Co je důležité vědět před cestou do Turecka

Nutné doklady a víza

Klidná dovolená v Bodrumu

Při turistických cestách do Turecka, které nepřesahují 3 měsíce pobytu, potřebují občané České republiky pouze cestovní pas, platný alespoň 5 měsíců od data ukončení zájezdu. Vlastní pas musí mít i děti nezávisle na věku.

Pokud máte v plánu zdržet se déle než 90 dní, pak potřebujete i vízum. Aktuální informace o vstupních podmínkách najdete na www.mzv.cz.

Očkování a zdravotní situace v Turecku

Do Turecka nepotřebujete žádné povinné očkování. Doporučují se „cestovatelská“ očkování proti hepatitidě A i B, břišnímu tyfu, tetanu a záškrtu, zvlášť plánujete-li výlety mimo turistická letoviska. Pokud však během dovolené budete nejvíce času trávit na pláži, procházkách po okolí a výletech s cestovní kanceláří, očkování není nutné.

Nezbytností je uzavření kvalitního cestovního pojištění. Česká republika nemá s Tureckem uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, to znamená, že bez pojištění si všechny lékařské zákroky i léky musíte hradit z vlastní kapsy. 

Co zabalit do cestovní lékárničky?

Kromě pravidelně užívaných léků nezapomeňte na analgetika a antipyretika, lék na střevní potíže, repelent, hodí se náplasti a dezinfekce na drobná poranění i panthenol na ošetření spálené kůže. Uvedené přípravky však seženete i v lékárnách v Turecku.
Tradiční výroba koberců, Turecko
Ruiny antického města Hierapolis

Turecké odlišnosti

  • Čas – vzhledem k tomu, že Turecko zrušilo „zimní čas“, je časový posun oproti Česku +1 hodina v létě a +2 hodiny v zimě.
  • Úřední jazyk  úředním jazykem v Turecku je turečtina.
  • Toalety – ano, s proslulým tureckým záchodem (díra v podlaze s nášlapkami), se stále můžete setkat (samozřejmě kromě turistických hotelů a lepších restaurací). Nebojte se ho, podle nejnovějších lékařských doporučení je pozice v podřepu při vykonávání potřeby velmi zdravá.
  • Voda – voda tekoucí z kohoutku je sice pitná, ale může obsahovat větší procento bakterií, proto se doporučuje k pití kupovat vodu balenou.
  • Internet a volání – většina hotelů nabízí bezplatné wifi připojení. Volat do Česka se dá s roamingem (pozor, je dražší než v rámci EU), nebo si koupit místní SIM kartu společnosti Türkcell, Vodafone či Türk Telekom.
  • Bezpečnost – Turecko je bezpečná země. Ve větších městech se přesto můžete setkat s drobnými krádežemi, vyplatí se proto opatrnost na ulicích.
Pláž Adrasan na Tyrkysovém pobřeží

Tísňové volání v Turecku

Tísňová linka: 112 (záchranáři, policie, hasiči)
Policie: 155 
Asistenční služba pro turisty (Antalya): 179
Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 312 405 61 39 (nouzová linka mimo pracovní dobu: 0090 532 375 13 87)
www.mzv.cz/ankara

Otázky a odpovědi k formalitám v Turecku

Potřebuji do Turecka vízum?
Je do Turecka nutné očkování?
Dá se v Turecku pít voda z kohoutku?