Aktivní dovolená na Samosu: kam se podívat a jak se bavit

Samos je nádherný rozmanitý ostrov, kde najdete spoustu příležitostí pro aktivní dovolenou i krásná místa k prozkoumání. Nabízí unikátní památky, úžasnou přírodu, archeologická naleziště UNESCO, bílé vesnice a taverny, kde si můžete vychutnávat tradiční řeckou kuchyni a místní vína.

Vinice na Samosu

Co vidět a dělat na Samosu

Windsurfing

Přestože na Samosu v létě dost fouká, windsurfing se tu teprve rozvíjí. Windsurfingových center, kde si můžete půjčit vybavení, má Samos jen několik, většinou na severní straně ostrova. Mezi nejlepší pláže patří Kokkari, Agios Konstantinos a Tsamadou.

Potápění, šnorchlování a další vodní sporty

Potápění i šnorchlování v čistých vodách Egejského moře je velmi oblíbené. V letoviscích Karlovassi, Kerveli, Pythagorion a Kokkari najdete centra, která nabízejí kurzy pro všechny úrovně i výlety do zajímavých potápěčských lokalit, k blízkým útesům, starým vrakům lodí a neobydleným ostrovům. Mezi dalšími vodními sporty je oblíbený paddleboarding, kajak, jízda na vodním skútru apod.

Pěší turistika

Ostrov Samos protíná 260 km turistických stezek, které procházejí zelenými lesy v centru ostrova a vedou do viničních hájů, starých klášterů, horských vesnic, k vodopádům a jeskyním. Vybrat si lze trasu jakékoliv obtížnosti, od jednoduché túry pro rodinu s dětmi až po náročné horolezecké výstupy.

Výlety lodí

S lodí můžete prozkoumat neobvyklé přírodní lokality a nepřístupné pláže, jako je skrytá zlatá pláž Megali Lakka, klidná pláž Kyriakou a nádherný ostrov Samiopoula.

Paddleboarding, Samos
Klášter Megalis Panagias

Nejznámější památky UNESCO na ostrově Samos

Pythagorion 

Pozůstatky starověké metropole ostrova leží v místě dnešního města Pythagorio. V archeologickém nalezišti můžete vidět pozůstatky organizovaného opevněného města s dlážděnými ulicemi, náměstími, agorou, vilami s mozaikovými podlahami, stadion, palác, lázně, vodovodní a kanalizační síť, akvadukt, divadlo, hřbitovy, svatyně a chrámy.

Eupalinův tunel

Naprosto neuvěřitelná ukázka starověkého stavitelství a matematiky. Tunel pod horou Kastro dlouhý 1 036 m sloužil jako akvadukt města Samos. Geniální na tomto díle je, že ho tesaly dvě osádky z protilehlých míst a setkaly se uprostřed s odchylkou pouhých 4 cm. Stavba trvala zhruba 10 let.

Thermae

Návštěva Thermae je jedinečnou příležitostí pro fanoušky antické historie. Pozůstatky starověkých lázní z 2. století př. n. l. jsou pozoruhodně zachovalé, obdivovat tu můžete mj. krásné mozaiky, bazén napájený horkými prameny či hypokaustový systém podlahového vytápění pomocí horkého vzduchu.

Heraion

Asi 7 km od Pythagorionu najdete ruiny svatyně zasvěcené bohyni Héře. Velký chrám bohyně Héry (Ireon) byl kolosální stavbou o rozměrech 55 x 108 m, obklopený peristylem 155 sloupů vysokých asi 20 m a vyzdobený nádhernými sochami.

Heraion
Hora Kerkis, Samos

Další zajímavosti ostrova Samos. Zájezd si užijete královsky

Klášter Panagia Spiliani

Severozápadně od Pythagorionu, ve výšce 125 m n. m., leží klášter Panagia Spiliani („Panna v jeskyni“) s krásným výhledem na Egejské moře a malým kostelem, postaveným pod klášterem uvnitř jeskyně.

Pythagorova jeskyně

Další z atrakcí ostrova Samos je obytná jeskyně na východním svahu hory Kerkis, kde slavný matematik Pythagoras učil své žáky poté, co uprchl před vládcem Polycratem. K jeskyni vede turistická cesta s nádhernými výhledy do okolí.
Klášter Panagia Spiliani, Samos
Pythagorova jeskyně, Samos

Kam na výlet na Samosu

Výlet k vodopádům Potami

Vodopády Potami vytvořila stejnojmenná říčka v roklině mezi skalami v krásné zelené přírodě poblíž města Karlovassi. Jedná se o sérii několika menších vodopádů, kaskád a přírodních bazénů. K vodopádům se dostanete romantickou cestou se schůdky a můstky, poblíž můžete prozkoumat ruiny chrámu bohyně Héry a výlet zakončit posezením v příjemné malé hospůdce u vodopádů.

Jednodenní výlet na ostrov Patmos

Ostrov Patmos, přezdívaný „řecký Jeruzalém“, je místem, kde apoštol Jan psal v jeskyni Apokalypsy své Zjevení. Na ostrov, ležící asi 30 km od ostrova Samos, míří poutníci hlavně ke klášteru sv. Jana Křtitele nad zmíněnou jeskyní. Mimo to je ale Patmos skutečně nádherný ostrov s dramatickými útesy, spoustou historických památek a malebným hlavním městem Patmos (Chora) s úzkými krkolomnými uličkami a bílými domy. Cesta trajektem ze Samosu na Patmos trvá cca 2–3 hodiny.

Zábava pro děti i dospělé na ostrově Samos

Na ostrově Samos nejsou aquaparky ani zábavní parky, pokud si ale nedovedete představit dovolenou bez vodní zábavy, můžete zkusit obrovský Aquapark Adaland v Kusadasi v Turecku. Trajektové spoje mezi ostrovem Samos a Kusadasi jsou obvykle k dispozici z přístavů Vathy, doba plavby se pohybuje mezi 1,5 a 2 hodinami.

Klášter sv. Jana, Patmos, Samos
Vodopády Potami

Noční život v letoviscích na ostrově Samos

I když Samos není ostrov, kde by bujel rušný noční život, máte tu spoustu možností pro strávení příjemného večera. Na ostrově je mnoho kaváren a klubů, některé z nich zůstávají otevřené i po půlnoci. Nejoblíbenějším centrem nočního života je hlavní město Samos, dále letoviska Karlovassi s bary Ginger, Garage a On the Rocks, Pythagorion se známým Corner Barem a Kokkari, kde najdete plážové bary, otevřené až do pozdních nočních hodin.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Samosu

Jaké jsou možnosti sportování na ostrově Samos?
Jaké atrakce a památky na Samosu stojí za návštěvu?
Jaký je noční život na Samosu?