Na Madeiře vám nikdy nebude příliš horko ani zima

Lichotivou přezdívku „ostrov věčného jara“ získala Madeira díky unikátním klimatickým podmínkám. Za mimořádně příjemné subtropické podnebí bez extrémních výkyvů vděčí jižnímu rameni Golfského proudu a příznivým účinkům pasátů, které přispívají k vydatné závlaze ostrova. Nejvhodnější období na dovolenou na Madeiře je květen až říjen.

Konečně, slogan o věčném jaru není daleko od pravdy. Zimní období na Madeiře připomíná středoevropské brzké jaro s teplotami od 13 do 20 °C, léto odpovídá pozdnímu jaru s teplotami mezi 15 a 26 °C. Teploty na Madeiře se samozřejmě liší podle nadmořské výšky a geografie.

Madeira, ostrov deště?

Na Madeiře se dá koupat od června do listopadu
I zimní sezóna na Madeiře je plná květů
I tak by se dala nazvat Madeira, prší tu totiž pravidelně, i když mírně. V průměru proprší kolem 60 dnů ročně. Dešťové srážky na ostrově ale nejsou rozložené rovnoměrně, sever Madeiry je podstatně deštivější a drsnější než suchý jih. Za to mohou pasátové větry vanoucí od severovýchodu, které se zachycují, ochlazují a kondenzují na centrálním horském masivu. Severní svahy a vyšší polohy jsou proto po celý rok bohaté na mlhu a déšť. 

Kdy jet na dovolenou na Madeiru? Koupání v létě, sportování po celý rok

Teplota moře u Madeiry je velmi stabilní, pohybuje se mezi 18 °C v zimě a 24 °C v létě. Sezóna na koupání začíná od května, pokud vám vyhovují teploty vody kolem 20 °C. V červnu a červenci už teploty vody rychle stoupají až k příjemným 24 °C a udrží se i v srpnu, září a říjnu.

K procházkám, objevování přírody a sportování je Madeira vhodná celoročně, v zimě ale počítejte s častějším a vydatnějším deštěm. Naopak v létě na jižní polovině ostrova prší minimálně.

Věčné jaro na ostrově Madeira
Cesta z Pico do Arieiro na Pico Ruivo, Madeira

Na túry po Madeiře raději ráno

Pokud se rozhodnete pro horskou túru po levádách, vyrazte brzy ráno. To bývá jasná obloha a máte zaručené krásné výhledy. Během dne obvykle narůstá oblačnost, odpoledne se obloha zatáhne a vyjasňuje se opět k večeru. Teplota klesá se stoupající nadmořskou výškou a může se rychle měnit.