Důležité informace a co je dobré vědět před cestou na Kapverdy 

Doklady pro vstup do země

Ostrov Boa Vista, Kapverdy
1. Cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu.
2. Od 1. 1. 2019 můžete cestovat na Kapverdské ostrovy bez víz, pokud doba pobytu nepřesáhne 30 dní. Vízovou povinnost nahradila povinná registrace se zaplacením letištní bezpečnostní taxy (TSA) ve výši 3 400 kapverdských escudo (cca 31 €). Můžete ji uhradit prostřednictvím cestovní kanceláře, online na adrese https://www.ease.gov.cv/, nejpozději ale 5 dní před odletem nebo v hotovosti po přistání na letišti u přepážky (na ostrově SAL je platba možná jen platební kartou). Poslední možnost sice vypadá nejsnadněji, ale někdy se může protáhnout, proto se nedoporučuje.

Covid-19, podmínky cestování Kapverdy

Načítám...

Jak je to s očkováním a zdravotní péčí na Kapverdách? 

Při cestách na Kapverdy nemusíte mít žádné povinné očkování. Zdravotní péče na Kapverdách sice není zcela na evropské úrovni, ale nemusíte se obávat. Státní nemocnice nebo ordinace jsou na všech ostrovech, v turistických oblastech najdete i soukromé kliniky s vyšším standardem. V každém případě se doporučuje sjednat si komplexní cestovní pojištění. Ošetření platíte na místě většinou v hotovosti a je nutné schovat si pro pojišťovnu nejen účtenky, ale i lékařskou zprávu.

Prevence je nejlepší lékař

I když na ostrově nehrozí žádná zvláštní zdravotní rizika, je dobré dodržovat obvyklá opatření: nepít vodu z vodovodu, vyhýbat se kostkám ledu, ovoce z trhu jíst omyté a oloupané. Jedním z nejčastějších zdravotních problémů jsou infekce, proto pečlivě dezinfikujte i drobné rány a škrábance. Do cestovní lékárničky přibalte i tablety na kinetózu (pro případ výletů lodí při větrném počasí) a v létě pro jistotu i repelent.
Ostrov Sal, Kapverdy
Ostrov Boa Vista, Kapverdy

Kapverdské odlišnosti

Turistický poplatek. Na Kapverdách je zavedena pobytová taxa ve výši 2,5 € na osobu/noc. Poplatek platí každý turista starší 16 let přímo na hotelové recepci.

Časový posun. Kapverdy jsou o 2 hodiny pozadu za Evropou. Pokud je v Praze pravé poledne, na Boa Vista mají 10 hodin dopoledne. S evropským letním časem se rozdíl zvětšuje na -3 hodiny.

Úřední jazyk. úředním jazykem na Kapverdách je portugalština.

Telefonování a internet. V turistických letoviscích fungují mobilní sítě bez větších závad, síla signálu ovšem často kolísá. Dá se volat (draze) i z recepce hotelu, ale výhodnější je koupit si předplacenou kartu do automatu (cca 7 €) nebo SIM kartu místního operátora. Wi-fi připojení k internetu funguje na veřejných místech (letiště, přístavy a náměstí) a v hotelech vyšší kategorie.

Elektřina. Napětí v síti je 220 V/50 Hz, zásuvky jsou evropského typu, se dvěma kolíky. Někde vás mohou překvapit občasné výpadky proudu.

Spropitné. Drobné spropitné je výrazem spokojenosti hosta a ocenění práce personálu jako všude na světě. Pro lidi na Kapverdách navíc bývá spropitné důležitou součástí výdělku.

Důležitá telefonní čísla

  • Záchranka – 130,
  • hasiči – 131,
  • policie – 132,
  • honorární konzulát ČR na ostrově Santiago +238 991 29 66, nouzová linka +351 919 319 422.

Otázky a odpovědi o vstupních formalitách na Kapverdy

Je potřeba vízum na Kapverdské ostrovy?
Jaký je časový posun na Kapverdách?
Jaká očkování musím mít na Kapverdy?Jaká očkování musím mít na Kapverdy?