Aktivity na Kefalonii: co vidět, prožít a navštívit

I když většina turistů míří do Kefalonie za úžasnými plážemi a průzračným mořem, přece jen je příjemné protáhnout si tělo sportem nebo vyrazit za poznáváním ostrova, jeho přírodních i architektonických památek, za kulinářskými specialitami Středomoří a za zábavou i nočním životem.

Národní park Ainos, Kefalonie, Řecko

Sportování na Kefalonii

Rozeklané pobřeží Kefalonie je plné zajímavých útesů a podvodních jeskyní, které lákají potápěče. V mnoha letoviscích najdete potápěčská centra nabízející vybavení, kurzy i potápěčské výlety, např. do jeskyně Melissani. Kdo se necítí na potápěčské vybavení, může prozkoumat pobřežní útesy se šnorchlem nebo na mořském kajaku.

Na mnoha plážích Kefalonie najdete sportovní centra s nabídkou nejrůznějších sportů, vodních i plážových. Je jen na vás, jestli zvolíte jízdu na banánu, vodních lyžích, windsurfing, paragliding, plážový volejbal, tenis, jízdu na koni apod.

Nadšencům pěší turistiky nabízí hornatý povrch Kefalonie spoustu možností. Značené stezky vedou ke klášterům, středověkým hradům, do horských vesniček i k odlehlým plážím. Zkuste výšlap na horu Ainos, nejvyšší vrchol Jónských ostrovů, a užijte si jedinečný jedlový les a výhledy až na Peloponés.

Jeskyně Drogarati, Kefalonie
Jeskyně Melissani, Kefalonie, Řecko

Kam vyrazit na výlet? Zajímavosti Kefalonie

Jeskyně Melissani

Jeskyně s magickým podzemním jezerem, které je směsí sladké a mořské vody a třpytí se mnoha odstíny modré. Ve slunečním světle pronikajícím do jeskyně Melissani si připadáte jako v katedrále.

Dračí jeskyně Drogarati

Nedaleko Melissani, asi 5 km od Sami, leží nádherná stalagmitická jeskyně Drogarati, stará 150 milionů let. Je známá též jako Koncertní jeskyně díky výjimečně dobré akustice a prostoru pro 500 lidí.

„Mořské mlýny“ Katavothres

Prudkost mořské vody padající do skalních trhlin se v 19. století využívala k pohonu mlýnů. Voda z Katavothres dále putuje podzemím, mísí se s dešťovou vodou a vyvěrá 15 km daleko v jezeře Melissani.

Kounopetra

Skála Kounopetra se rytmicky „pohybuje“ s mořem.

Ostrov Ithaka

Liduprázdný ostrov Ithaka s borovými lesy a cypřišovými i olivovými háji je rodiště legendárního hrdiny z Trojské války Odyssea. Zdatný turista jej i s návštěvou několika klášterů obejde pěšky za jeden den.

Architektonické památky Kefalonie

  • Klášter Agios Gerasimos na úbočí hory poblíž vesnice Valsamata
  • Hrad Svatého Jiří nad vesnicí Peratata, asi 7 km od Argostoli. Původně jej postavili Byzantinci, ale konečnou podobu mu dali Benátčané v roce 1504.
  • Maják Agioi Theodoroina uměle vytvořeném poloostrově asi 3 km severně od Argostoli
  • Benátský hrad nad vesnicí Assos
Benátský hrad, Assos
Mořský mlýn v Katavothres, Kefalonie

Za zábavou a nočním životem Kefalonie

Kefalonie nepatří mezi vyhlášené párty ostrovy. Nejživějším místem je kosmopolitní Argostoli. Projděte se dlážděnými uličkami, ochutnejte rybí speciality a skvělé místní víno Robola v příjemných kavárnách a barech. Kluby a bary najdete ve všech hlavních letoviscích jako Fiscardo, Skala, Sami, Poros či Lixouri.

K oblíbeným pochoutkám na Kefalonii patří masové kuličky keftedes, jehněčí kotlety, sardinky pečené v peci (předkrm), masový koláč a sladká rýže.

Náš tip: Pokud budete pobývat na Kefalonii mezi 6. a 15. srpnem, navštivte kostel Panagia Lagouvarda („Paní hadů“) ve vesnici Markopoulo. V tuto dobu se tu objevují hadi se znakem kříže na hlavě, kteří prý přinášejí štěstí. Podle legendy kdysi přepadli klášter piráti a Panna Marie proměnila jeptišky v hady, aby je ochránila. Pokud se hadi v létě neobjeví, je to špatné znamení. V historii se to stalo jen dvakrát – v roce 1940 před vypuknutím druhé světové války v Řecku a roku 1953 před ničivým zemětřesením.

Hadi v Panagia Lagouvarda, Kefalonie
Assos, Kefalonie, Řecko

Otázky a odpovědi k aktivitám na Kefalonii

Jaké jsou možnosti pro sportovní aktivity na Kefalonii?
Kam se dá vyrazit na Kefalonii na výlet?
Jaké přírodní atrakce se dají vidět na Kefalonii?
Jaké památky navštívit na Kefalonii?