Klima a počasí v Senegalu: kdy je nejlepší dovolená?

Klima Senegalu přechází z pouštního sahelského typu na severu k vlhkým tropům na jihu. Existují tu pouze dvě roční období: období sucha od listopadu do května s kontinentálními pasáty a mírnými teplotami a období dešťů od června do října s vysokými teplotami a monzunovými dešti.

Kdy jet na dovolenou do Senegalu?

Nejlepší roční období pro návštěvu Senegalu je mezi listopadem a květnem v období sucha, kdy je podnebí mírné, ani příliš horko, ani moc deště, s průměrnou teplotou kolem 25 °C. Cestovat se dá samozřejmě i mezi červnem a říjnem – prší sice častěji a teploty stoupají k 30 °C, ale dešťové přeháňky netrvají během dne déle než pár hodin a kvetoucí zelená Afrika je nádherná.
Ostrov Gorée, Senegal

Podnebí Senegalu – od suchého severu k vlhkému jihu

Na severu Senegalu panuje subtropické pouštní klima. Období dešťů tady proto trvá kratší dobu, jen od července do října. Nejtepleji je mezi srpnem a říjnem, kdy průměrné teploty šplhají ve dne i přes 30 °C, v noci zůstávají na 25 °C. Zimní období sucha je příjemnější s průměrem přes den a v noci kolem 18 °C.

Jižní Senegal spadá do horkých vlhkých tropů. Během období dešťů tu vanou od jihozápadu od dubna do října teplé vlhké monzunové větry. V srpnu nejsou výjimkou teploty kolem 40 °C a vlhkost dosahuje až 95 %. Zimní období sucha přinášejí příjemné teploty s maximy kolem 30 °C a minimy jen 17 °C.

Pláž Yoff v době zimního větru harmattan, Senegal
Senegalský národní symbol - baobab
Tradiční sýpky mezi mangrovovými stromy, Senegal

Teploty moře v Senegalu

V Senegalu se můžete koupat po celý rok, teploty vody neklesají pod 20 °C. Počítejte s tím, že Atlantický oceán, který omývá pobřeží Senegalu, je o něco chladnější než např. Středozemní moře. Nejchladnější voda je mezi únorem a dubnem, kdy má moře v průměru od 20 do 23 °C, v květnu se mořská voda rychle vyhřívá na 26 až 27 °C a od června do listopadu se teploty vody udržují mezi 28 až 29 °C.

Atlantik přináší na pobřeží Senegalu nejen vítané ochlazení, ale i větší či menší vlny, což oceňují zvláště surfaři. Naopak nejklidnější moře je v chráněném zálivu Petite Côte jižně od Dakaru.

Otázky a odpovědi k počasí v Senegalu

Kdy je nejlepší doba k návštěvě Senegalu?
Jak teplé je moře v Senegalu?
Jak často v Senegalu prší?
Fouká v Senegalu vítr?