Aktivní dovolená v Dubaji: co vidět, prožít a jak se bavit

V případě Dubaje není otázkou, co vidět a prožít. Většina turistů zápasí spíš s problémem, jak za krátkou dobu dovolené stihnout aspoň některé z atrakcí, které město nabízí. V Dubaji si najde každý něco, co ho uchvátí: krásné moře a vodní sporty, letní počasí, dechberoucí architekturu s lesem mrakodrapů, umělá souostroví, nákupní extázi v Dubai Mall, lyžování v Mall of the Emirates, aquaparky, růžové plameňáky, výlety do pouště, muzea či galerie.
Panorama noční Dubaje s Burdž Al Arab, Dubaj

Sport na dovolené v Dubaji

Na dubajských plážích nemusíte jen ležet na písku, vyzkoušejte řadu rozmanitých aktivit.
 

Šnorchlování a potápění

Dubaj není významnou destinací pro šnorchlování i kvůli tomu, že pobřeží je poměrně industrializované. Lze tu však najít místa se zajímavým podmořským životem, např. pláže Al Mamzar Beach Park, Jumeirah Beach, Kite Beach nebo Sunset Beach.

Mezi nejlepšími místy na potápění je oblast ostrovů Palm Jumeirah a The World, kde umělé útesy dávají domov mnoha druhům ryb a živočichů. Pokročilejším potápěčům se doporučuje spíš emirát Fujairah a jeho podmořské scenérie, barevné ryby, korály a vraky potopených lodí, dále poloostrov Mussandam na severu Ománu nebo podmořské útesy Abú Dhabí.

Kitesurfing a windsurfing

Písečné pláže Dubaje s mělkou teplou vodou a dobrými větrnými podmínkami jsou skvělým místem pro kitesurfing a windsurfing. Oblíbené sporty nabízejí i pronájem vybavení a lekce pro začátečníky.
  • Kite Beach – ideální místo s mělkou vodou a silným větrem pro kitesurfing
  • Jumeirah Beach – skvělá pláž s vodou o hloubce až 3 metry a stabilním větrem pro windsurfing a kitesurfing
  • Dubai Creek – díky vlnám a hloubce až 4 metry ideální místo pro surfing a windsurfing
Potápění v Dubaji
Kitesurfing, Dubaj

Rybaření

Který sportovní rybář by odolal rybaření v Perském zálivu? Jachtou se dostanete na několik hodin do hlubokého moře, kde můžete zkoušet štěstí. Nováčci se mohou přiučit od zkušených místních rybářů a v lodní kuchyni si mohou úlovky zpracovat podle místních tradic.

Golf

Dubaj je známá svými luxusními golfovými resorty, které často hostí mezinárodní turnaje (Dubai Creek Golf & Yacht Club, Emirates Golf Club atd.). Každé z nich nabízí své vlastní jedinečné prvky.

Lyžování

Lyžování na pravém sněhu uprostřed pouště je aktivita, která dokazuje, jak až je Dubaj luxusní destinací. Na lyže můžete zamířit do Ski Dubai v nákupním centru Mall of the Emirates, největšího indoor lyžařského areálu na světě. Má rozlohu 22 500 m² a klimatizaci na -2 až -4 °C. Ukrývá 5 sjezdovek různé obtížnosti a délky (až 400 m) a snowpark s rampami pro snowboardisty a freestylové lyžaře. Vstupné se liší podle délky pobytu, 2 hodiny stojí přibližně 215 AED na osobu (cca 1 120 Kč).

Adrenalinové sporty

Dubaj je městem jako stvořeným pro adrenalinové sporty a extrémní zážitky. Zkuste např. skydiving (skoky z letadla z výšky až 4 000 m), bungee jumping z vysokých budov a mostů, flyboarding (létání nad vodní hladinou), zorbing nebo létání v aerotunelu.
Skydiving nad Dubají
Golfové hřiště v Dubaji

Kam se podívat v Dubaji: objevte největší atrakce města superlativů

Architektura

Dubaj je známá svými ikonickými architektonickými díly. Mezi nejznámější patří nejvyšší budova světa Burdž Chalífa (828 m), luxusní 7* hotel ve tvaru plachetnice Burdž Al Arab, 150 metrů vysoká rozhledna s úžasnými výhledy Dubai Frame a moderní přístav a oblast s množstvím originálních výškových budov Dubai Marina.

Dubajská fontána

Největší fontána na světě tryská před obchodním komplexem Dubai Mall. Až 150 m vysoká a téměř 275 m dlouhá fontána nabízí působivou vodní show s hudbou a světelnými efekty. Můžete ji sledovat zdarma nebo si zakoupit vstupenky na speciální lodičky pro zvýšení požitku z výhledu.

Umělé ostrovy a souostroví

Dubajská specialita, kterou můžete obdivovat už z letadla při příletu. Tři umělé ostrovy ve tvaru palem – Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Deira Islands (nedokončený) – jsou plné luxusních hotelů a rezidencí. Mezi nimi jsou další umělé ostrovy a souostroví, např. The World ve tvaru mapy světa nebo Bluewaters Island s obřím vyhlídkovým kolem.

Dubajské oko

Ain Dubai, známé i jako Dubai Eye, nejvyšší panoramatické vyhlídkové kolo na světě stojí na umělém ostrově Bluewaters Island. Je vysoké 250 metrů a má 48 klimatizovaných kabin pro návštěvníky. Každá pojme až 40 lidí a nabízí nádherné výhledy na panorama Dubaje a Perského zálivu.

Historické čtvrti

Al Fahidi a Al Bastakiya jsou nejstarší čtvrti města (z 19. století), oddělené zálivem Dubai Creek. Al Fahidi leží v Bur Dubai na západním břehu a je charakteristická kamennými budovami a větrnými věžemi. Al Bastakiya se nachází na protější straně kanálu v části Deira. Tuto čtvrť charakterizují bílé domy s arabskými věžemi a úzkými uličkami. Obě jsou pečlivě zrekonstruované podle své historické podoby a najdete v nich muzea, galerie, restaurace a kavárny.
Čtvrť Al Fahidi, Dubaj
Dubai Fontain
Věděli jste? Jakou technologií byly postaveny umělé ostrovy Dubaje? Jedná se o technologii "land reclamation" čili navýšení pevniny. Konkrétně u Palm Jumeirah byl nejprve v moři nasypaný obrovský kruh ze zeminy a kamenů jako základ pro ostrov. Poté bylo dovnitř vysypáno asi 94 milionů m³ písku a kamení k vytvoření pevniny v podobě palmy. Na ní byly postaveny budovy a infrastruktura, včetně hotelů, vil, obchodních center, restaurací a dalších turistických zařízení.

Přírodní zajímavosti Dubaje: od vesnice Hatta po Zázračnou zahradu

Přírodní zajímavosti v Dubaji nejsou to, co město proslavilo, nicméně nabízejí zajímavé zážitky pro turisty, kteří se chtějí podívat i na něco jiného, než jsou architektonické divy a luxusní resorty.

Horská vesnice Hatta

Exkláva Dubaje v sousedním Ománu leží asi 100 km směrem do vnitrozemí, v hornaté oblasti s nádhernými kaňony, vodopády a zelenými oázami. V muzeu Hatta Heritage Village se můžete seznámit s kulturou a tradičním způsobem života emirátů.

Dubajský park Miracle Garden

Velký zahradní komplex se pyšní úchvatnými květinovými instalacemi. Miracle Garden je známý také pro své obří květinové hodiny a květinový most, který je, jak jinak, nejdelším na světě. „Zahrada zázraků“ se rozprostírá na ploše 72 000 m² a obsahuje více než 45 milionů květin.

Dubai Desert Conservation Reserve 

Přírodní rezervace, založená k ochraně původních ekosystémů pouště, je domovem mnoha druhů rostlin a zvířat, jako jsou gazely, oryx, arabské kočky, ještěrky aj. Návštěvníci se mohou projet na koních nebo velbloudech, sledovat zvířata a užít si krásné výhledy na duny a okolní krajinu.
Muzeum Hatta, Dubaj
Růžoví plameňáci v dubajské přírodní rezervaci

Jak zabavit děti v Dubaji

Aquaparky

Největším aquaparkem v Dubaji je Aquaventure Waterpark na ostrově Palm Jumeirah. Obrovský komplex zahrnuje více než 17 hektarů s 30 vodními atrakcemi (skluzavky, vlnobití, řeky a bazény). Mezi lákadla patří Leap of Faith (výška 27 metrů) s jízdou po skluzavce přes akvárium plné žraloků.

Dubajské akvárium a podvodní zoo

Děti si mohou prohlédnout více než 33 000 živočichů včetně žraloků a rejnoků, odvážnější vyzkouší potápění s certifikovanými instruktory.

IMG Worlds of Adventure

Největší zábavní park v Dubaji se skládá z pěti různých zón s různými tématy – Marvel, Cartoon Network, IMG Boulevard nebo Lost Valley.

Dubai Parks and Resorts

Zábavní komplex se čtyřmi parky v jednom (Motiongate Dubai, Bollywood Parks Dubai, Legoland Dubai a Legoland Water Park).

Nakupování během zájezdu v Dubaji

Nákupní možnosti v Dubaji jsou opravdu nekonečné.
  • Obchodní centra: Dubaj má několik obchodních center včetně největšího na světě (Dubai Mall s více než tisícovkou obchodů).
  • Souky: trhy v Dubaji, kde můžete nakupovat tradiční zboží od koření a parfémů po zlato. Mezi nejznámější patří Gold Souk, Spice Souk a Textile Souk.
  • Outlety: Dubaj má také řadu outletů, kde seženete značkové zboží se značnou slevou. K vyhlášeným patří Dubai Outlet Mall a Dragon Mart.
  • Duty-free obchody: zde nakoupíte bez daně z přidané hodnoty a najdete širokou škálu zboží včetně módy, parfémů a elektroniky.
Slavný Gold Souk v Dubaji
Novoroční ohňostroj, Dubaj

Noční život v Dubaji 

Noční život v Dubaji je pestrý a rozmanitý. I když je Dubaj islámské město, kde platí přísná pravidla týkající se konzumace alkoholu, najdete tu mnoho barů, nočních klubů a restaurací s živou atmosférou. Většina z nich se nachází v hotelech a jsou otevřené až do ranních hodin. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří například kluby White Dubai, Cavalli Club a Barasti Beach Bar. Dubaj nabízí i noční kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení a filmové projekce.

Otázky a odpovědi k aktivitám v Dubaji

Jaké jsou možnosti sportování v Dubaji?
Jaké atrakce v Dubaji navštívit?
Jaký je noční život v Dubaji?
Jak zabavit děti v Dubaji?