Důležité informace před cestou do Portugalska

Cestovní doklady

Portugalsko je zemí Evropské unie, občanům ČR stačí občanský průkaz nebo pas, platný minimálně po dobu plánovaného pobytu v Portugalsku. Děti musí mít vlastní cestovní doklad (pas či občanku). Budete-li cestovat se psem, musí mít vlastní pas i očkování proti vzteklině a identifikační mikročip.

Retro tramvaj v Lisabonu, Portugalsko

Zdravotní péče v Portugalsku

Po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění („modrá kartička“) máte nárok na bezplatné neodkladné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Ostatní náklady (spoluúčast za léky, hospitalizace, repatriace apod.) ovšem půjdou z vaší kapsy, proto se doporučuje uzavřít i kvalitní cestovní zdravotní pojištění.

Zdravotní rizika v Portugalsku

Portugalsko je bezpečnou zemí, ve které nehrozí vážná zdravotní rizika ani tropické choroby. Hodí se cestovní lékárnička s léky na běžné zdravotní problémy na cestách (antipyretika, analgetika, antihistaminika, repelent, krém na spáleniny, desinfekce apod.).

Covid-19, podmínky cestování Portugalsko

Načítám...

Praktické informace o Portugalsku

Časový posun

Časový posun oproti ČR je -1 hodina, čili v Portugalsku si posouváte hodinky o hodinu zpátky stejně jako na Madeiře (na Azorech o 2 hodiny dozadu).

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Portugalsku je portugalština.

Bezpečnost

Portugalsko je bezpečnou zemí, ale jako v každé turisticky exponované oblasti je dobré dávat si pozor na kapesní krádeže např. v hromadné dopravě, na plážích atd. Doklady a cennosti si raději ukládejte do hotelového sejfu.

Internet a volání

Z Portugalska do ČR voláte ve stejném tarifu jako doma. Pro volání do Portugalska použijte předvolbu +351. S připojením k internetu není problém, většina hotelů nabízí wifi zdarma, rozšířené jsou i internetové kavárny.

Elektřina

Portugalsko používá elektrické zásuvky typu C nebo F, napětí v síti 220 V/50 H je stejné jako v ČR.

Voda

Voda, která teče z kohoutku, je naprosto bezpečná a pitná. Samozřejmě si můžete koupit i vodu balenou, za přibližně stejnou cenu jako v ČR.

„Hobití domek“ u Fafe v severním Portugalsku
Lisabonská lanovka
Pláž Albufeira, Portugalsko

Užitečné kontakty pro dovolenou v Portugalsku

  • Evropská tísňová linka (policie, záchranáři, hasiči): 112
  • Velvyslanectví ČR (Embaixada da República Checa): Rua Pêro de Alenquer, 14; 1400-294 Lisboa
  • Telefon: +351 213 010 487
  • E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz

Otázky a odpovědi k formalitám v Portugalsku

Jaké doklady potřebuji do Portugalska?
Jak postupovat v případě nemoci v Portugalsku?
Dá se v Portugalsku pít voda z kohoutku?