Co vidět a prožít v Turecku aneb aktivní dovolená

Turecko je tak zajímavá a různorodá země, že by bylo škoda nepodívat se aspoň po okolí vašeho letoviska. Můžete se vydat na výlet škunerem, půjčit si potápěčskou výstroj a prohlédnout si podmořský život či zkusit některý z vodních a adrenalinových sportů. A pokud vás zajímají spíš krásná místa a památky, nebudete muset hledat daleko – Turecko je památkami prošpikované skrz naskrz.
Koupání v kaňonu Sapadere u Alanye
Paragliding nad Modrou lagunou

Sportovní a outdoorové aktivity

Nádherné vnitrozemí a hory protkané mnoha řekami lákají milovníky trekkingu. Častým cílem bývá Kappadokie. Turističtí nadšenci neodolají „Královské lýkijské cestě“, nádherné značené turistické stezce mezi Antalyí a Fethiyí. Další možnosti jsou např. jízda na koni nebo horském kole.

Potápění v Turecku

Nejkrásnější potápěčské lokality jsou na Egejské riviéře. Zkuste poloostrov Gallipoli nebo ostrov Kekova s potopenými vraky lodí, zajímavé je i okolí Bodrumu se zatopenými antickými ruinami.

Vodní a adrenalinové sporty v Turecku

Na každé větší pláži máte na výběr z mnoha sportovních aktivit – jízdu na kajaku, wakeboarding, plachtění nebo surfování. Pokud se vzdálíte trochu od pobřeží, můžete vyzkoušet rafting na řekách v okolí Manavgatu nebo canyoning v oblasti Fethiye. Paragliding nad lagunou Ölüdeniz patří k nezapomenutelným zážitkům.

Výletní plavby

Plavba kolem Tyrkysového pobřeží, bohatého na romantické zátoky a ostrůvky, má velké kouzlo škunerem i plachetnicí. Nejlepší úseky jsou mezi Kusadasi a Antalyí a nejlepší čas od května do října.
Skalní kostel v Kappadokii
Starobylé město Hierapolis nad jezírky v Pamukkale

Výlety za tureckými památkami

Krásných míst a památek na bohatou historii je v Turecku tolik, že jedna dovolená na jejich prohlídku nestačí. Můžete se inspirovat seznamem světového dědictví UNESCO a objevit aspoň některé z nich:

  • Kappadokie – fantaskní erodované skály a skalní město plné klášterů, kostelů a obydlí vytesaných do skal v období Byzantské říše,
  • Trója – 4 000 let staré ruiny bájného Homérova města, objevené Schliemannem v roce 1870,
  • Efez – pozůstatky antického města se sloupem Artemidina chrámu,
  • Pamukkale – „bavlněný hrad“ se sněhobílými travertinovými jezírky,
  • Istanbul – se Sulejmanovou mešitou, chrámem Hagia Sofia a palácem Dolmabahce,
  • Chattušaš – ruiny bývalého hlavního města Chetitské říše.
Výlety lodí, ostrov Kekova, Turecko
Interier chrámu Hagia Sophia

Otázky a odpovědi k aktivitám v Turecku

Jaké sporty se dají provozovat v Turecku?
Které zajímavosti navštívit v Turecku?