1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. Aktuální podmínky cestování – Turecko

Za jakých podmínek můžu cestovat do Turecka?

Úterý, 27.4.2021

Za jakých podmínek můžu cestovat do Turecka?

Do Turecka jedině s testem

Každý návštěvník Turecka musí podstoupit RT-PCR test na onemocnění covid-19, a to buď nejdéle 72 hodin před příletem do destinace, nebo až po příletu. Doporučujeme klientům, aby se nechali otestovat již před odletem z ČR a vyhnuli se tak riziku případné karantény v destinaci.
V případě, že se necháte testovat až na letišti v Turecku, jste povinni tak učinit do 1 hodiny po příletu. Test je za 30 euro. Po podstoupení testu můžete pokračovat na hotel, kde musíte vyčkat na oznámení výsledku testu (do 12 hodin) v karanténě na svém pokoji. V případě pozitivního výsledku testování budete vy i osoby, se kterými jste byli v přímém kontaktu, nuceni podstoupit ve státem určeném hotelu karanténu na náklady turecké vlády až do okamžiku, kdy bude výsledek negativní (po 7 dnech se testuje znovu). Pokud si však necháte udělat test již v ČR, pouze se jím prokážete na letišti a poté si již můžete bez obav užít vaši dovolenou.
 
V případě letu se společností Smartwings nebo ČSA je potvrzení o negativním výsledku RT-PCR nebo antigenního testu potřeba již před nástupem na palubu letadla (s výjimkou dětí do 5 let). Výsledek antigenního testu nesmí být starší než 24 hodin a výsledek RT-PCR testu nesmí být starší než 72 hodin před nástupem na palubu letadla.

Před cestou nezapomeňte vyplnit formulář

Všichni cestující musí vyplnit zdravotní formulář (48-12 hodin před odletem). Formulář je dostupný v několika jazycích a vyplňuje se bez diakritiky. Po vyplnění formuláře se automaticky vygeneruje kód (tzv. HES kód), který je nutný pro návštěvu úřadů, bank, nákupních center i většiny restaurací v destinaci. Formulář může být vyžadován taktéž při vstupu do země.

Cestovní pojištění na dovolenou

Doporučujeme vám sjednat cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny ERV Evropa a dále připojištění C19+, které pokrývá i případné zrušení zájezdu (vč. nařízené osobní preventivní karantény) a náklady na náhradní ubytování a náhradní cestu.

Roušky a další opatření v Turecku

V Turecku platí povinnost nošení roušek ve veřejných prostorách a udržování sociálních rozestupů minimálně 1,5 metru.

Jak je to s návratem z Turecka?

Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního (ne starší než 24 hodin) nebo PCR testu (ne starší než 72 hodin), po návratu je nutná samoizolace do předložení negativního výsledku dalšího PCR testu (nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od příjezdu), 14 dní od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory.

Test v destinaci lze udělat přímo v hotelu do 48 hodin před odletem, případně v nejbližším zdravotnickém zařízení. Cena testu je 30 euro. V Turecku se dělají pouze PCR testy.

Výjimka z testování pro návrat do ČR

Pokud předložíte vytištěné písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, při cestě zpět do ČR NENÍ TŘEBA:
  • test před odletem v destinaci (pokud ho nevyžaduje letecká společnost nebo tranzitní země),
  • vyplnění elektronického příjezdového formuláře,
  • test po příjezdu do ČR ani karanténa.
Důležité upozornění: výjimka z testování v destinaci před odletem zpět do ČR neplatí, pokud potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19 vyžaduje letecká společnost nebo tranzitní země. Vstupní podmínky se mohou měnit, vždy si prosím ověřte tuto informaci těsně před odletem/příletem u CK nebo u dané letecké společnosti.
 
Požadované lékařské potvrzení v anglickém jazyce vystaví váš lékař a potvrdí v něm, že:
  • nemáte klinické známky onemocnění covid-19,
  • prokazatelně jste prodělali onemocnění covid-19,
  • z důvodu pozitivního výsledku PCR testu jste absolvovali izolaci,
  • od prvního pozitivního výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní.
S dotazy ohledně potvrzení se prosím obracejte na Ministerstvo zdravotnictví, které toto rozhodnutí vydalo.

Další články

Tuniské hotely přijaly různá opatření pro ochranu zdraví turistů. Za jakých podmínek můžete cestovat na dovolenou do Tuniska?
Je před dovolenou na Madeiře potřeba podstoupit test a vyplnit zdravotní dotazník? A jak je to s návratem?
Ověřte si aktuální podmínky vstupu a návratu pro cestu na Mallorcu, Menorcu, Ibizu či Formenteru a zjistěte, jaká platí anticovid opatření na Baleárech.
Do Řecka mohou nově očkovaní turisté bez testu! Stačí vyplnit elektronický zdravotní dotazník a můžete letět.
Lety na některé z Kapverdských ostrovů byly opět obnoveny. Přečtěte si, jak to nyní na Kapverdách funguje, za jakých podmínek tam můžete letět a kde sehnat překlad testu do portugalštiny.
Pravidelně pro vás aktualizujeme přijatá opatření a vstupní požadavky na cestu do Turecka. Přečtěte si, zda před dovolenou podstoupit test a vyplnit dotazník.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím