Co dělat v Senegalu: skvělé surfování, přírodní rezervace i koloniální památky

Příjemné tropické klima, konstantní vlny Atlantiku, nádherná příroda s divokými zvířaty – Senegal nabízí spoustu sportovních i kulturních aktivit, jak se bavit na dovolené.

Senegal – nový surfařský ráj

Senegal má téměř dvě desítky skvělých surfařských míst pro surfaře různých úrovní. Většina z nich se soustředí na plážích kolem Dakaru a v oblasti Petite Côte. Začátečníci mohou vyzkoušet např. pláž Yoff s malými pravidelnými vlnami nebo pláž Virage. Zkušenější surfaři a profesionálové zamíří do center Vivier, Secret bay, Club Med, Ouakam nebo ostrov Ngor.

V přírodních rezervacích Senegalu žijí i zebry
Surfování v Senegalu
Lvi v národním parku Niokolo Koba

Vodní sporty, golf i safari

Letoviska Saly i La Somone nabízejí několik středisek vodních sportů, kde si můžete vyzkoušet vodní skútry, vodní lyžování, jízdu na mořském kajaku, paddleboard, windsurfing nebo mořský rybolov. K oblíbeným aktivitám patří jízda na koni nebo golf, v Saly je k dispozici 18jamkové golfové hřiště. Specialitou Senegalu jsou výpravy na safari do rezervace Bandia nebo výlety na čtyřkolkách.

Co dělat v Senegalu aneb tipy na výlet

  • Národní ptačí rezervace Djoudj v deltě řeky Senegal (UNESCO) je mokřina o rozloze 16 tisíc ha a útočiště pro 1,5 miliónu ptáků (např. pelikáni, volavky, kormoráni).
  • Poušť Lompoul, oblíbená turistická atrakce, je menší poušť (asi 18 km²) s oranžovými písečnými dunami a mnoha tradičními vesničkami v okolí, včetně vesnice Lompoul s hezkým trhem.
  • Růžové jezero získalo sytě růžovou barvu díky vysoké koncentraci soli a řase Dunaliella salina. Plavání v tomto přírodním zázraku je podobně zábavné jako u Mrtvého moře. V období sucha od listopadu do června je prý jeho barva nejživější.
Senegalská poušť Lompoul
Těžba soli v růžovém jezeře, Senegal
Velká mešita Touba

Památky na koloniální dobu

Île de Gorée

Ostrov Gorée (UNESCO), ležící naproti Dakaru, byl od 15. do 19. století centrem obchodu s otroky v Senegalu. Podívejte se na Maison des Esclaves (Dům otroků), kde sídlí Muzeum historie otrokářství.

Ostrov Saint-Louis

Saint-Louis, bývalé hlavní město Senegalu, založené jako francouzská koloniální osada v 17. století, se pyšní charakteristickou koloniální architekturou (UNESCO).

Památník africké renesance

Obří rodina z bronzu, kterou najdete v dakarské čtvrti Ouakamu, se tyčí do výše 52 m a je nejvyšší sochou na africkém kontinentě. Byla postavena k 50. výročí nezávislosti na Francii.

Jak se bavit v Senegalu

Za adrenalinem se můžete vypravit do zábavního parku Accrobaobab Adventure u města Sindia, 15 km od přímořského letoviska Saly: čeká vás zipline v korunách baobabů, kurzy lezení po stromech a další dobrodružství pro děti i dospělé.

Noční život je v Senegalu úzce propojený s hudbou a tancem. Typický hudební styl mbalax, výbušnou směs rocku, jazzu a soulu s rytmickými bubny sabar, vyvinul a zpopularizoval zpěvák Youssou N'dour. V Dakaru se s tímto stylem můžete seznámit v nočních funky klubech jako Le Thiossane.

Africký buben, tradiční hudební nástroj v Senegalu
Párty na senegalské pláži

Zajímavé události, akce a svátky v Senegalu

Marché Soumbédioune

Dakar, celoročně
Proslulá tržnice a řemeslná vesnice v jednom Soumbédioune je místem, kde můžete obdivovat lidové umění a nakoupit jedinečné suvenýry. Vyberte si z dřevěných masek, šperků, maleb na skle, keramiky, bronzových soch a dalších výtvorů. Obdivovatelé zářivých afrických látek mohou zamířit na další dakarský trh zvaný HLM a nechat si z vybraných kousků ušít originální oblečení.

Filmový festival Femmes Afrique

Dakar, duben 2024
Zajímavým zážitkem může být návštěva filmového festivalu „Africké ženy“. Probíhá jeden týden v kinech, na školách i v ulicích Dakaru a týden po celém Senegalu. Filmy jsou ve francouzštině nebo mají francouzské titulky, projekce jsou zdarma a otevřené pro všechny.

Saint-Louis Jazz Festival

Saint-Louis, květen až červen 2024
Tip na jednodenní výlet z Dakaru: zajeďte si na největší mezinárodní jazzový festival na africkém kontinentu do Saint-Louis. Už od roku 1993 se toto město vždy na konci května proměňuje v kypící jazzový kotlík; kromě koncertů a veletrhu řemesel na náměstí Place Faidherbe můžete absolvovat i zajímavé doprovodné akce a workshopy.

Dak’Art

Dakar, 16. května až 16. června 2024
Na prestižní přehlídce současného afrického umění Dak’Art můžete v galeriích, na ulicích i v hotelech celé oblasti Dakaru navštívit kolem 200 výstav, instalací a performancí. Přehlídka má opravdu široký záběr, zahrnuje design, sochy, obrazy, street art, fotografie, textil apod.

Otázky a odpovědi k aktivitám v Senegalu

Jaký je nejoblíbenější sport v Senegalu?
Kam se vydat v Senegalu na výlet?
Jaké památky navštívit v Senegalu?
Je v Senegalu zábavní park?