Aktivní dovolená v Apulii: co dělat, kam se podívat a jak se bavit

Jedinečný ekosystém Apulie s kaňony, roklemi, jeskyněmi, přírodními parky i vinicemi je potěšením pro každého milovníka přírody. V Apulii se můžete vydat po turistických stezkách pěšky, na kole nebo na koni a zkrátka nepřijdou ani milovníci historie a vynikající italské kuchyně. Spoustu možností tu najdou milovníci vodních sportů, adrenalinoví nadšenci i golfisté.

Národní park Gargano v Apulii
Vieste

Sportovní aktivity v Apulii

  • Potápění: vedle nádherných písečných pláží má Apulie i divoké pobřeží ideální k potápění a šnorchlování. Rájem potápěčů je oblast Gargano s řadou zátok či východ poloostrova Salento se skalními útesy a krápníkovými jeskyněmi. Krásné potápěčské lokality najdete i blízko Otranta.
  • Vodní sporty: pobřeží Apulie, neustále ovívané větry, je skvělým místem pro vodní sporty jako kitesurfing, windsurfing a plachtění. K oblíbeným aktivitám patří i rybaření, kanoistika, jízda na kajaku, vodní lyže apod.
  • Adrenalinové zážitky: v Apulii můžete vyzkoušet např. závěsné létání, paragliding, parasailing, wakeboarding, cliff jumping nebo horolezectví.
  • Golf: Vzhledem k teplému středomořskému podnebí si v Apulii mohou golfisté užívat po celý rok. Krásná hřiště jsou např. v oblasti Salenta s výhledem na skalnaté pobřeží a olivové háje (San Domenico Golf, Acaya Golf and Country Club, Barialto Golf Club, Riva dei Tessali Resort).
Kanoe u břehů Apulie
Turistická stezka v oblasti Gravina

Tipy na výlety a zajímavá místa v Apulii

Castel del Monte

Jedno z nejtajemnějších míst v Itálii, které byste během dovolené v Apulii neměli vynechat (UNESCO). Hrad z 13. století, charakteristický neobvyklým osmibokým půdorysem a osmibokými věžemi, je unikátní ukázkou středověké vojenské architektury.

Alberobello

Úžasné město Alberobello (UNESCO) známé pro své „trulli“ je výjimečným příkladem architektury budované prehistorickými technikami. Obílené kamenné domky s kuželovitými střechami jsou stále funkční a slouží jako hotely, restaurace nebo obchůdky.

Santa Cesarea Terme

Šarmantní lázeňské město, vystavěné kolem horkých termálních pramenů, je vyhledávaným turistickým cílem pro své termální lázně i ohromující paláce, postavené v 19. století italskou smetánkou (Villa Sticchi).

Grotte di Castellana

Dechberoucí jeskynní systém starý 90 milionů let je jednou z největších atrakcí Apulie. Táhne se v délce 3 km a maximální hloubce 122 m. Organizované výpravy se pořádají do části jeskyní hlubokých přibližně 70 m v úžasném prostředí podzemních dómů, stalaktitů, stalagmitů a zkamenělin.

Grotta della Poesia

Údajně jedna z 10 nejkrásnějších přírodních nádrží na světě. Jezírko se smaragdovou vodou obklopují vápencové útesy s jeskyněmi a s mořem ho propojuje podzemní tunel. Kvůli zákazu koupání ale musíte někam jinam, třeba na krásnou pláž v Torre dell Orso.

Castel del Monte, Apulie
Trulli v Alberobello, Apulie
Villa Sticchi, Santa Cesarea Terme, Apulie

Nejkrásnější města Apulie

Lecce

Fascinující město Lecce („Florencie jihu“) byste měli vidět alespoň jednou v životě. Dojem z množství renesančních i barokních budov umocňuje i použitý typický narůžovělý kámen. Lecce je skvělým místem i pro gurmánskou dovolenou, určitě ochutnejte jeho slavné "Rustici leccesi".

Ostuni

Bílé město Ostuni („La Città Bianca“) na vrcholu kopce v srdci Apulie je jedním z nejkrásnějších míst v Itálii. Uchvátí vás bludištěm úzkých uliček s obílenými tradičními domky i výhledem na nekonečné olivovníky v krajině Valle d'Itria a Jaderské moře. Ostuni je vzdálené asi 30 minut jízdy z Brindisi.

Bari

Hlavní město Apulie Bari je rušné přístavní a univerzitní město se zajímavou architekturou, nádhernými kostely, přímořskou promenádou a krásným historickým centrem s bludištěm klikatých uliček, historických domů, kavárniček a obchůdků.

Gallipoli

Elegantní přímořské město je rozdělené do dvou oblastí: nové město a staré město Gallipoli na ostrově spojeném hrází s pevninou. Můžete v něm vidět krásné renesanční i barokní památky s majestátní dominantou – středověkou pevností Castello Gallipoli.

Otranto

Nejvýchodnější město Itálie, oddělené od Albánie 80 km širokým Otrantským průlivem, je nádhernou směsí historických památek a dokonalých pláží. Hlavní atrakcí Otranta je katedrála s unikátní mozaikovou podlahou, jednou z největších v Evropě.

Ostuni, Apulie
Mozaiková podlaha v katedrále v Otrantu, Apulie

Jak se bavit v Apulii

Aquaparky

Mezi nejznámější patří Aquapark Egnazia nedaleko Monopoli, který vedle bazénů a tobogánů nabízí i lekce zumby, vodní aerobik a skupinové tance. Dále AcquaSplash Alberobello s mnoha bazény různých hloubek a velkou nabídkou skluzavek a tobogánů nebo Tsunami Water Park blízko Brindisi.

Astronomický park Sidereus v Salentu

Unikát mezi zábavními a tematickými parky Apulie se rozkládá na ploše 5 000 m². Nabízí řadu dalekohledů pro pozorování Měsíce, hvězd a planet, radioteleskop k „naslouchání“ hlasu hvězd a planetárium s bohatým programem.

Svátek vína

Dny otevřených vinných sklepů Apulie („Cantine Aperte“) se konají vždy poslední květnový víkend a je to jedinečná šance, jak spojit ochutnávku vína s exkurzí do jeho výroby i sběru hroznů.

Noční život v Apulii

V krásných městech Apulie není problém najít zábavu ani v noci, kdy ožívají diskotéky, vinárny a plážové bary. Vyhlášeným centrem nočního života je Gallipoli s uvolněnou atmosférou, ale nudit se nebudete ani v Otrantu nebo Lecce s mnoha pouličními a plážovými večírky.

Otázky a odpovědi k aktivitám v Apulii

Jaké jsou možnosti sportování v Apulii?
Která místa v Apulii stojí za návštěvu?
Jaké jsou památky UNESCO v Apulii?