Poznejte Senegal: historie, geografie, kultura a lidé

Na mapě najdete Senegal na nejzápadnějším výběžku Afriky, kde poušť Sahara postupně přechází v zelený tropický pás. Jeho severovýchodní hranici vykresluje řeka Senegal, která zemi odděluje od Mauretánie a Mali. Jižní hranici sdílí s Guineou a Guineou-Bissau, západ omývá Atlantický oceán. Raritou je vklíněné území Gambie, úzký pruh táhnoucí se vnitřkem Senegalu podél řeky Gambie a oddělující jižní oblast Casamance.

Baobab a mangrovníky v deltě řeky Saloum, Senegal

Geografie Senegalu: stepi, savany i prales

Senegal je rovinatá země s několika klimatickými a vegetačními pásmy. Sever Senegalu je součástí o vegetace hustší a podnebí vlhčí, s mangrovovými bažinami a hustými palmovými, bambusovými a mahagonovými lesy.

Národní parky – ráj pro milovníky velkých zvířat i ornitology

Senegal se pyšní 6 národními parky, kde můžete vidět divoká zvířata v přirozeném prostředí, mj. slony, antilopy, lvy, pantery a zebry. Opice všech typů se vyskytují hlavně v údolí horní Gambie a horní části Casamance. Rozšíření jsou i plazi a v řekách krokodýli, hroši a želvy. Senegal je také vyhlášeným ornitologickým rájem. Vzácné ptáky můžete sledovat např. v laguně La Somone nebo se za nimi vypravit do Národní ptačí rezervace Djoudj.

Ptačí rezervace Djoudj
Květ baobabu a strdimil senegalský

Zajímavosti z historie Senegalu

  • Senegal byl osídlený od starověku, svědčí o tom kromě nálezů paleolitických nástrojů i kamenné kruhy v Senegambii z 3. století př. n. l. (UNESCO).
  • Ve starověku bylo území dnešního Senegalu součástí afrických království Ghana a Djolof a důležitou křižovatkou transsaharských karavan.
  • V 15. století zemi objevili portugalští mořeplavci, po nich přišli Nizozemci, Angličané a Francouzi. Senegalský ostrov Gorée a město Saint-Louis sloužily jako základny pro vývoz otroků z černého kontinentu do Nového světa.
  • Na konci 19. století byl Senegal součástí Francouzské západní Afriky, v roce 1958 získal autonomii v rámci Francouzského společenství a o dva roky později i nezávislost.
Ostrov Gorée s vězením, Senegal
Mangrovový prales v deltě Sine-Saloum

Lidé Senegalu, jejich kultura a náboženství

Senegal má kolem 15 milionů obyvatel. Populace se skládá z mnoha etnických skupin s tradiční kmenovou strukturou. Nejpočetnější jsou Wolofové, kteří tvoří asi 2/5 obyvatelstva. Mezi menšiny patří Arabové, Mauritánci, Francouzi nebo Číňané.

V Senegalu se mluví asi 39 jazyky místních etnik, nejrozšířenějším je wolof. Úředním jazykem je francouzština, kterou používá administrativa, školství a média. Častá je arabština, která je rozšířená hlavně mezi duchovními.

94 % Senegalců vyznává sunnitský islám, který se na území začal šířit ze severu Afriky v 11. století, po rozpadu Ghanské říše. Zbylých 6 % představují křesťané (římští katolíci) a animisté.

Senegalská kultura, zvlášť hudba a literatura, vychází z tradičních zdrojů. Asi nejznámějším senegalským umělcem je zpěvák Youssou N'Dour.

Ulice na ostrově Gorée, Senegal
Zebry v národním parku Bandia

Otázky a odpovědi k historii a geografii Senegalu

Kde leží Senegal?
Jak vypadá Senegal?
Jak se domluvit v Senegalu?