
Poznejte Katar a jeho historii, kulturu a obyvatele

Geografie Kataru: poušť, duny a krásné pobřeží
Země je převážně plochá s nízkými kopci a nejvyšším bodem 103 metrů. Většinu pokrývá poušť, pro pastviny lze využít jen 5 % území. Mezi přírodní zvláštnosti krajiny patří pobřežní solné pánve podél jihozápadního pobřeží nebo vnitřní moře Khor Al Adaid na jihovýchodě území, zátoka obklopená masivními písečnými dunami.
Ke Kataru patří i množství malých a plochých ostrovů. Nádherné pobřeží je plné zátok a zlatých písčitých pláží. V okolních vodách najdete 48 % všech korálových útesů Perského zálivu. Většinou jsou malé, ploché a bohaté na podmořský život, zvláště na ústřice perlorodky, které představovaly hlavní bohatství Kataru před nálezem ropy.


Historie Kataru v několika číslech
- 6 000 př. n. l. – první důkazy o trvalém lidském osídlení v Kataru, podle nalezených předmětů bylo klima v oblasti mnohem vlhčí než v současnosti.
- 224 n. l. – nad oblastí Perského zálivu získala kontrolu Sásánovská říše. Za vlády Sásánovců se díky vlivu a migraci mezopotámských křesťanů mezi obyvateli východní Arábie rozšířilo křesťanství.
- 628 n. l. - křesťanský vládce regionu přijal islám. Poloostrov byl osídlený jen řídce.
- 16. až 17. století – o území dnešního Kataru bojovali Osmané, Safavidové a Portugalci. Vznikla jedna z prvních map znázorňujících Katar jako pevnost „Catara“.
- 1776 – katarské kmeny se shromáždily pod vládou rodiny Al Thani.
- 1868 – šejk Mohammed bin Thani podepsal dohodu s britskými úřady v Perském zálivu, která uznala Katar jako nezávislý politický subjekt.
- 1875 až 1914 – Katar se opět dostal pod osmanskou kontrolou. Vládci země si nicméně díky spojenectví s Británií udrželi značnou nezávislost.
- 1935 – šejk Abdullah podepsal první dohodu o vyhledávání ropy s Anglo-Persian Oil Company.
- 1939 – první nálezy ropy, poté se průzkumy zastavily kvůli druhé světové válce.
- 1968 – Británie se stáhla z Perského zálivu.
- 1971 – Katar vyhlásil nezávislost, dřívější dohody s Británií nahradila smlouva o přátelství.
Současnost Kataru


Lidé Kataru, jejich náboženství a sociální vymoženosti
Úředním jazykem je arabština, běžně se používá angličtina. Oficiálním náboženstvím je islám, převážně sunnitský. Přistěhovalecká populace vyznává islám, křesťanství a hinduismus.
Katařané jsou velmi milí, vstřícní a přátelští. Jako potomci beduínů si udržují tradice štědré pohostinnosti. Katarská společnost je ale ve většině ohledů konzervativní a silně ovlivněná islámskými zvyky.
Běžný život v Kataru
Média mají v Kataru relativní volnost, rozhlasové a televizní stanice vysílají v arabštině, angličtině, francouzštině a urdštině. Dostupné jsou i satelitní televizní přenosy ze zahraničí (BBC World Service apod.). Katarská televize Al Džazíra je jednou z nejpopulárnějších stanic na Blízkém východě a také jedním z nejdůležitějších zdrojů zpráv v regionu.

