Poznejte Portugalsko: historie, geografie, kultura a lidé

Portugalsko, jeden z nejstarších států Evropy, zakladatel první globální říše na světě dominující od 15. do 17. století vlnám Atlantiku, je mimořádně zajímavou turistickou destinací.

Pláž Benagil v regionu Algarve, Portugalsko

Geografie Portugalska: hory, kopce, vinice, moře

Portugalsko je nejzápadnějším státem kontinentální Evropy. Východní hranicí je spojeno se Španělskem, západ a jih země omývají vody Atlantického oceánu. Z celé koloniální říše dnes Portugalsku „zbyla“ souostroví Azory a Madeira v severním Atlantiku. Se svou rozlohou 92 090 km² je Portugalsko jen o čtvrtinu větší než Česká republika.

Kopcovitý a hornatý terén Portugalska se zvedá na sever od řeky Tejo k pohoří Serra da Estrela s nejvyšší horou Estrela (1 991 m) a pokračuje k zeleným kopcům kolem řeky Douro s vinicemi, terasovými políčky a olivovými háji. Na jihu klesá do zvlněné roviny a úrodných nížin Estremadura a Ribatejo až k bílým písčitým plážím a průzračným vodám Atlantiku v Algarve.

Údolí řeky Douro s vinicemi, Portugalsko
Ulička v Ferragudo, Algarve, Portugalsko

Zajímavosti z portugalské historie

Atraktivní a strategické území Portugalska přilákalo mnoho civilizací a každá z nich tu zanechala výrazné stopy. Od 15. století to byli naopak Portugalci, kteří svými zámořskými objevy změnili svět.

  • 400 000 let: první lidé na území Portugalska, alespoň podle lebky, nalezené v jeskyni Aroeira
  • 1000 př. n. l.: invaze Keltů ze střední Evropy, následovaná Kartáginci, Římany a Vizigóty
  • stol.: přicházejí Arabové, z Portugalska se stává islámský Córdobský emirát
  • stol.: počátek reconquisty, znovudobytí Pyrenejského poloostrova křesťany – do roku 1250
  • stol.: „věk objevů“, zámořská expanze Portugalska a dobývání kolonií, mořeplavci (Vasco da Gama, Bartolomeu Dias) nacházejí námořní cestu do Indie a objevují Evropanům Brazílii
  • Rok 1910: Portugalsko republikou
Lisabon, památník objevitelů, Portugalsko
Hudba fado je portugalská specialita

Lidé v Portugalsku a jejich kultura

Portugalci jsou přátelští, otevření, pohodoví a neuspěchaní. K těmto povahovým rysům možná přispívá i to, že pětinu populace tvoří přistěhovalci. Téměř dvě třetiny Portugalců stále žijí tradičním životem na venkově se silnými vazbami na rodinu. Velkou roli hraje náboženství, až 90 % se hlásí k římskokatolické církvi. Esencí portugalské duše je „saudade“, melancholický smutek, který našel vyjádření v originální portugalské hudbě fado.

Kromě hudby jsou Portugalci pyšní na svoji literaturu, mezi světově známé literáty patří mj. Luís de Camões nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu José Saramago. Součástí portugalské kultury jsou i býčí zápasy (touradas) – na rozdíl od španělské corridy se býci v arénách nezabíjejí. V architektuře vyniká Portugalsko jedinečným výtvarným prvkem a tím jsou azulejos, malované keramické dlaždice zdobící fasády, které dělají z Portugalska jedno z nejmalebnějších míst na světě.

Býčí zápas tourada, Portugalsko
Fasáda domu s dlaždicemi azulejos, Portugalsko
Věděli jste? Nejlepší doba pro svátky a zábavu je v Portugalsku červen – měsíc oslav oblíbených světců. V Lisabonu vrcholí pouliční oslavy kolem 12. a 13. 6. (Santo Antonio), ulice Porta ožívají 23. 6. festivalem São João. Březen je v Portugalsku měsícem karnevalů a festivalů.

Otázky a odpovědi k historii a geografii Portugalska

Kde leží Portugalsko?
Jak dlouho trvá cesta z ČR do Portugalska?
Jak se domluvit v Portugalsku?