Co je dobré vědět, než odletíte na Madeiru

Nutné doklady

Madeira jako součást Portugalska je členem Evropské unie, pro vstup vám stačí občanský průkaz. Děti (pod 15 let) musí mít svůj vlastní pas. Pokud hodláte cestovat po ostrově, budete potřebovat i řidičský průkaz a nezapomeňte si modrou kartičku pojištěnce (Evropský průkaz zdravotního pojištění). Víza na Madeiru nejsou potřeba.

Covid-19, podmínky cestování Madeira

Lékařské ošetření a pojištění

Pobřeží u Porto Moniz, Madeira

Zdravotní péče na Madeiře je kvalitní, na evropské úrovni. Po předložení Evropského průkazu pojištěnce máte nárok na „nezbytné a neodkladné“ ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. 

Zdravotnická zařízení obvykle přeúčtují péči přímo vaší domácí pojišťovně, někdy ale budete muset zaplatit na místě a po návratu si nechat částku pojišťovnou proplatit. Doporučujeme si před cestou sjednat cestovní zdravotní pojištění.

Na Madeiru nebudete potřebovat žádná povinná očkování, hodí se ovšem běžná rutinní očkování pro cestovatele. Lékárny jsou, stejně jako v celé Evropě, označené zeleným křížem.

Co vás ještě může zajímat před pobytem na Madeiře

  • Časový posun – Madeira je za Českem o hodinu pozadu v létě i v zimě (pokud je ve Funchalu 7 hodin ráno, v Praze odbíjí osmá). I na Madeiře platí (zatím) zimní a letní čas.
  • Úřední jazyk – úředním jazykem na Madeiře je portugalština.
  • Volání a internet – většina hotelů, restaurací a kaváren nabízí připojení wi-fi zdarma. Máte-li aktivovaný roaming po Evropě, pak i data a volání budete mít za stejné ceny jako v ČR.
  • Elektrické zásuvky – napětí v síti je stejné jako u nás (230 V/50 Hz), neliší se ani zásuvky.
  • Alkohol za volantem – i Madeira, podobně jako mnoho evropských zemí, toleruje 0,5 promile alkoholu v krvi. Platí dopravní předpisy jako v ČR, po městě se jezdí 50 km/h, mimo město 90 km/h.

Důležité kontakty na Madeiře

112 – tísňová linka platná pro celou Evropu (záchranka, policie, hasiči)
800 296 296 – linka na pomoc turistům
+351 919 319 422 – nouzová linka Velvyslanectví ČR v Lisabonu
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
test vystavení změn