Ceny na Kapverdách – nákupy, suvenýry, doprava 

Kapverdy jsou překvapivě drahé, protože v podstatě všechno se na ostrovy musí dovážet.

Měnou Kapverdských ostrovů je kapverdské escudo (CVE), které se dělí na 100 centavo. Escudo má pevný kurz vůči euru: 1 € = 110 CVE. Tuto měnu si nemůžete vyměnit v České republice a naopak s českou korunou neuspějete v kapverdských bankách.

Nejlépe směnitelnou měnou na Kapverdách je euro, se kterým můžete ve většině hotelů a restaurací v letoviscích platit přímo. Ve větších městech a turistických oblastech lze platit i mezinárodní platební kartou (VISA).
Kapverdské escudo
Kapverdská bižuterie z mušliček a dřevěných korálků
Hotovost v escudech získáte buď na hotelové recepci, ve směnárnách, bankách nebo si můžete vybrat peníze z bankomatu. Při výměně počítejte s poměrně vysokými poplatky, proto je lepší směnit si předpokládanou částku najednou.

Orientační ceny na Kapverdách

Jsou o něco vyšší než v ČR, zvlášť u dovážených potravin. Naopak to, co se na ostrovech vypěstuje nebo uloví, může být levnější (ovoce, káva, víno, ryby, mořské plody).

Kolik průměrně zaplatíte v supermarketu na Kapverdách za běžné potraviny

(Ceny jsou pouze přibližné, liší se od oblasti a sezóny.)
Produkt  Množství  Cena
Bochník chleba 500 g 1 €
Místní sýr  1 kg 1,80 €
Láhev vody  1,5 l  0,78 €
Láhev vína  1 ks od 3 do 7 €
Láhev piva  0,5 l  0,85 €
Pomeranče  1 kg  2,30 €
Banány 1 kg  1,70 €
Balíček cigaret  1 ks  od 2,20 do 2,70 €

Ceny v restauracích na Kapverdách

V ostrovních fast foodech za jídlo zaplatíte kolem 4,50 €, v lidových restauracích kolem 5 €. Velké pivo stojí přibližně 2–2,50 €, Coca cola 1,10 €, káva espresso 1 €, cappuccino 1,40 € a láhev vody (0,33 l) zhruba 0,64 €.

Jak a za kolik cestovat po ostrovech i mezi ostrovy

  • Ve větších městech na ostrovech funguje autobusová doprava, jízdenka přijde na 0,37 €.
  • Další možností je taxi, kterým můžete absolvovat i celodenní výlet. Cenově to vyjde zhruba stejně jako půjčení vozu na jeden den (60–70 €).
  • Kapverdskou specialitou je „kolektivní taxi“, něco mezi autobusem a taxíkem. Jedná se o dodávky pro 6–12 lidí, cena za svezení je jen o málo vyšší než u autobusu.
  • Cestování mezi jednotlivými ostrovy je možné lodí nebo malými letadly. Lodě vyjíždějí z přístavů většinou ráno a vrací se k večeru, cena jízdenky se liší podle vzdáleností, 20–60 €, za letenku zaplatíte až 120 €.
Ryby se prodávají čerstvě ulovené ještě na molu, ostrov Sal
Obchůdek se suvenýry na Kapverdách

Jaké suvenýry koupit na Kapverdách? 

Rukodělné výrobky – krásnou bižuterii z mušliček, dřeva a korálků, dřevěné sošky, tkané tašky apod. nabízejí na plážích místní prodejci i přistěhovalci ze Senegalu. Labužníci nejspíš neodolají balíčku domácí kávy – silná aromatická Café do Fogo, láhvi grogue nebo vína z ostrova Fogo. Originálním suvenýrem může být i hudební CD místních interpretů

Otázky a odpovědi o cenách na Kapverdách

Jakou měnou se platí na Kapverdách?
Jak drahé jsou restaurace na Kapverdách?
Kolik stojí pronájem auta neb čtyřkolky na Kapverdách?