Jedeme do Senegalu: doklady, očkování a další důležité informace

Cestovní doklady: stačí pas, vízum není potřeba

Občané EU potřebují na dovolenou do Senegalu pouze cestovní pas s biometrickými údaji a dobou platnosti, která přesahuje plánovaný pobyt minimálně o 3 měsíce. Vízum zapotřebí není, pokud se jedná o krátkodobé pobyty do 90 dnů (za účelem nevýdělečné činnosti). Vlastní pas musí mít i nezletilí.

Zdravotní rizika, očkování, pojištění

Západní Afrika je oblastí, kde musíte počítat s jistými zdravotními riziky. I když úroveň hygieny v hotelech a restauracích v turistických oblastech v Senegalu je vysoká, přesto se vyplatí dodržovat základní hygienická opatření a zvážit doporučená očkování.

  • Doporučená očkování: proti žluté zimnici, žloutence typu A (B), břišnímu tyfu, případně meningokokové meningitidě a vzteklině. S očkováním je dobré začít minimálně 15 dní před odletem.
  • Zvýšené riziko malárie: hrozí spolu s komáry v letním období dešťů, je dobré vybavit se preventivně antimalariky a nezapomenout na kvalitní repelent.
  • Vzteklina: může se objevit u zdejších zvířat, při kontaktu s nimi buďte obezřetní.
  • Kvalitní cestovní pojištění: je nezbytností, uhradí lékařský zákrok i léky a případný převoz do ČR.
Tradiční sýpky, Senegal

Věděli jste? V tropickém klimatu byste měli hodně pít, ale pozor na nekontrolovanou vodu. Voda z kohoutku může být nezávadná, ale není to zárukou. Pijte raději balenou vodu. Na rozdíl od kohoutkové vody se nemusíte bát džusů z čerstvého ovoce, vymačkaného přímo před vámi. Je to skvělý osvěžující a rehydratační nápoj.

Kam k lékaři v Senegalu?

Kvalitní lékařskou péči najdete např. v nemocnici v Dakaru, Hôpital Principal de Dakar (+221 33 839 50 50). Telefonicky můžete kontaktovat zdravotní službu SOS Médecin (+221 33 889 15 15), bezplatné telefonní číslo pro naléhavé případy (záchranná služba SAMU) je 1515.

Praktické informace o Senegalu

  • Časový posun: -1 hodina v zimě (když je v Praze 12 h, v Dakaru je 11 h) a -2 hodiny v létě.
  • Úřední jazyk: úředním jazykem v Senegalu je francouzština.
  • Mobilní telefony: volat můžete bez problémů s aktivovaným roamingem nebo si koupit místní SIM kartu (za necelých 1 000 CFA) v obchodech Orange, Free, Promobile či Expresso (4 hlavní operátoři) a přidat libovolný kredit. Volání vás takto vyjde mnohem levněji.
  • Internet: kromě připojení na wi-fi (pozor na sítě 4G) můžete vyhledat internetové kavárny v Dakaru, Saint-Louis a dalších větších městech.
  • Elektřina: střídavý proud o napětí 220 V. Evropská forma zásuvek se dvěma kolíky.
Senegal je vyhledávaný surfaři
Ulice v Saint-Louis, Senegal
Pláže v Senegalu jsou otevřené pro každého

Užitečné kontakty:

Policie: 17

Hasiči: 18

Velvyslanectví ČR: 37, rue Jacques Bugnicourt, Dakar-Plateau, Dakar B.P. 6474

Tel.: +221 338 214 576, nouzová linka +221 785 471 202

E-mail: dakar@embassy.mzv.cz

Otázky a odpovědi k formalitám v Senegalu

Jaké doklady potřebuji ke vstupu do Senegalu?
Potřebuji vízum do Senegalu?
Jaké očkování je nutné do Senegalu?