Co dělat v Jordánsku: potápění, adrenalin i návštěvy památek

Dovolená v Jordánsku, to je tisíc a jedno dobrodružství! Kromě potápění v Rudém moři a relaxace ve vodách Mrtvého moře se můžete vydat do pouště Wadi Rum, objevovat archeologické a biblické památky jako Al-Maghtas, města Petra a Jerash, pouštní pevnosti a hrady, vyzkoušet canyoning ve Wadi Mujib, projít se rezervací Dana a kochat se hvězdnou oblohou
Wadi Rum, Jordánsko

Sportovní aktivity v Jordánsku

Potápění

Rudé moře s teplotou vody mezi 21 a 29 °C a pozoruhodnou průzračností je jednou z nejlepších potápěčských destinací na světě. Jordánsko může na pouhých 27 kilometrech pobřeží nabídnout perfektní pláže s místy, vyhovujícími všem úrovním potápění. Velká část jordánského pobřeží je součástí mořské rezervace Akaba.

Canynoning 

Nejlepší místo pro canyoning v Jordánsku je biosférická rezervace Mujib a kaňon Wadi Mujib s pozoruhodnými útesy, rychlou řekou, vodopády i ohromnou biologickou rozmanitostí. Další skvělá místa pro canyoning najdete ve Wadi al Hasa, Wadi Bin Hammad nebo Wadi Hidan.

Co vidět na dovolené v Jordánsku: tipy na výlety, zajímavá místa a atrakce

Akaba

Malebné letovisko s přímořským kouzlem, potápěčskými centry a fascinujícími pozůstatky historie. Vyzkoušejte i příjemné městské lázně a vynikající restaurace. Akaba má pro každého něco.

Madaba

Historie tohoto biblického města sahá do doby před 4 500 lety. Madaba se nachází v severním Jordánsku asi 30 kilometrů od Ammánu. Množství starých památek a kostelů z byzantské éry s krásnými mozaikami daly Madabě přezdívku „Město mozaik“.
Potápění v Jordánsku
Mozaika v Madabě
Wadi Mujib, Jordánsko

Petra

Nabatejské karavanní město Petra (UNESCO), obývané od pravěku, bylo důležitou křižovatkou mezi Arábií, Egyptem a Fénicií. Petra je napůl postavena, napůl vytesána do skály. Je to jedno z nejznámějších světových archeologických nalezišť, kde se mísí starověké východní tradice s helénistickou architekturou.

Jerash

Ruiny římského města, několik staletí pohřbené pod pláštěm písku a znovu objevené v roce 1806, jsou druhou nejnavštěvovanější atrakcí Jordánska po Petře. Jerash, jehož historie je dlouhá 4 500 let, překypuje římskými památkami, neboť za římské říše patřil do mocné ligy Decapolis, sdružující deset měst současné Levanty.

Um er-Rasas

Um er-Rasas (UNESCO), založený jako římský vojenský tábor, se v 5. století rozrostl na osadu, obývanou postupně křesťanskými a islámskými komunitami. Archeologické naleziště, jehož většina ještě nebyla odkryta, obsahuje ruiny římského opevnění a také 16 kostelů, některé s dobře zachovalými mozaikovými podlahami (zvláště pozoruhodná se nachází v kostele sv. Štěpána a vyobrazuje města v regionu).

Křesťanské poutní místo „Bethany v Zajordání“ (Al-Maghtas)

Archeologické naleziště (UNESCO) na východním břehu řeky Jordán, 9 kilometrů severně od Mrtvého moře, údajně místo, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše Nazaretského. Obsahuje římské a byzantské pozůstatky staveb včetně kostelů a kaplí, kláštera, jeskyně poustevníků a jezírka, ve kterých se slavily křty.

Quseir Amra

Tento výjimečně zachovalý pouštní hrad (UNESCO), postavený na počátku 8. století, byl pevností s posádkou a sídlem umajjovských chalífů. Nejvýraznějšími prvky paláce jsou přijímací hala a hammam, obě místnosti bohatě zdobené figurálními nástěnnými malbami.
Petra, Jordánsko
Jerash, Jordánsko

Jak se bavit v Jordánsku

Zábava s dětmi

Vyzkoušejte některý z vodních a zábavních parků Jordánska, kde najdete mj. atrakce inspirované nejznámějšími památkami Jordánska i dobré restaurace pro rodiny s dětmi. Mezi nejpopulárnější parky patří Saraya Aqaba Waterpark v Akabě nebo Jingo's Jungle v Ammánu.

Zábava pro dospělé

Organizují se celodenní výlety do Wadi Rum, na kterých ochutnáte tradiční beduínskou večeři, zažijete neskutečné západy slunce a spát budete ve stanu s panoramatickým výhledem na hvězdnou oblohu.

Noční život

Turistické oblasti i hlavní město Ammán se mohou pochlubit rušným nočním životem s kluby, bary a kavárnami s uvolněnou atmosférou. Jedním z nejznámějších nočních klubů v Ammánu je Cube Lounge. Popíjení alkoholu na ulicích je zakázáno, ale v barech, klubech, hotelech a v soukromí je povolené.
Quseir Amra, Jordánsko
Wadi Rum
Křestní místo Bethany, Jordánsko

Otázky a odpovědi k aktivitám v Jordánsku
 

Jaké sportovní aktivity nabízí Jordánsko?
Jaké jsou památky UNESCO v Jordánsku?
Má Jordánsko vodní a zábavní parky pro děti?
Dá se pít alkohol v Jordánsku?