Důležité informace na cestu na Srí Lanku

Doklady a další nezbytnosti na dovolenou

O vízum se starat nemusíte, zajistí vám ho CK

Pro vstup na Srí Lanku potřebují turisté cestovní pas (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu) a vízum. Vízum v případě zájezdu s cestovní kanceláří nemusíte sami dopředu řešit, CK vám ho za poplatek zajistí.

Očkování na Srí Lanku není potřeba

Při cestách na Srí Lanku z Evropy není potřeba žádné povinné očkování (potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze od osob přijíždějících ze zemí s výskytem této nemoci). Na Srí Lanku jsou doporučena základní cestovatelská očkování (žloutenka typu A a B, břišní tyfus, tetanus). Před cestou doporučujeme ověřit si aktuální potřebu vakcinace v centru očkování a cestovní medicíny. Během pobytu se doporučuje používat kvalitní repelenty proti hmyzu.
Turistka v tuk tuku

Cestovní pojištění a zdravotní péče na Srí Lance

Zdravotní péče je na Srí Lance na nižší úrovni, než jsme zvyklí u nás. Nemocnice odpovídající evropským standardům najdete v hlavním městě Colombu. V případě potřeby doporučujeme využít soukromá zdravotnická zařízení. Ošetření se hradí na místě a ceny jsou poměrně vysoké, proto si na Srí Lanku sjednejte kvalitní cestovní pojištění.

Bezpečnostní situace

Srí Lanka je pro turisty bezpečnou destinací. I přes nízkou kriminalitu se doporučuje nechávat větší finanční obnosy a cennosti v hotelovém trezoru. Stejně jako v Evropě se i na Srí Lance můžete setkat s běžnou pouliční kriminalitou, proto nenechávejte zavazadla, hotovost ani vaše doklady bez dozoru.

Další důležité informace na dovolenou na Srí Lanku

  • Pitná voda: na Srí Lance doporučujeme pít pouze balenou vodu, voda z kohoutku nemusí být pitná.
  • Elektřina: napětí na Srí Lance je 230 V/50 Hz a zásuvky mají obvykle tři kulaté zdířky v trojúhelníkovém uspořádání (pořiďte si adaptér – na Srí Lance k dostání v obchodech s elektronikou).
  • Internet: internetové připojení je běžně dostupné v naprosté většině turistických restaurací a hotelů (wifi připojení na recepci hotelu je zdarma, připojení na pokojích může být za příplatek).
  • Fotografování: je třeba požádat o možnost fotografování či natáčení lidí, posvátných míst či interiérů klášterů (na některých místech za poplatek, někde zcela zakázáno).

Co si můžete odvézt ze Srí Lanky a co ne?

Ze Srí Lanky je možné vyvážet zboží zakoupené pro běžnou osobní potřebu a suvenýry. Vývoz čaje je omezen na 10 kg, pokud jde o alkoholické nápoje, lze ze Srí Lanky vyvézt bez cla až 1,5 litru tvrdého alkoholu a max. 2 láhve vína.

Ze Srí Lanky je zakázáno vyvážet zlato, stříbro, platinu, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), dále starožitnosti, zvířata, rostliny a slonovinu.

Důležité kontakty

Mezinárodní telefonní předvolba Srí Lanky je +94.
Na velvyslanectví České republiky v Dillí s působností pro Srí Lanku (50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi, 110 021) se můžete obrátit na těchto kontaktech: Na honorární konzulát v Colombu (60/1, Park Street, Colombo) se můžete obrátit na těchto kontaktech:
  • telefon: +94 115 559 083,
  • e-mail: colombo@honorary.mzv.cz.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím