Jak se bavit na tuniské pevnině: potápění, památky i noční život

Tuniská pevnina není jen plážová dovolená pod středomořským sluncem, najdete tu i řadu příležitostí k rozhýbání těla a mysli. Stačí si jen vybrat. Při zájezdu na tuniskou pevninu můžete vyzkoušet potápění v jeskyních u Tabarky, přelet nad jezerem Chott el Djerid či návštěvu archeologických nalezišť, památek UNESCO a ikonických míst, kde se natáčela sága Hvězdné války.

Amfiteátr El Jem, Tunisko-pevnina

Sportování

 • Milovníci vodních sportů najdou na každé pláži nabídku nejrůznějšího vybavení, můžete se projet na banánu nebo šlapadle, zkusit vodní lyže, parasailing apod.
 • Potápěčská centra najdete v Tabarce (úžasná fauna a flóra), Monastiru (korálový útes a vrak rybářské lodi), Hammametu (vraky lodí z II. světové války) nebo Mahdii (archeologická naleziště).
 • Mezi oblíbené surfařské lokality patří Tabarka, Bizerte, La Marsa, Kelibye nebo Hammamet. Příznivci kitesurfingu a windsurfingu najdou ideální podmínky v Sousse, Monastiru či Tunisu.
Potápění v Tunisku
Slané jezero Chott el Djerid, tuniská pevnina

Tipy na výlety po tuniské pevnině

Sidi Bou Said

Vesnice na vrcholu útesu s nápadnými modrobílými budovami, dlážděnými ulicemi a úžasnými výhledy. Město je také skvělou základnou pro objevování nedalekých římských ruin Kartága.

Poušť Sahara

Ať autem nebo na velbloudu, Saharu si nenechte ujít, zvlášť Neftu, nejkrásnější písečné duny v Tunisku, a Chott el Djerid, rozlehlé slané jezero. Na Saharu se pořádají zájezdy z většiny letovisek.

Matmata

Jedinečná pouštní berberská vesnice se sýpkami, připomínajícími plástve. Režisér George Lucas ji použil jako kulisu ve Star Wars.

Chebika

Oáza na úpatí pohoří Djebel el Negueb je plná krásných vodopádů, zvláštních jeskyní a datlových palem přežívajících ve skalních rozsedlinách (ano, i tady se natáčela epizoda ságy Star Wars).

Matmata na tuniské pevnině
Oáza Chebika, Tunisko-pevnina

Chott el Djerid

Největší slané jezero v Tunisku, během roku mění barvu vody. Oblíbenou turistickou aktivitou je přelet jezera na padákovém kluzáku. Natáčela se tady řada scén z planety Tatooine ve Star Wars.

Nabeul

Historické město Nabeul je proslulé svým hrnčířstvím a výšivkami. Za pozornost stojí i archeologické leziště s nádhernými mozaikami a místní řemeslná tržiště.

Monastir a jeho Ribat

Ribat v Monastiru (založený v roce 796) je patrně nejstarší a nejvýznamnější z obranných pevností postavených podél pobřeží Maghrebu arabskými dobyvateli.

Ribat v Monastiru, Tunisko-pevnina
Medina Hammamet

Památky UNESCO na tuniské pevnině

 • Amfiteátr El Jem s kapacitou 35 000 diváků z 3. století je největším amfiteátrem postaveným Římany mimo Itálii.
 • Archeologické naleziště Kartágo zahrnuje pozůstatky starověkého města, které v 9. století př. n. l. ovládalo velkou část Středomoří.
 • Kairouan je první arabské město v severní Africe a důležité islámské centrum až do 11. století.
 • Medina v Sousse představuje příklad města z prvních století islámu s typickými prvky pobřežního obranného systému (kasbah, hradby, medina, mešity a ribat).
 • Medina v Tunisu, jedna z nejpůsobivějších středověkých medin v severní Africe, svědčí o zlatém věku Tunisu od 12. do 16. století.
 • Kerkouan jsou ruiny starověkého města, zničeného a opuštěného během první punské války (polovina 3. st. př. n. l.).
 • Ruiny římského města Dougga jsou roztroušené na ploše 65 ha.
 • Jezero a okolní mokřady v národním parku Ichkeul jsou cílem stovek tisíc migrujících ptáků, včetně čápů a růžových plameňáků.
Ruiny města Kerkouan, koupelna s vanou
Velká mešita v Kairouan

Noční život

Typickou tuniskou zábavou je tanec. Tunisko se může pochlubit několika obrovskými diskotékami pod širým nebem, v létě tu probíhá množství open-air festivalů a hudebních akcí. Budete-li mít chuť skočit si na skleničku, není problém. Můžete si vybrat z mnoha lounge barů nebo tradičních kaváren.

Jak zabavit děti

 • Vodní park Aquasplash v Sousse, kde najdete bazény, skluzavky, solárium, plážový volejbal aj.
 • Vodní park Acqua Palace v Port El Kantaoui, jeden z největších vodních parků v Tunisku o rozloze 2 ha s množstvím skluzavek včetně nejvyšší skluzavky v Tunisku (17 m)
 • Carthage-Land v Hammametu, první tematický zábavní park v severní Africe určený pro dobrodružné povahy
 • Vodní parky v Hammametu: Aquapark Flipper, Fun Water, AquaLand a Dreamy Sea Waterpark
Velbloud připravený na vyjížďku, Tunisko-pevnina
Koberce a keramika na trhu v Sidi Bou Said

Otázky a odpovědi k aktivitám v Tunisku

Kam se vydat na výlet na tuniské pevnině?
Které památky na tuniské pevnině jsou na seznamu UNESCO?
Jaké jsou možnosti zábavy pro děti na tuniské pevnině?
Jsou na tuniské pevnině místa vhodná k potápění?