Podnebí a počasí na Baleárách: kdy vyrazit na dovolenou

Baleárské ostrovy Mallorca, MenorcaIbiza a Formentera mají příjemné středomořské klima s mírnými deštivými zimami a horkými, slunečnými léty beze srážek. Ostrovy jsou poměrně větrné, ale právě letní mořské vánky udržují letní horka snesitelná.
 

Kdy jet? Nejlepší čas pro dovolenou na Baleárských ostrovech

Pro návštěvu Baleár neexistuje „špatná doba“. Nejpříjemnější čas s ohledem na teploty i množství turistů je od pozdního jara do začátku léta a brzký podzim. Pro dovolenou na pláži s plným sluncem a prohřátým mořem zvolte letní měsíce, kdy denní teploty dosahují k 30 °C, mořská voda má 25 °C a téměř neprší.
 
Zátoka Santa Ponsa, Mallorca, Baleárské ostrovy, Španělsko

Roční období na Baleárských ostrovech

Jaro

Nádherná doba pro návštěvu ostrovů, které jsou svěží, zelené a rozkvetlé. Ideální čas pro aktivity v přírodě, turistické a cyklistické trasy i poznávání ostrovní kultury a tradic (Velikonoce). Denní teploty šplhají k 13–18 °C a slunce svítí až 7 hodin denně. Od května teploty znatelně stoupají.

Léto

Čas využít Baleárské ostrovy na maximum! Slunce pálí až 11 hodin denně, ale není úmorné vedro díky neustálému středomořskému vánku. Voda je vyhřátá a ostrovy žijí kulturou, hudebními festivaly a slavnostmi. Prší maximálně 1–3 dny v měsíci.

Podzim

Nejkrásnější období, kdy pomalu ustává turistický ruch, ale slunce stále svítí, voda je příjemně teplá a průměrné denní teploty se pohybují kolem 20 °C. Skvělá doba pro turistiku, cyklistiku a dobrodružné aktivity. Podzim je i sezónou nejdůležitějších místních veletrhů.
 

Zima

Úžasné období, pokud chcete dobře poznat ostrovy a užít si jejich přírodu. Podle místních jsou ostrovy v zimě nejkouzelnější, rozkvétají mandloně, sklízejí se pomeranče a je čas na prožití tradičních slavností nebo degustace vína. I když na vrcholcích hor může občas ležet sníh, průměrné denní teploty kolem 10–13 °C jsou pro Středoevropany mimořádně příjemné.
Pláž Portinatx, Ibiza, Baleáry
Serra de Tramuntana, Mallorca, Baleárské ostrovy

Teploty vzduchu a moře na Baleárských ostrovech

Podívejte se na průměrné maximální a minimální teploty vzduchu a průměrné teploty mořské vody naměřené v Palma de Mallorca. Mezi Mallorcou a ostatními ostrovy jsou teplotní rozdíly minimální.
 
Měsíc Max. teplota (°C) Min. teplota (°C) Teplota vody (°C)
Leden 14 6 14
Únor 15 6 13
Březen 17 8 14
Duben 19 10 15
Květen 22 13 17
Červen 26 17 21
Červenec 29 20 24
Srpen 30 20 25
Září 27 18 24
Říjen 23 14 21
Listopad 18 10 18
Prosinec 15 8 15
Věděli jste?
  • Východní ostrovy (Mallorca a Menorca) jsou větrnější.
  • Mallorca, díky své velikosti a pohoří Tramuntana, je více kontinentální, tedy v zimě o něco chladnější a v létě teplejší.
  • Menorca, nejvýchodnější ostrov, je nejdeštivější, hlavně na podzim a v zimě, kdy mohou být deště vydatné.
  • Ibiza a Formentera, nejjižnější ostrovy, mají v zimě o něco mírnější a méně větrné počasí.

Otázky a odpovědi k počasí na Baleárských ostrovech

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Baleárách?
Jaký je nejteplejší a nejchladnější měsíc na Baleárských ostrovech?
Ve kterých měsících je na Baleárách nejteplejší moře?
Jaké počasí je na Baleárských ostrovech o Vánocích?