„Pikantní“ čtení o srílanské kuchyni

Srílanská kuchyně je podobná indické kuchyni a zdejší jídla jsou obvykle kořeněná a velmi výrazná. Nejčastěji se podávají ryby a mořské plody nebo maso servírované s rýží či plackami. Kromě indických vlivů se ve srílanské kuchyni odráží také vlivy (arabské, holandské, portugalské a britské) koloniálních mocností, které zde v průběhu historie působily. V turistických restauracích se můžete těšit i na evropské pokrmy a mezinárodní kuchyni.

Karí a další oblíbená jídla na Srí lance

Srílanské Kottu Roti
S jakým jídlem se na Srí Lance setkáte nejčastěji? No přece s karí. Omáčky se připravují na všechny způsoby (z ryb, mořských plodů, masa, luštěnin či zeleniny) a v naprosté většině případů pěkně ostré a samozřejmě s rýží. Kromě koření kari se na Srí Lance hojně používá kurkuma, kardamom, chilli, zázvor, tamarind a skořice a k dochucení kokosové mléko. Jaká jsou nejznámější karí a další jídla na Srí Lance?
  • Kukul Mas Curry – kuřecí karí
  • Parippu Curry (dhal) – čočkové karí
  • Ambul Thiyal – rybí karí
  • Biryani – tradiční indické jídlo, ve srílanské verzi je základem kuřecí maso, vařené vejce a samozřejmě rýže
  • Thali – výběr různých druhů jídel podávaný na jednom talíři (různé druhy karí, zeleniny, rýže, placek, případně i ovoce a sladkostí)
  • Lamprais – rýže pečená v banánových listech se zeleninou a masem
  • Roti – chlebové placky sloužící jako příloha
  • Kottu Roti – nakrájené chlebové placky se zeleninou, masem a vejcem smažené na pánvi
Přestože jsou srílanská jídla pro našince poměrné ostrá, Srílančané si k nim přidávají ještě pol sambol – pálivou červenou pastu z chilli a kokosu.
A co když není čas? Mezi pouliční speciality (tzv. short eats) na Srí Lance patří masové a zeleninové placičky, rolky a taštičky či pečivo plněné masem či zeleninou.
Pol Sambol
Short eats na Srí Lance

Hoppers alias srílanská snídaně

  • Hopper – omeleta ve tvaru misky je na Srí Lance oblíbenou snídaňovou pochoutkou. Lze ji naplnit sladkou či slanou náplní. Někdy se hoppers podávají i k večeři.
  • Pittu – směs rýže a strouhaného kokosu se nejčastěji servíruje na sladko jako snídaně nebo na slano jako příloha.
Snídaňové hoppers na Srí Lance
Srílanské pittu
Kromě těchto snídaní však na Srí Lance není neobvyklé ráno servírovat i teplá jídla s rýží či plackami, sladkosti a tropické ovoce.

Jogurt, kokos, ořechy a koření… Ochutnejte srílanské dezerty

Srílančané zbožňují sladká jídla. A čím víc cukru, tím lépe, takže se na Srí Lance připravte na skutečně slaďoučký zážitek. A nebyla by to Srí Lanka, kdyby chybělo koření. I dezerty zde dochucují kardamomem, muškátovým oříškem, hřebíčkem a samozřejmě skořicí a vanilkou. Na Srí Lance můžete ochutnat třeba kavun (kokosový dezert s mixem koření), kiribath (zákusek ze směsi rýže a kokosu), kiri pani (jogurt se sladkým sirupem), aluwa (dezert s příchutí kešu a kardamomu) či watalappan (kokosový puding s palmovým cukrem, ořechy a kořením).
Srílanský kiribath
Srílanský watalappan
Nezapomeňte vyzkoušet srílanské tropické ovoce. Papáje, banány, melouny, manga… To všechno je na Srí Lance čerstvé a extra sladké.

Typické srílanské pití? Čaj, ovocné šťávy a arak

Srí Lanka je čajovou velmocí, takže na dovolené rozhodně musíte ochutnat zdejší proslulý černý čaj. Podávají ho obvykle s mlékem a samozřejmě silně oslazený. Doporučujeme také pití kokosové vody přímo z kokosu a dále čerstvé ovocné šťávy, které jsou opravdu výtečné a nabité vitamíny.
Palmové víno
Kokosová voda
Alkohol je na Srí Lance poměrně snadno k dostání, oblíbené je pivo (hlavně značka Lion), palmové víno (toddy) i míchané koktejly. Jejich základem je arak – lihovina, která se vyrábí dalším kvašením a destilací palmového vína a vzdáleně se podobá rumu či whisky. 

Stolování na Srí Lance

Na Srí Lance je typické podávat pokrmy v mnoha menších mističkách. K tradičnímu stolování na Srí Lance patří také konzumace jídla rukama. Srílančané totiž věří, že jedině tak je možné si pokrm řádně vychutnat. Nemusíte se však obávat, v turistických podnicích jsou samozřejmě k dispozici příbory.

Otázky a odpovědi o kuchyni Srí Lanky

Jaká je kuchyně Srí Lanky?
Jaká jsou nejznámější srílanská jídla?
Co se jí na Srí Lance k snídani?
Je srílanská kuchyně zdravá?
Co se pije na Srí Lance?
Je srílanská kuchyně pálivá?