Poznejte Dubaj, pouštní zázrak a město superlativů

Dubaj je jedním ze sedmi emirátů tvořících federaci Spojené arabské emiráty. Leží v Arabské poušti u Perského zálivu, v sousedství s Ománem a emiráty Abú Dhabí a Sharjah. Ekonomika města je postavena na ropě, financích, nemovitostech, cestovním ruchu a mezinárodním byznysu. Krajina Dubaje je kontrastní kombinací přírodních krás pouště a moderních, futuristických staveb. Dubaj, která vyrostla do dnešní podoby za pouhých 50 let, bývala osadou v poušti, jejíž obyvatelé se zabývali rybolovem, těžbou perel a námořním obchodem.

Dubaj, nejrychleji rostoucí město na světě

Dubaj leží v rovinaté krajině podél Perského zálivu, většinu území pokrývá poušť. Celková rozloha emirátu Dubaj je 4 114 km²; hlavní město Dubaj, které je zároveň největším městem SAE, z toho zabírá 1 588 km². Území emirátu se v posledních dvaceti letech rozšířilo o několik umělých ostrovů, tím stoupla i délka pobřeží na cca 150 km.
Panorama Dubaje

Zajímavosti z geografie Dubaje

Dubajský záliv

Dubai Creek, přírodní záliv v centru Dubaje, je jedním z nejstarších přírodních přístavů na Blízkém východě. Táhne se zhruba 14 kilometrů do vnitrozemí a jeho šířka se pohybuje mezi 100 a 500 metry. Odděluje dvě části města: Deiru na východním břehu a Bur Dubai na západním. Jeho okolí se považuje za staré centrum Dubaje.Konec formuláře U vnitrozemského konce zálivu hnízdí tisíce stěhovavých ptáků.

Poušť

Většinu území emirátu pokrývá Arabská poušť s písečnými dunami a skalisky. V některých oblastech lze najít malé oázy s palmami a tradičními arabskými domy. Mezi přírodní atrakce Dubaje patří horská vesnice Hatta, exkláva Dubaje v sousedním Ománu.

Divoká zvěř

Emirát Dubaj je domovem rozmanité zvěře včetně oryxů arabských, gazel a pouštních lišek. Zdejší pouštní faunu a flóru můžete vidět v přírodní rezervaci v Dubai Desert Conservation Reserve.
Záliv Dubai Creek s výhledem na Bur Dubai, Dubaj
Oryxové v Dubai Desert Conservation Reserve

Zajímavosti z historie Dubaje

  • Dubaj má poměrně bohaté dějiny, ačkoli je to relativně mladý emirát, který se vyvinul z malé rybářské osady. Tato oblast byla osídlena již od pravěku a během své historie byla ovlivněna různými kulturami a civilizacemi, včetně perské, arabské, indické a britské.
  • Ve starověku byla Dubaj důležitým rybářským a obchodním přístavem, který spojoval Perský záliv s Indickým oceánem a obchodními cestami do Asie, Evropy a Afriky.
  • V 19. století byl nejdůležitějším obchodním odvětvím Dubaje lov perel. Dubajským zálivem se plavilo na 300 perlových lodí „dhau“, které zaměstnávaly kolem 7 000 mužů, v podstatě celou mužskou populaci Dubaje. Lov perel ztratil na významu po začátku kultivace umělých perel v 30. letech a zanikl po 2. světové válce. Ekonomické problémy skončily s objevem ropy v 60. letech.
  • V roce 1971 získala Dubaj nezávislost na Velké Británii a stala se jedním ze sedmi emirátů sjednocených v SAE.
  • Roku 2002 došlo k otevření bezcelního obchodu a svobodných ekonomických zón.
Dubai Marina v Dubaji
Al Fahidi, nejstarší část Dubaje

Lidé Dubaje, jejich kultura a náboženství

Obyvatelé Dubaje jsou pestrou směsicí národností, kultur a náboženství. Dubaj má od roku 2021 více než 3,5 milionu obyvatel, tři čtvrtiny populace tvoří muži. Podle údajů z roku 2021 tvoří původní obyvatelé emirátu pouhých 10 % populace. Jejich životní úroveň je špičková a mají prestižní a výborně placené funkce.
Většinu pracovní síly zajišťují přistěhovalci ze zahraničí různých národností (z Indie, Bangladéše, Pákistánu a Filipín). Jsou zaměstnaní především na stavbách a ve službách. V Dubaji pracuje i množství Američanů, Britů nebo Australanů v oborech, jako jsou finance, turistický ruch, IT apod.
Oficiálním náboženstvím je islám, který praktikuje většina místních obyvatel. Kromě muslimů žijí v Dubaji menší komunity křesťanů, hinduistů, buddhistů aj. Podle zdejšího práva se přistěhovalci mohou stát občany SAE, pokud v zemi bezúhonně žijí 20 let a dokážou plynně mluvit arabsky.

Otázky a odpovědi k historii a geografii Dubaje

Kde leží Dubaj?
Proč je Dubaj důležitá?
Jací jsou obyvatelé Dubaje?
Jakou řečí se mluví v Dubaji?
Jaká je kultura v Dubaji?