Více o Kapverdách – historie, zeměpis, lidé a morna

Pro nás Evropany jsou Kapverdy nejbližšími tropickými ostrovy, vzdálenými jen 6,5 hodiny letu z Prahy. Souostroví tvořené 10 vulkanickými ostrovy a několika ostrůvky se rozkládá na úctyhodné ploše 4 033 km² v Atlantickém oceánu u západního pobřeží Afriky, necelých 600 km od senegalského poloostrova Cap-Vert, který dal Kapverdám jméno. Spolu s Kanárskými ostrovy, Madeirou a Azorskými ostrovy jsou součástí sopečného souboru Makaronézie.
Mapa Kapverdských ostrovů
Krajina ostrova Santo Antão
10 kapverdských ostrovů se dělí na návětrné ostrovy na severu (Barlavento) a závětrné jižní ostrovy (Sotavento). Do první skupiny se řadí ostrovy Boa Vista a Sal s rozvinutější infrastrukturou a nádhernými plážemi, hornaté a zelené Santo Antão a São Vicente, São Nicolau a neobydlená Santa Luzia s přírodní rezervací. Do závětrné skupiny patří Brava, Fogo, Santiago a Maio. Hlavním městem souostroví je Praia na ostrově Santiago.

Historie Kapverd: od překladiště otroků k parlamentní demokracii 

Historie Kapverd se začala psát v roce 1456, kdy do té doby neobývané ostrovy objevili Portugalci a začali je využívat jako přestupní a zásobovací stanici pro své lodě. Ostrov Santiago sloužil za hlavní překladiště otroků převážených ze západní Afriky do Brazílie a Karibiku, později do severní Ameriky. Kapverdy zůstaly kolonií až do roku 1951, kdy získaly status zámořské provincie. Samostatnosti se dočkaly v roce 1975, o 15 let později se povedlo zavést parlamentní demokracii.
Většina obyvatel Kapverdských ostrovů má portugalské a západoafrické geny
Královna morny Cesária Évora na kapverdské bankovce z roku 2014

Kreolská identita a kultura Kapverd

Dnešní obyvatelé Kapverd jsou ze 75 % potomky portugalských kolonizátorů a afrických otroků, tedy míšenci, „kreolové“. Na ostrovech žije přes půl milionu obyvatel a podle odhadů se zhruba stejný počet Kapverďanů usadil v zahraničí (Brazílie, Portugalsko, USA). Přes 90 % obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi. Oficiálním jazykem je portugalština, běžně se hovoří kapverdskou kreolštinou.

Kapverďané milují hudbu a tanec. Obojí je neoddělitelnou součástí oslav, společenských i náboženských. Originálním hudebním stylem Kapverd je tklivá morna („kapverdské blues“) a rytmická coladeira. Mornu proslavila nejslavnější kapverdská rodačka Cesária Évora.

Otázky a odpovědi o Kapverdách

Jak se domluvit na Kapverdách?
Jaká je vzdálenost Kapverd od Prahy?
Kde leží Kapverdy?
Které ostrovy Kapverd jsou největší?
Kdy získaly Kapverdy nezávislost na Portugalsku?