Podnebí a počasí v Portugalsku

Portugalsko, ovlivněné Atlantickým oceánem, má mírné oceánské klima. Na severu o něco chladnější a deštivější, směrem na jih postupně teplejší a sušší. Jižně položené Algarve má výrazně středomořské podnebí s vysokými teplotami, které šplhají v letních měsících nad 30 °C, horko ale nikdy není nesnesitelné díky oceánskému větru. Ve vnitrozemských oblastech poblíž hranic se Španělskem se klima mění v kontinentální, se sněhem v horách Sierra de la Estrella.

Pláž Marinha, Algarve, Portugalsko

Kdy jet na dovolenou do Portugalska

Portugalsko je lákavý cíl po celý rok, záleží na tom, čemu dáváte o dovolené přednost.

Nejlepší doba ke koupání

Nejpříjemnější doba k pobytu na pláži je od konce června do začátku října. Vzhledem k tomu, že od severu k jihu přibývá tepla a ubývá srážek, je koupací sezóna na severu Portugalska o něco kratší než na jihu, tedy cca od července do srpna. Pokud chcete mít v Portugalsku jistotu dobrého počasí, naplánujte si Algarve, Azory nebo Madeiru, kde je oceán o stupínek teplejší.

Nejlepší doba k poznávání Portugalska

Ideální období pro túry, výlety a outdoorové aktivity na dovolené v Portugalsku je jaro (duben až červen), kdy země kvete a probouzí se po zimě, nebo podzim (od září do října), kdy je stále ještě teplo a slunečno, sklízí se víno a příroda se zbarvuje. Červen je navíc měsícem svátků a festivalů.

Pláž v Nazaré, Portugalsko
Vesnice Azenhas do Mar, Portugalsko

Nejlepší doba k surfování

Přestože je nejteplejším obdobím léto, ostřílení surfaři ocení Portugalsko spíš v zimě, od listopadu do ledna. Za kolosálními vlnami míří hlavně na západ, na pláže u Nazaré, Peniche, Lisabonu či Porta.

Kdy na dovolenou na Madeiru a Azory

Podnebí na Madeiře a Azorských ostrovech silně ovlivňuje teplý Golfský proud, díky němuž se teplota vody stabilně pohybuje od 17 do 23 °C a teplota vzduchu ani v zimě neklesá pod 16 °C. Návštěva obou souostroví je příjemná po celý rok, ke koupání je ideální čas mezi červencem a zářím, s denními teplotami kolem 24 °C až 27 °C.

Teplota vody v Portugalsku

Teplota vody dosahuje na portugalském pobřeží maximálně 20 °C, oceán tu není pod vlivem Golfského proudu. Nejpříjemnější koupání je na jihu v Algarve mezi červnem a polovinou října, s teplotami moře mezi 19 °C (červen, říjen) a 20 °C (červenec, srpen, září). Na Madeiře je oceán o něco teplejší, mezi červnem a říjnem dosahují teploty vody cca 23 °C.

Porto, Portugalsko
Sintra, Portugalsko

Otázky a odpovědi k počasí v Portugalsku

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Portugalska?
Jaký je nejlepší měsíc pro návštěvu Portugalska?
Kdy je nejlepší doba na koupání v Portugalsku
Které měsíce jsou v Portugalsku nejteplejší?