Pelopones

Dovolená v místě políbeném řeckými bohy

Peloponés – území obydlené od prehistorie

Vítejte na Peloponésu!

Řecký Peloponés v sobě spojuje všechno, co si můžete přát od odpočinkové i dobrodružné dovolené: krásu krajiny, kontakt s tisíciletou historií a kulturou, perfektní moře, čerstvou středomořskou kuchyni a vřelou pohostinnost místních obyvatel.

Peloponés – území obydlené od prehistorie

Poloostrov Peloponés je nejjižnější částí pevninského Řecka, spojený s regionem Attika úzkou Korintskou šíjí, proříznutou na konci 19. století Korintským průplavem. Poloostrov ve tvaru čtyřprsté dlaně omývá ze západu Jónské moře, z východní strany moře Myrtoánské. Hornaté vnitrozemí poloostrova přechází ve členité pobřeží, ze kterého na jihu a východě vybíhají čtyři výběžky – Messénský, Mani, Kap Malea a Argolis. Z několika přilehlých ostrůvků je nejzajímavější ostrov Elafonissos, který se od poloostrova odtrhnul při velkém zemětřesení v roce 365.

Peloponés je místem, kde se mýty setkávají s historií; je sídlem mj. starověkých Mykén, Sparty, Olympie i Epidauru. Fascinující historii dokládají archeologická naleziště, benátské pevnosti i zachovalá byzantská města.

Město Limeni, Peloponés

Proč na dovolenou na Peloponés?

  • Stopy historie, mýtů a legend na každém kroku: od Argonautů po Mykény, Olympii a Epidauros, od antických ruin po středověké hrady.
  • Rozmanitá krajina k objevování i aktivitám: vysoké hory, kaňony, lesy, zátoky, vodopády, jeskyně, podmořské ruiny.
  • Nekonečné pláže: Peloponés, ze všech stran obklopený mořem, nabízí úžasné pláže, z velké části nedotčené; na západní straně rovné a písčité, na východě více skalnaté.
  • Vynikající řecká kuchyně, víno a olivy: Peloponés je domovem nejlepších oliv Kalamata.
  • Ideální středomořské klima: Peloponés zná pouze 3 roční období: období dešťů (od listopadu do února), krátké jaro (od března do května) a dlouhé horké léto bez srážek.
Město Monemvasia, Peloponés
Černé olivy Kalamata z Peloponésu jsou prý nejlepší na světě
Pláž Simos, ostrov Elafonissi
Věděli jste? Na Peloponésu roste 65 % ze 132 milionů řeckých olivovníků! Nejznámější odrůdou jsou černé olivy Kalamata, které můžete hojně ochutnávat v místních restauracích ve všech podobách. Mezi oblíbené suvenýry z této oblasti patří olivový olej Kalamata a sošky z olivového dřeva.

Letoviska pro dovolenou na Peloponésu

Kalamata

Kalamata s kosmopolitní atmosférou, mnoha památkami, opevněným hradem a archeologickým muzeem je druhým největším městem Peloponésu a hlavním městem regionu Messénie. Najdete tu živý noční život a spoustu kulturních akcí, např. Taneční festival Kalamata. Nepřehlédnutelná je 5 km dlouhá písečná pláž s průzračnou tyrkysovou vodou.

Nafplio

Historicky první řecké hlavní město Nafplio (v letech 1823 až 1834) s romantickými uličkami, benátskou a osmanskou architekturou, velkolepou citadelou Palamidi, krásnými neoklasicistními sídly a korunované dvěma benátskými hrady je pravděpodobně nejkouzelnější město Peloponésu.

Kyllini

Kyllini, malá středověká vesnice na severozápadě Peloponésu u Jónského moře, je dobrá volba pro rodiny s dětmi i pro ty, kteří hledají dovolenou na klidnějším místě s mnoha krásnými plážemi. Z místního přístavu vyplouvají turistické lodi na ostrovy Zakynthos a Kefalonii.

Pláže u města Kalamata
Nafplio, Peloponés

Costa Navarino

Costa Navarino, kde se luxusní hotely a neposkvrněné pláže setkávají s 4 500letou historií, nabízí kombinaci lázní, barů, golfových hřišť, byzantských ruin a želvích mláďat. Perlou je pláž Voidokilia, jedna z nejkrásnějších v Řecku.

Skafidia

Tradiční vesnici Skafidia na pobřeží Jónského moře dělí říčka na dvě části – jižní, s původním vesnickým charakterem, a severní s krásnou dlouhou písečnou pláží a mnoha ubytovacími resorty.

Niforeika

Letovisko Niforeika na severozápadním pobřeží poloostrova Peloponés je klidné místo vhodné pro rodiny s dětmi se spoustou zeleně a hotýlky přímo u dlouhé písčité pláže, která nebývá přeplněná.

Mykény, Peloponés
Korintský průplav, Peloponés
Vesnice Mystras

Náš tip: Láká vás dovolená na Peloponésu? U nás si vyberete z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů do Řecka.

Otázky a odpovědi k dovolené na Peloponésu

Proč si vybrat dovolenou na Peloponésu?
Kde leží Peloponés a jak dlouho tam trvá cesta v ČR?
Jaká jsou nejhezčí letoviska na Peloponésu?

Mapa - Pelopones

Nejlépe hodnocené hotely - Pelopones