Samos

Dovolená na ostrově bohyně Héry

Vítejte na Samosu!

Na ostrově Samos se narodila mýtická bohyně Héra. Nemohla si vybrat lépe. Samos, jeden z nejkrásnějších ostrovů Řecka, byl ve starověku uznávaným duchovním centrem Středomoří a kolébkou slavných osobností jako filozof Epikúros, matematik Pythagoras, bajkář Esop aj. Mimořádné krásy ostrova okouzlují i současné návštěvníky, kteří rádi objevují jeho úžasné pláže, malebné vesnice, nedotčenou přírodu a kulturní bohatství.

Samos – zelená perla východního Egejského moře

Ostrov Samos leží ve východním Egejském moři, jižně od ostrova Chios, severně od ostrova Patmos a jen 1 km od pobřeží Turecka. Má rozlohu 477 km², o trochu méně než Praha. Samos je poměrně hornatý ostrov s nejvyšší horou Kerkis (1 433 m). Hlavním městem je Samos, nazývaný též Vathy.

Samos je ideální pro jakýkoli styl dovolené. Najdete tu různá prostředí od kosmopolitního po autenticky malebné, s rušnějším nočním životem i pro dokonalý odpočinek. Vyzkoušejte dokonalé bílé pláže, projděte si archeologická naleziště (Pythagoreion, Heraion – UNESCO), dopřejte si posezení v kavárničkách a tavernách, navštivte horské kláštery, prozkoumejte vodopád Potami a pobavte se při sportovních aktivitách.

Ortodoxní kostel, Samos
Cesta k vodopádům Potami, Samos

Kdy jet na Samos?

Samos má typicky středomořské klima s horkým létem, relativně mírnou zimou a 300 slunečnými dny v roce. Nejtepleji je v červenci a srpnu, kdy se teploty mohou vyšplhat až k 35 °C. V létě se na ostrově často vyskytují silnější větry, které ochlazují vzduch a snižují teploty. Nejlepší doba k návštěvě Samosu je od poloviny května do konce září. Pokud preferujete volnější pláže nebo lepší ceny, zkuste si rezervovat zájezd v září a říjnu.

Pro koho je dovolená na Samosu?

  • Pro milovníky pláží a vodních sportů – krásné pláže Samosu s křišťálovou vodou jsou ideální pro relaxaci i nejrůznější aktivity jako potápění, šnorchlování, surfování a windsurfing.
  • Pro rodiny s dětmi – Samos nabízí klidné a bezpečné prostředí pro děti i výběr atrakcí, zábavní parky, výlety apod.
  • Pro obdivovatele historických památek – Samos má dlouhou historii a řadu unikátních kulturních památek, krásné kostely, kláštery i archeologická naleziště.
  • Pro milovníky přírody – čeká vás svěží zelená krajina, horské masivy, vodopády, jeskyně i lesy.
  • Pro labužníky – gastronomie ostrova představuje autentickou řeckou kuchyni v nejlepší podobě: ryby, plody moře, olivový olej, víno, sýry apod.
Pláž Tsambou, Samos
Pohoří Kerkis

Nejkrásnější města a letoviska na Samosu

Ireon/Pythagorion

Krásná letoviska Pythagorion a Ireon od sebe dělí asi 8 km. Jejich lákadlem je dlouhá písečno-oblázková pláž Potokaki s mírným dnem a blízké památky UNESCO (Heraion, Pythagoreion).

Karlovassi

Karlovassi je druhé největší město Samosu. Jeho krásu podtrhují neoklasicistní sídla z 19. století a krásné domy roztroušené po úpatí zeleného kopce. Nenechte si ujít jeho nádherné kostely, zejména klášter Aghia Triada (Svatá Trojice), přímo na vrcholu kopce. Za prozkoumání stojí ruiny byzantského hradu a krásné vodopády. Pláže Karlovassi jsou většinou oblázkové a perfektní pro vodní aktivity.

Kerveli

Menší letovisko Kerveli na východním pobřeží Samu je ideální pro turisty, kteří hledají klidnou a relaxační dovolenou daleko od davů turistů v rodinném autentickém prostředí. Pláže v Kerveli jsou krásné a klidné s jemným pískem a křišťálově čistou vodou, ideální pro plavání a šnorchlování.

Pythagorion, Samos

Kokkari

Rybářské městečko Kokkari, známé krásnými barevnými domy z přelomu století a rozlehlými vinicemi, je oblíbené pro relaxaci, romantický pobyt i sportování. Nedaleké pláže patří na Samu k nejkrásnějším a nabízí pronájem lodě či vodního skútru na výlet po okolních plážích a zátokách.

Limnionas

Limnionas je skvělé místo pro turisty, kteří hledají klidnou dovolenou v malebném přírodním prostředí. Je to malé letovisko na západním pobřeží ostrova s menší pláží z jemného písku a oblázků a průzračnou vodou, perfektní pro šnorchlování a pozorování podmořského světa. Najdete zde několik tradičních restaurací a taveren, kde si vychutnáte tradiční řeckou kuchyni a víno.

Mesokampos

Klidné letovisko Mesokampos na jihozápadě asi 13 km od Vathy obklopují kopce a olivové háje. Je to ideální lokalita pro turisty, kteří hledají odpočinek, relaxaci, ticho a klid.

Město Samos

Město Samos (Vathy) se nachází na severovýchodě ostrova. K jeho atrakcím patří starověká pevnost, přístav, muzea (archeologické, vinařské) a centrum s neoklasicistními budovami, kláštery a kostely.

Kokkari, Samos
Město Samos, Samos

Mykali

Mykali je malá vesnice na východním pobřeží ostrova obklopená kopci a olivovými háji, známá pro krásnou oblázkovou pláž, jednu z nejlepších na ostrově Samos. V obci najdete i několik tradičních taveren a restaurací s čerstvými produkty.

Possidonio

Menší letovisko Possidonio s příjemnou atmosférou a nádhernými plážemi leží na východním pobřeží. Není příliš turistické, takže se zde můžete těšit na klidnou dovolenou bez davů turistů.

Votsalaki/Kampos

Vesnice Votsalaki/Kampos na úpatí pohoří Kerkis je pro klidnou domáckou atmosféru ideální pro rodiny s dětmi i starší páry. Ukrývá krásné nepřeplněné pláže s pozvolným vstupem do vody, příjemné taverny a bary s čerstvými mořskými úlovky i možnosti vodních sportů a pěší turistiky.

Pefkos

Malé letovisko Pefkos leží na pobřeží se světlými oblázky a se zátokami s křišťálově čistou vodou. Vstup z pláží je do ní rychlý, kromě plavání a opalování se lze věnovat i potápění a šnorchlování. Toto téměř opuštěné místo i během hlavní sezóny zaujme osamělé cestovatele a milovníky odpočinkové dovolené.

Náš tip: Láká vás dovolená na Samu? U nás si vyberete z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů.

Otázky a odpovědi k dovolené na Samosu

Proč si vybrat pro dovolenou Samos?
Která jsou nejhezčí letoviska na Samos?
Kde leží a jak vypadá Samos?
Jak dlouho se letí na Samos?

Mapa - Samos

Nejlépe hodnocené hotely - Samos