Kdy je nejlepší počasí v Turecku? Krásně je od jara do podzimu

Kdy jet na dovolenou do Turecka?

Turecko můžete navštívit během celého roku, ale nejpříjemnější měsíce jsou květen, červen, září a říjen, kdy jsou snesitelnější denní teploty a moře je již (ještě) krásně vyhřáté.

  • Výhodou letních měsíců je jistota sluníčka, jasné oblohy bez mráčku a dokonale teplého moře. Na plážích bude ovšem rušněji, protože v létě míří k moři i turecké rodiny.
  • Jaro (podzim) v Turecku znamená pohodovou atmosféru s méně turisty a příjemné teploty, které umožňují poznávání země i památek.
Ostrov Kekova, Turecko

Nejlepší čas na koupání v Turecku

Koupací sezóna v letoviscích u Egejského a Středozemního moře v Turecku začíná během května, kdy už je moře vyhřáté na 20–22 °C. V červenci a srpnu teploty dosahují 26–28 °C, v září pomalu klesají na 25 °C a ještě do poloviny října se udržují na příjemných 23–24 °C. Dokonce i v polovině listopadu má moře stále snesitelných 20 °C, ale k tomu se už přidává občasný déšť.

Jaké počasí vás čeká na dovolené v Turecku

Turecko sice leží v subtropickém pásu, ale počasí v každé části země se překvapivě liší, vzhledem k různorodému terénu, mořím i horám.
Letní počasí nad zátokou u Bodrumu
Kleopatřina pláž v horkém létě

Na pobřeží Egejského moře je podobné klima jako v Řecku, s průměrnými teplotami mezi 27–35 °C v létě a minimálními srážkami. Zimy jsou mírné a deštivé, jaro svěží a zelené, s teplotami mezi 18–21 °C. Teploty na pobřeží Středozemního moře mohou být o 1–2 °C vyšší, ale rozdíly jsou minimální.

Turecké vnitrozemí s anatolskou náhorní plošinou má podnebí kontinentální až polopouštní, s horkými léty a dlouhými studenými zimami. Směrem k východu se klima mění ve vysokohorské. Ve východní Anatolii jsou zimy dlouhé a drsné: teploty klesají až k -30 °C a sníh padá od října do května.

Pobřeží Černého moře s oblastí Bosporu a Marmarského moře si vytváří vlastní mikroklima (např. v Istanbulu je úplně jiné počasí než v Neapoli, přestože obě města leží na stejné zeměpisné šířce). Léta jsou teplá a vlhká s častými dešti, zimy chladné a deštivé, což je také důvod, proč turecké černomořské pobřeží nepatří mezi nejoblíbenější turistické cíle. 

Podzim je ideální pro návštěvu památek – Modrá mešita, Istanbul
Windsurfing v Turecku

Otázky a odpovědi k počasí v Turecku

Kdy je nejlepší doba na návštěvu Turecka?
Liší se nějak počasí v letoviscích na Egejské a Turecké riviéře?
Jak teplé je moře v Turecku?