Aktivní dovolená na Djerbě: co dělat, vidět a navštívit 

Na Djerbě se nudit nebudete – bohatý mořský život láká k potápění i šnorchlování, klima, stálý vítr a mělké laguny přejí vodním sportům a zajímavé okolí vybízí k výletům do nádherné přírody i za památkami. Golfistům udělá radost 27jamkové hřiště na severu ostrova.

Potápění na Djerbě

Djerba je oblíbeným cílem nejen pro fantastické pláže, ale i pro šnorchlování a potápění včetně ponorů do jeskyní a k vrakům. Najdete tu řadu nádherných potápěčských lokalit pro středně pokročilé až zkušené potápěče. Mezi nejoblíbenější místa patří útesy Ras Taguerness a Sidi Solimen nebo vrak italské válečné lodi Richard Giniori. U Djerby je bohatý mořský život – vidět tu můžete barevné útesové ryby, červené i černé korály, mořské houby, chobotnice, delfíny.
Velbloudi čekající na návštěvníky, Djerba, Tunisko
Potápění k vraku, Djerba

Vodní sporty na Djerbě

Djerba je díky celoročnímu svěžímu větru a mělkým chráněným lagunám skvělé místo pro kitesurfing nebo windsurfing. Mezi nejlepší místa patří Smile Beach, velká laguna o rozloze 30 km² na severu ostrova Djerba, laguna La Rose nebo Ostrov plameňáků.

Tipy na výlety, zajímavá místa a památky na Djerbě

El-Ghriba

Ve vesnici Er-Riadh najdete jeden z největších kulturních pokladů Djebry, synagogu El-Ghriba, nejvýznamnější památku a poutní místo židovské komunity, která žije na ostrově od roku 586 př. n. l. Pozoruhodný interiér El-Ghriby je zdobený modrými mozaikami, svitky Tóry uchovávané v synagoze patří k nejcennějším na světě.

Djerbahood

V Er-Riadhu vás ohromí i živá galerie street-artu „Djerbahood“, 250 graffiti obrazů vytvořených umělci z celého světa.

Houmt Souk

V Houmt Souku navštivte medinu, vyhlášený souk, mešitu, maltský kostel a pevnost Borj el Kebir ze 14. století. V muzeu Sidi Zitouni uvidíte artefakty spojené s tradicemi ostrova (šperky a hrnčířské výrobky).

Midoun

Specialitou města Midoun jsou velké páteční trhy, muzeum umění a mešita Fadhloun, jedna z nejkrásnějších v Tunisku. Ve vesnici Guellala, proslulé výrobou keramiky, můžete obdivovat hrnčíře, vyrábějící amfory podle starověkých vzorů, a můžete si zkusit vytočit nádobu na hrnčířském kruhu.
Mešita Fadhloun, Djerba
Pevnost Borj el Kebir, Djerba, Tunisko

Adjim

Fanoušci filmové ságy Hvězdné války nemohou minout město Adjim, do něhož byly umístěny exteriéry vesmírného města Mos Eisley na planetě Tatooine v prvním filmu z roku 1977.

Zarzis

V Zarzisu můžete navštívit Archeologické muzeum, přístav a blízkou oázu Zarzis se 100 tisíci datlových palem a 700 tisíci olivovníků.

Co dělat na Djerbě s dětmi

Hitem pro děti jakéhokoliv věku je návštěva krokodýlí farmy. Najdete ji na východním výběžku ostrova poblíž majáku Taguerness v zábavním parku Explore Djerba. Ten kromě krokodýlí „zoo“ nabízí i muzeum a park historických řemesel. Na farmě žije přes 400 krokodýlů nilských (dovezených přímo z Nilu a z Madagaskaru) v autentickém prostředí. Nezmeškejte dobu krmení!

Nakupování a noční život na Djerbě

Další oblíbenou aktivitou, co dělat na Djerbě, je nakupování. Na Djerbě a v Zarzisu můžete nakoupit krásné barevné koberce mergoum, vyšívané šaty, košíky a klobouky pletené z palmových listů, keramiku, nádherné šperky ze smaltovaného stříbra. Užijte si smlouvání i nezbytný šálek mátového čaje.

Noční život s hudebními kluby, bary a diskotékami je soustředěný hlavně v Houmt-Souku. Příjemný večer můžete strávit i procházkami v přístavu, kde hraje hudba, tančí se tradiční tance a můžete ochutnat místní speciality.
Krokodýlí farma, Djerba
Tradiční keramika na trhu v Djerbě, Tunisko
Exteriéry pro Star Wars, Djerba
Věděli jste? Při cestování po Djerbě můžete často zahlédnout staré venkovské usedlosti s vysokými zdmi, rohovými věžemi a kupolemi. Tyto venkovské stavby zvané menzely představují tradiční architekturu Djerby. Rodinám, které zde žily, poskytovaly bezpečí a soběstačnost – u každé usedlosti se rozkládaly obdělávané zavlažované pozemky, nechyběla studna a olivovníky. Množství těchto usedlostí najdete např. kolem Midounu.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Djerbě

Kam na výlet na Djerbě?
Kdy je nejlepší sezóna pro potápění na Djerbě?
Kolik stojí vstupné do El Ghriby na Djerbě?