Poznejte geografii, historii a kulturu ostrova Madeira

Poloha Madeiry, vulkanického zázraku zrozeného před 20 miliony let

Madeira není jen jeden ostrov, ale souostroví, které se rozkládá v Atlantickém oceánu severozápadně od Afriky, necelých 580 km od pobřeží Maroka. Z celkové plochy asi 800 km² si hlavní ostrov Madeira zabral 740 km², zbytek se dělí mezi sousední ostrov Porto Santo a dvě další souostroví, Desertas a Selvagens. Madeira je autonomní oblastí Portugalska, má přibližně 270 000 obyvatel a hlavní město Funchal.
Sopečné pohoří Madeiry
Cesta vavřínovým pralesem s levádou, Madeira
Terasovitá políčka na Madeiře

Sopky z mořského dna

Souostroví Madeira patří ke geomorfologickému souboru Makaronézie, spolu s Azorami, Kanárskými ostrovy a Kapverdami. Atlantický vulkanický masiv se zrodil před 20 miliony let, kdy se sopky ze dna oceánu po několika milionech let pohybu zvedly nad mořskou hladinu. Na gigantické rozměry původních sopek ukazují nejen jejich vrcholy (Pico Ruivo, 1 862 m), ale hlavně strmé podvodní propasti kolem ostrova, spadající do hloubek až 4 kilometrů. 

Novodobá historie Madeiry

Madeirské ostrovy „znovuobjevili“ v roce 1419 Portugalci, kteří je postupně začali kolonizovat, odlesňovat a zemědělsky kultivovat, což nebylo na ostrově, kde je většina území pokryta srázy, nijak jednoduché. Navíc, nejúrodnější oblasti na jihu strádaly nedostatkem vody a na hornatém severu jí byl přebytek. Proto už koncem 15. století začali budovat geniální systém zavlažovacích kanálů – levád, kterými přiváděli vodu z hor až k pobřeží. K tomu hojně využívali práce afrických otroků. 

Přírodní rezervace na Madeiře

Madeira si svoje přírodní bohatství přísně střeží. Neobydlené souostroví Desertas a Selvagens je kompletně chráněnou přírodní rezervací, ale ani ostrov Madeira nezůstává pozadu. Dvě třetiny ostrova zabírá „Přírodní park Madeira“ s reliktem původního vavřínového pralesa, zapsaného na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pozoruhodné jsou rezervace Garajau a Rocha do Navio. K pokladům Madeiry patří i tradiční zemědělská krajina s terasovitými políčky.