Aktivity na Peloponésu: co vidět, prožít a navštívit

Jen málo oblastí v Řecku je tak geograficky rozmanitých a archeologicky bohatých jako Peloponés a poskytuje tolik možností pro aktivní dovolenou. Prozkoumejte krásy krajiny, ponořte se do křišťálového moře a poznávejte podmořský život i potopená města, zahrajte si golf nebo se vydejte na plavbu kolem pobřeží na kajaku a objevujte skryté pláže. Na své si přijdou i milovníci historie, Peloponés je plný památek.

Divadlo v Epidauru, Peloponés

Turistika, trekking, cyklistika

Outdoorové aktivity patří vzhledem ke kráse a rozmanitosti peloponéské krajiny, plné hor, lesů a zelených údolí s olivovými háji a vinicemi, k nejoblíbenějším. Dobrodruzi mohou absolvovat např. Menalon Trail, 75 km dlouhou turistickou trasu centrem Peloponésu, nebo úseky Peloponéské cesty, která prochází srdcem poloostrova a míjí tajemné kláštery a tyčící se soutěsky.

Potápění a šnorchlování na Peloponésu

Peloponés má co nabídnout i nadšencům potápění – rozmanitost podmořské krajiny, působivé skalní útvary a kaňony, vraky i archeologická naleziště. Mnoho potápěčských klubů najdete v Kalamatě.

Vodní sporty pro každého

Na Peloponésu můžete vyzkoušet všechny druhy vodních sportů nejrůznějších úrovní obtížnosti – od šlapadel a kajaku přes paddleboarding, surfing, windsurfing až po plachtění a parasailing. Vybavení pro vodní sporty najdete na větších organizovaných plážích.
Šnorchlování se želvami, pláž Foneas
Soutěska Vouraikos, Peloponés

Kam na výlet na Peloponésu

Monemvasia

Pravděpodobně jedno z nejromantičtějších míst v Řecku. Středověká citadela, postavená na skalnatém ostrově u východního pobřeží Peloponésu, je rozdělená na dvě části – dolní město s uličkami, domy, centrálním náměstím, kostelem a katedrálou, a horní město s hradem (Kastro). 

Nafplio

Kouzelné přímořské městečko Nafplio, první hlavní město Řecka, si zamilujete pro jeho Staré město, pevnosti, hrad, atmosféru malebných uliček se spoustou obchodů a kaváren i úžasnou pláž.

Potopené město Pavlopetri

Skutečný unikát, chráněný úmluvou UNESCO o podvodním kulturním dědictví. Město postavené v době bronzové, potopené u pobřeží Peloponésu ve třetím století našeho letopočtu, si zachovalo nedotčené základy budov, nádvoří, ulic, hrobů a hrobek vytesaných ve skále. Je to nejstarší úplné město, jaké kdy bylo nalezeno pod vodou.

Soutěska Vouraikos

Cesta vláčkem skrze soutěsku Vouraikos patří k nezapomenutelným momentům. 22 kilometrů dlouhá ozubnicová úzkokolejka v severní části poloostrova Peloponés vede ze stanice Diakopto kaňonem říčky Vouraikos do Kalavyty, překonává strmé stoupání a projíždí mnoha tunely, po mostech a viaduktech, nad srázy a podél hučících vodopádů.

Korintský průplav

6 km dlouhý kanál, oddělující Peloponés od řecké pevniny. Dnes v něm plují většinou menší turistické nebo výletní lodě. Vzhledem k tomu, že kanál je široký jen 24,6 metru, zato okolní útesy jsou 80 metrů vysoké, se jedná o zajímavý zážitek.
Středověké město Monemvasia
Okřídlený lev, znak Benátské republiky v pevnosti Palamidi nad městem Nafplio

Památky Peloponésu

Věděli jste, že z 18 památek, zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO v Řecku, můžete 5 z nich vidět na Peloponésu? Pokud budete mít příležitost, určitě se podívejte na některou z nich:

  • archeologické naleziště Mystras – dechberoucí středověké ruiny stojící v nádherné krajině,
  • archeologické naleziště v Olympii – svatyně bohů s mistrovskými díly starověkého řeckého světa a zbytky všech sportovních staveb postavených pro první olympijské hry,
  • archeologická naleziště v Mykénách a Tíryns – impozantní ruiny dvou největších měst mykénské civilizace, která ovládala svět východního Středomoří,
  • Asklépiův chrám v Epidauru – chrám, stejně jako proslulé divadlo, je považovaný za jedno z nejčistších mistrovských děl řecké architektury,
  • chrám Apollona Epikuria v Bassai – slavný chrám v nejstarším nalezeném korintském hlavním městě.
Archeologické naleziště v Olympii, Peloponés
Mystras, starověká mozaiková podlaha

Za zábavou a nočním životem Peloponésu

Oblast Peloponésu je spíš klidným místem pro romantický večer v místních tavernách nebo drink v některém z lounge barů v plážových letoviscích, které bývají otevřené do 2 nebo 3 hodin ráno. Živější noční život probíhá v nočních klubech větších měst, hlavně Kalamaty, Nafplia, Patry nebo letoviska Tolo. Pokud budete hledat atrakce pro děti a vodní parky, zkuste:

  • Splash Waterpark Isthmos, Korint,
  • Crazy Bloom WaterPark, Kalamata,
  • Grecotel La Riviera & Aqua Park, Kyllini.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Peloponésu

Jaké jsou možnosti pro sportovní aktivity na Peloponésu?
Kam se vydat na Peloponésu na výlet?
Jaké jsou nejzajímavější památky na Peloponésu?