Limnos

Dovolená na ostrově boha vulkánů

Vítejte na Limnosu!

Toužíte po dovolené na romantickém ostrově v Řecku, ale stranou od masové turistiky? Zajeďte si na Limnos (Lémnos). Na tomto ostrově v Egejském moři najdete divokou krásu vulkanické krajiny, stopy staleté historie, tradiční vesnice a krásné nepřeplněné pláže s průzračným mořem. Nechybí ani autentická chuť Řecka s jeho srdečnými obyvateli, skvělou kuchyní a vínem.

Podle starověké řecké mytologie byl Limnos ostrovem boha ohně a vulkánů Héfaista. Úrodný a strategicky zajímavý ostrov objevili lidé už v rané době bronzové. Ovládali ho Peršané, Athénská liga, Římané, Byzantinci, válčili o něj Benátčané i Turci.

Limnos, najdete v severním Egejském moři mezi ostrovy Thassos, Lesbos a Samothraki. S celkovou rozlohou asi 480 km² je osmým největším ostrovem v Řecku, žije tu asi 16 000 obyvatel. Hlavním městem a zároveň největším přístavem je Myrina.
 
Kostel Agios Nikolaos, Limnos
Benátský hrad, Myrina, Limnos
Ostrov má nádhernou krajinu; divoký hornatý terén se střídá s oblastmi úrodné lávové půdy, která produkuje ovoce, olivy, pšenici i vinnou révu. Pobřeží dlouhé 257 km se člení na množství zálivů s krásnými písčitými a oblázkovými plážemi. Zvláštností ostrova jsou jezera s rozmanitou ptačí populací.

5 důvodů, proč na dovolenou na Limnos

  1. Nádherné pláže Limnosu patří k nejlepším v Egejském moři. Po celém ostrově najdete krásné písečné i oblázkové pláže; na západní straně spíš organizované, na východě odlehlejší, ideální pro windsurfing a kitesurfing.
  2. Horké středomořské klima je na Limnosu v létě o něco příjemnější, chladnější a větrnější než na jižních řeckých ostrovech. Nejvyšší teploty se v létě pohybují kolem 28–32 °C, koupat se dá od června do září.
  3. Limnos je perfektní pro aktivní jedince a nabízí množství sportovních aktivit od potápění po kitesurfing, windsurfing a cyklistiku. Na své si přijdou i milovníci přírody a historických památek.
  4. Skvělá řecká kuchyně využívá čerstvé lokální produkty: ryby, plody moře, olivový olej, fíky, mandle, med apod. Ochutnejte kozí a ovčí sýry kalathaki a salamoura, vynikající těstoviny z místní pšenice a víno, opěvované už v Homérově Iliadě.
  5. Skvěle nakoupíte mj. na trhu v Myrině, ale jemná keramika, krásné šperky, lněné ubrusy a ubrousky, hedvábí, přírodní kosmetika, vína, sýry či řecké sladkosti se prodávají i jinde na ostrově.
Fíky s kozím sýrem, Limnos
Mys Faraklo na řeckém Limnosu

Kam na zájezd na Limnosu

Myrina

Hlavní město Myrina (též Kastro – „hrad“) se rozprostírá kolem zátoky, rozdělené na dvě části skalnatým výběžkem s impozantní ruinou benátského hradu. Atmosféru městečka s úzkými ulicemi, kamennými domy, tradičními tavernami a obchůdky si zamilujete. Nenechte si ujít prohlídku archeologického muzea, skalního kostelu Panagia Kakaviotissa nebo katedrály Agia Triada.

Plati

Vesnička Plati leží jihozápadě ostrova asi 2 km jižně od Myriny. Díky své poloze na svazích kopce a jedinečné zlaté pláži patří k nejkrásnějším místům na Limnosu. Pláž Plati s jemným pískem a křišťálově čistou tyrkysovou vodou je ideální pro rodiny s malými dětmi i vodní sporty. V okolí jsou kavárny, bary i centrum vodních sportů, které nabízí tréninkové lekce a vybavení.

Agios Ioannis

Letovisko Agios Ioannis se rozkládá na západním pobřeží u jedné z nejkrásnějších pláží ostrova se zlatým pískem, klidnou průzračnou vodou a pozvolným vstupem do moře. Skvělý tip pro milovníky klidné relaxační dovolené i rodiny s dětmi.
Myrina, Limnos, Řecko
Písečná pláž, Limnos

Otázky a odpovědi k dovolené na Limnosu

Proč jet na dovolenou na Limnos?
Která místa na Limnosu jsou nejhezčí?
Jak dlouho se letí na Limnos?