Apulie

Dovolená v romantickém koutě Itálie

Vítejte v Apulii!

V jihovýchodním cípu Itálie, na „podpatku italské boty“, se nachází region Apulie (Puglia). Je to místo plné úchvatně krásné přírody, historického a kulturního dědictví, kulinářských tradic i nádherných pláží a zátok s křišťálově čistou vodou. Dovolená v tomto italském ráji je mimořádným zážitkem.

Apulie se rozkládá na ploše 19 345 km² a má 4 miliony obyvatel. Její 800 km dlouhé pobřeží omývá na severovýchodě Jaderské moře a na jihu moře Jónské. Sousedí s regionem Molise na severu, s Kampánií na západě a Basilicatou na jihozápadě. Hlavním městem je Bari.

Nejvyšším bodem je hora Monte Cornacchia (1 151 m); mimo pohoří na severu (oblast Gargana) a západě (Jižní Apeniny) je většina Apulie poměrně plochá, pouze s mírnými kopci a úrodnými nížinami. Apulie je jednou z nejslunnějších a nejúrodnějších oblastí Itálie.

Polignano a Mare, Apulie
Ulice města Locorotondo v Apulii

5 důvodů, proč si pro dovolenou vybrat Apulii

  • Pláže a dokonale průzračné moře: se svým dlouhým pobřežím se Apulie považuje za skvělou plážovou destinaci. Najdete tu všechny typy pláží – písčité, oblázkové i skalnaté, pláže dlouhé stovky metrů i úzké plážičky mezi skalními útesy.
  • Historie: Apulie se svou strategickou polohou ve Středomoří zažila v historii množství invazí a mísení kultur. Vlivy Řeků, Římanů, Byzantinců, Normanů, Turků a Španělů od prehistorických staveb po barokní katedrály jsou dodnes viditelné. Unikátní apulijské památky Castel del Monte, Alberobello a svatyně San Michele Arcangelo uvádí UNESCO na seznamu světového dědictví.
  • Gastronomie: vynikající a zdravá italská kuchyně založená na čerstvých lokálních potravinách zahrnuje plody moře, olivový olej, víno, rajčata, fíky, pomeranče, hrozny či chilli papričky. Ochutnejte sýr burrata, domácí těstoviny orecchiette, chléb focaccia a excelentní vína Primitivo, Negroamaro a Salice Salentino.
  • Aktivity: milovníci aktivní dovolené najdou v Apulii spoustu možností k potápění, canyoningu, surfování, šnorchlování, jízdě na kajaku, cliff jumpingu, golfu i pěší turistice.
  • Klima: Apulie patří s teplým středomořským klimatem mezi nejslunnější, nejteplejší a nejsušší regiony Itálie. Slunce a moře si tu můžete užívat od května až do října.
Těstoviny orecchiette, Apulie
Vieste, Gargano, Apulie

Nejlepší místa pro dovolenou v Apulii

Ať zamíříte v Apulii kamkoliv, budete okouzleni krásou krajiny, průzračnou čistotou moře a rozmanitostí pláží. Najdete tu spoustu nádherných měst, ideálních k toulání po dlážděných uličkách a obdivování architektury: od „hobitích“ trulli domků v Alberobello přes labyrint ulic bílého města Ostuni či apulský barokní klenot město Lecce až po elegantní přímořská letoviska Otranto a Gallipolli.

Nutností je návštěva města Polignano a Mare na okrajích vápencových útesů s krásným historickým centrem, divokým pobřežím s mnoha jeskyněmi a plážemi s modrou vlajkou. Vydejte se do okouzlujícího Santa Maria al Bagno, které je pro své průzračné vody se spoustou mořského života mekkou potápěčů. Rodiny s dětmi ocení klidnou oázu Torre Rinalda s ohromující písčitou pláží a nedotčenou krajinou. Krásné pláže s tyrkysovým mořem najdete i v letovisku Specchiolla poblíž Brindisi, které leží stranou od největšího turistického ruchu a není přeplněné ani v hlavní sezóně.

Santa Maria al Bagno
Katedrála v Lecce

Otázky a odpovědi k dovolené v Apulii

Proč jet na dovolenou do Apulie?
Které oblasti v Apulii jsou nejhezčí?
Jak daleko je Apulie od ČR?
Jak dlouho trvá let do Apulie?
Které hotely lze doporučit k trávení dovolené v Apulii?

Mapa - Apulie

Nejlépe hodnocené hotely - Apulie