Důležité informace na cestu na Srí Lanku

Doklady a další nezbytnosti na dovolenou

Na vízum myslete včas, ještě před odletem

Pro vstup na Srí Lanku potřebují turisté cestovní pas (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu) a vízum. Vyřízení víza probíhá elektronicky předem na webu https://eta.gov.lk/slvisa/ a stojí 50 USD.

Covid-19, podmínky cestování Srí Lanka

Načítám...

Očkování na Srí Lanku není potřeba

Při cestách na Srí Lanku z Evropy není potřeba žádné povinné očkování (potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze od osob přijíždějících ze zemí s výskytem této nemoci). Na Srí Lanku jsou doporučena základní cestovatelská očkování (žloutenka typu A a B, břišní tyfus, tetanus). Před cestou doporučujeme ověřit si aktuální potřebu vakcinace v centru očkování a cestovní medicíny. Během pobytu se doporučuje používat kvalitní repelenty proti hmyzu.
Turistka v tuk tuku

Cestovní pojištění a zdravotní péče na Srí Lance

Zdravotní péče je na Srí Lance na nižší úrovni, než jsme zvyklí u nás. Nemocnice odpovídající evropským standardům najdete v hlavním městě Colombu. V případě potřeby doporučujeme využít soukromá zdravotnická zařízení. Ošetření se hradí na místě a ceny jsou poměrně vysoké, proto si na Srí Lanku sjednejte kvalitní cestovní pojištění.

Bezpečnostní situace

Srí Lanka je pro turisty bezpečnou destinací. I přes nízkou kriminalitu se doporučuje nechávat větší finanční obnosy a cennosti v hotelovém trezoru. Stejně jako v Evropě se i na Srí Lance můžete setkat s běžnou pouliční kriminalitou, proto nenechávejte zavazadla, hotovost ani vaše doklady bez dozoru.

Další důležité informace na dovolenou na Srí Lanku

  • Pitná voda: na Srí Lance doporučujeme pít pouze balenou vodu, voda z kohoutku nemusí být pitná.
  • Elektřina: napětí na Srí Lance je 230 V/50 Hz a zásuvky mají obvykle tři kulaté zdířky v trojúhelníkovém uspořádání (pořiďte si adaptér – na Srí Lance k dostání v obchodech s elektronikou).
  • Úřední jazyk: úředními jazyky na Srí Lance jsou sinhálština a tamilština.
  • Internet: internetové připojení je běžně dostupné v naprosté většině turistických restaurací a hotelů (wifi připojení na recepci hotelu je zdarma, připojení na pokojích může být za příplatek).
  • Fotografování: je třeba požádat o možnost fotografování či natáčení lidí, posvátných míst či interiérů klášterů (na některých místech za poplatek, někde zcela zakázáno).

Co si můžete odvézt ze Srí Lanky a co ne?

Ze Srí Lanky je možné vyvážet zboží zakoupené pro běžnou osobní potřebu a suvenýry. Vývoz čaje je omezen na 10 kg, pokud jde o alkoholické nápoje, lze ze Srí Lanky vyvézt bez cla až 1,5 litru tvrdého alkoholu a max. 2 láhve vína.

Ze Srí Lanky je zakázáno vyvážet zlato, stříbro, platinu, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), dále starožitnosti, zvířata, rostliny a slonovinu.

Důležité kontakty

Mezinárodní telefonní předvolba Srí Lanky je +94.
Na velvyslanectví České republiky v Dillí s působností pro Srí Lanku (50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi, 110 021) se můžete obrátit na těchto kontaktech: Na honorární konzulát v Colombu (60/1, Park Street, Colombo) se můžete obrátit na těchto kontaktech:
  • telefon: +94 115 559 083,
  • e-mail: colombo@honorary.mzv.cz.

Otázky a odpovědi o formalitách na Srí Lance

Jaké dokumenty potřebuji na Srí Lanku?
Musím mít na Srí Lanku očkování?
Kolik stojí vízum na Srí Lanku?
Je na Srí Lance bezpečno?
Je na Srí Lance dostupná zdravotní péče?