiny baziliky sv. Jana Evangelisty s jeho údajným hrobem, ruiny chrámu Panny Marie, fragmenty ze slavného Artemidina chrámu (jednoho ze sedmi divů světa), divadla, římské terasové domy a silnice. Větší část území s památkami stále ještě není vykopaná.

Pigeon Island

Pro panoramatický výhled na Kusadasi je ideálním místem jeho symbol „Holubí ostrov“ s byzantským hradem ze 13. století. V jednom z nejromantičtějších míst v Kusadasi se můžete kromě prohlídky pevnosti procházet podél moře, posedět v kavárně a sledovat nejúžasnější západy slunce.

Terasové římské domy, Efez, Kusadasi
Pigeon Island, Egejská riviéra

Nakupování v Kusadasi

Vesnice Sirince

Za 30kilometrový výlet z Kusadasi určitě stojí malebná vesnička Sirince s kavárnami, obchůdky a vinařskými domy s nádherným výhledem na pole, sady, vinice a olivové háje. Dejte si tradiční turecké palačinky známé jako „gözleme“ v jedné z mnoha kaváren a ochutnejte místní ovocná vína.

Pamukkale 

Dvouhodinový výlet z města Kusadasi vás zavede k nejkrásnějšímu přírodnímu divu Turecka, Pamukkale (UNESCO). Kopec pokrytý bílým travertinem s vodními nádržemi ve tvaru mušlí a „zamrzlými“ vodopády vypadá, jako by byl vyrobený ze sněhu nebo bavlny. V minerální vodě, která vytvarovala tento zázrak, se můžete i vykoupat ve vyhrazeném jezírku.

Návštěva hamamu

Turecké lázně známé jako hamam jsou zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Odpočiňte si v parní lázni na vyhřívaném kamenném stole a užijte si speciální peelingovou masáž. Ta ideálně připraví vaši pokožku na sluneční paprsky a rovnoměrné opálení. Proto se doporučuje navštívit hamam už na začátku dovolené.

Vesnice Sirince, Egejská riviéra
Relaxace v hamamu, Turecko
Pamukkale, Turecko

Nejoblíbenější sportovní aktivity během zájezdu do Kusadasi a okolí

Kromě výletů, jízdy na kajaku, čtyřkolkách a plavání s koňmi můžete na Egejské riviéře v oblasti Kusadasi navštívit některý ze zábavných a vodních parků.

Aquapark Adaland

Jeden z nejlepších vodních parků na světě nabízí mj. skluzavky pro každý věk a tempo, bazén s vlnobitím, línou řeku, jacuzzi, rafting na divoké vodě, zónu pro malé děti a živou diskotéku u bazénu.

Aqua Fantasy

Fantastický vodní park v Selcuku v hotelovém resortu (pro hotelové hosty vstup zdarma) ukrývá desítky tobogánů, bazénů a dalších atrakcí.

Tortuga Pirate Island Theme & Water Park

Vodní park s tematikou pirátských ostrovů o rozloze 20 000 m² v Atlantique Holiday Clubu v Kusadasi. Najdete tu 14 tobogánů, 8 bazénů, línou řeku, dětský klub, živou hudbu apod.
Kusadasi je rájem shopaholiků. Pyšní se mnoha obchody se suvenýry, šperky, koberci, oblečením, kůží apod. Můžete zamířit i na trhy do nákupních center. Rozhodně byste neměli minout Kusadasi Bazaar, druhý největší bazar v Turecku hned po Istanbulu. V řadě úzkých uliček v přístavní čtvrti, lemovaných kavárnami a obchody, najdete opravdu všechno, co si přejete, od oblečení až po elektroniku.

Nejoblíbenější suvenýry z dovolené v Kusadasi

Turecké suvenýry z Kusadasi se liší od běžných suvenýrů „made in China“, které se nabízejí na obvyklých turistických místech. Ať zvolíte nádherné ručně vázané koberce, keramiku nebo zlaté šperky, všechno je práce místních řemeslníků. Mezi nejoblíbenější dárky z Kusadasi patří:
  • vlněné a hedvábné koberce,
  • výrobky z kůže – pásky, peněženky, kabelky,
  • ručně malovaná keramika s orientálními motivy – talíře, vázy, dlaždice,
  • koření a bylinky – od hřebíčku a skořice po kurkumu, vanilku, mátu, koriandr a kardamom,
  • káva arabica a konvice na kávu – nejlépe měděná.
Příprava turecké kávy v horkém písku
Tradiční tržnice v Kusadasi
Originální keramika na trhu v Sirince, Egejská riviéra

Noční život v Kusadasi

Kusadasi je živé i v noci a nabízí zábavu pro každého: diskotéky, posezení v baru s živou hudbou, noční plavby, taneční show atd. Vyzkoušejte např. starou část Kusadasi, známou jako Kaleici, labyrint úzkých uliček plných restaurací a barů nebo Bar Street, nejrušnější ulici v Kusadasi.

Čisté moře, krásná příroda a příjemné klima láká v Kusadasi k celé řadě vodních a outdoorových aktivit.

Potápění a šnorchlování

Živý podmořský svět Kusadasi je perfektním místem pro potápění a šnorchlování. Krásné lokality tu najdou zkušení potápěči i začátečníci, kteří mohou využít některého z mnoha potápěčských center. Zkušenější ocení potápění u útesů Barabaros a Adabanko a ponor k největšímu vraku letadla na světě Neopolis A300, který leží v hloubce 20 m a je 55 m dlouhý s rozpětím křídel 45 m.

Jízda na koni

Pokud máte rádi koně, vyzkoušejte „koňské safari“. Výpravy na koních z Kusadasi vedou krásnou přírodou, lesními i horskými stezkami a končí na panenské pláži Pamucak, kde máte možnost plavat s koňmi a cválat podél dlouhé písečné pláže.

Pěší turistika

Národní park Dilek Milli Park o rozloze 227 km² na poloostrově Dilek se čtyřmi nádhernými plážemi je skvělou příležitostí k celodennímu výletu z Kusadasi. Můžete tu strávit příjemný den na pláži nebo se vydat na pěší túru horským kaňonem. Oblíbenou atrakcí je Diova jeskyně s koupacím jezírkem v blízké vesnici Güzelcamli, kde si můžete dát i něco dobrého z tradiční turecké kuchyně.