Aktivity v Portugalsku: co vidět, prožít a navštívit

Portugalsko je vyhlášenou evropskou destinací pro surfování a vodní sporty, ale má co nabídnout i milovníkům památek, přírody, historie a originální architektury.

Palác Pena, Sintra, Portugalsko

Oblíbené sporty v Portugalsku

Surfování je bezkonkurenčně nejoblíbenějším vodním sportem v Portugalsku. Mezi nejznámější surfovací pláže patří např. Praia do Amado na jihozápadě Algarve, která je vhodná i pro začátečníky. Zkušenější surfaři dávají přednost západnímu pobřeží a místům jako Nazaré, které má jedny z největších vln na světě, Péniche nebo Ericeira u Lisabonu.

Portugalsko je díky klimatu, krásnému pobřeží a 8 mořským parkům oblíbenou lokalitou pro potápění a adrenalinové sporty jako flyboarding či coastering (kombinace lezení, skoků do vody a plavání).

Ostrovy Madeira a Azory jsou ideálním místem pro canyoning (výpravy skrz kaňony s pomocí nejrůznějších dovedností jako lezení, slaňování, plavání apod.) a pro pěší túry (levády na Madeiře), lety balónem, paragliding.

Surfaři na pláži Arrifana v Algarve, Portugalsko
Surfování v Portugalsku

7 tipů na výlety v Portugalsku

Sintra, její hrady a paláce

V zalesněné krajině nedaleko Lisabonu vypadají opulentní hrady a paláce Sintry (UNESCO) jako zjevení. Nejfantastičtější z nich je Palácio da Pena, postavený v 19. století pro Ferdinanda II. jako letní sídlo portugalské královské rodiny.

Park Natural da Serra da Estrela

Největší chráněná krajinná oblast Portugalska o rozloze víc než 100 tisíc ha skalnatých úbočí, lesů, řek, vodopádů, terasovitých polí a ledových jezer je horkým tipem pro milovníky přírody.

Údolí řeky Douro

Za vidění stojí zejména Alto Douro (Horní Douro), nádherná oblast strmých svahů s vinnou révou, ze které vzniká věhlasné portské. Údolím Douro se můžete vydat autem, lodí nebo vlakem: Linha do Douro je jednou z nejkrásnějších železničních tratí v Evropě.

Lisabon

V hlavním městě Portugalska můžete obdivovat vše: nádherná náměstí, staré tramvaje, katedrály, dlážděné uličky starobylé maurské čtvrti Alfama, věž Torre de Belém z 16. století, hrad svatého Jiří nebo unikátní Mosterio dos Jerónimos, klášter, kde spočívá mořeplavec Vasco de Gama.

Porto

Druhé největší město Portugalska je barevnou směsicí středověkých památek, extravagantních kostelů a budov ve stylu beaux arts i živé hudební scény. Podívejte se nábřeží Cais da Ribeira, projděte se úzkými uličkami, ochutnejte portské a nechte se okouzlit domy obkládanými azulejos.

Levády na Madeiře

Úžasné zážitky na Madeiře prožijete na výletech podél všudypřítomných levád, starých zavlažovacích kanálů, které vedou hlubokými kaňony z vysokých hor do nižších částí ostrova.

Vulkanická jezera na Azorech

Azorským ostrovům dominuje nádherná příroda v čele se sopečnými jezery Lagoa Azul a Lagoa Verde.

Čtvrť Ribeira, Porto
Capela das Almas (Kaple duší), Porto, Portugalsko

Zábava v Portugalsku

Adrenalinové zážitky, ochlazení, relaxaci i zábavu pro děti i dospělé nabízí 17 portugalských vodních a tematických parků. Milovníci vodní zábavy ocení atrakce jako skluzavky, vířivky, vodopády, bazény s vlnobitím apod. Mezi největší a nejznámější aquaparky patří sedmihektarový Slide & Splash nedaleko Albufeiry, vodní park Amarante poblíž Porta, Aqualand Algarve či rodinný park Aquashow s největší vodní horskou dráhou v Evropě.

Noční život v Portugalsku

Portugalsko je zábavné i v noci, kdy ožívají větší turistická centra v Algarve a velká města jako Lisabon a Porto. Každý si může vybrat podle svého gusta: živou hudbu, restaurace, diskotéky nebo procházky po nočních ulicích. Zkuste třeba lisabonskou čtvrť Bairro Alto.

Věž Belém v Lisabonu
Výroba portského vína, Douro, Portugalsko

Otázky a odpovědi k aktivitám v Portugalsku

Co dělat v Portugalsku?
Jaké jsou možnosti sportování v Portugalsku?
Kde jsou v Portugalsku aquaparky?