Aktivity na Tenerife: co vidět, prožít a navštívit

Sbohem, nudo! Na ostrově Tenerife je toho tolik k podnikání, že vám týden dovolené nebude stačit. Můžete tu provozovat téměř jakýkoli sport od klidného golfu po adrenalinové zážitky, objevovat úžasnou přírodu, překrásné pláže, bavit se s dětmi v aquaparcích a protančit noc na věhlasném karnevalu.

Údolí Masca, Tenerife

Co dělat na Tenerife

  • Potápění – Tenerife, nazývané „Havaj Evropy“, láká na celoročně teplé, průhledné vody, a spoustu mořského života (mj. barakudy, chobotnice, manty, delfíny a velryby) i rozmanitost vulkanické podmořské krajiny. Krásné potápěčské lokality najdete podél celého ostrova.
  • Pozorování hvězd – poloha Tenerife mezi Saharou a Atlantikem, minimální světelné znečištění, vysoké nadmořské výšky, čistý vzduch a výjimečně jasná noční obloha – není divu, že byl ostrov prohlášený za turistickou destinaci Starlight, kde jsou ideální podmínky pro sledování hvězd. Zarezervujete si prohlídku v místní astrofyzikální observatoři.
  • Pěší turistika – Tenerife je plné úžasných míst; mezi nejzajímavější cíle patří, vedle Národního parku Teide, útesy Los Gigantes, soutěska Barranco del Infierno, zelené pohoří Anaga s původním vavřínovým pralesem, aj. Ideální doba pro turistiku na ostrově je mezi říjnem a květnem.
  • Pozorování delfínů a velryb – oceán u Tenerife je domovem téměř 30 druhů velryb a delfínů, které lze pozorovat během tříhodinových lodních výletů z Los Cristianos nebo Los Gigantes.
  • Výlet na La Gomera – vyzkoušejte celodenní výlet lodí na nejmenší Kanárský ostrov La Gomera, proslulý nádhernou chráněnou přírodou a divokými plážemi.
Pohled na mléčnou dráhu, Národní park Teide, Tenerife
Potápění u útesů, Tenerife

5 nejlepších míst pro výlety po Tenerife

Sopka Pico del Teide

Ikonický vrchol Tenerife a nejvyšší bod Španělska (3715 m) není tak těžké zdolat, podmínkou je dobrá kondice a pevné boty. Za šest hodin se dá vylézt na vrchol po značené stezce. Na vrcholu vás čeká nezapomenutelná scenérie s výhledy na kalderu a stovky lávových kuželů. Můžete tam též vyjet pohodlně lanovkou, pak budete potřebovat 27 EUR na zpáteční jízdenku.

Horská vesnice Masca

Malebná vesnice ukrytá v horském vnitrozemí, kde se dávní obyvatelé ostrova ukrývali před nájezdy pirátů. Do Mascy vede fantastická turistická trasa Masca Walk, která zahrnuje 4,5 kilometru sestupu přes soutěsku Masca, nebo si tam můžete zajet pronajatým autem.

San Cristóbal de La Laguna

Jedno z nejkrásnějších měst na Tenerife, zapsané na seznamu UNESCO pro své nedotčené původní uspořádání z 15. století, které sloužilo jako vzor pro koloniální města v Americe. Historická architektura, památky i rušné ulice plné života rozhodně stojí za vidění.

Pyramidy a etnografický park v Güímaru

Skanzen založený norským badatelem Thorem Heyerdahlem s komplexem 6 pyramid s dosud nevysvětleným původem. Astronomicky orientované pyramidy se nápadně podobají těm, které budovali Mayové a Aztékové, ale podle výzkumů byly postaveny až po roce 1800. Park v Güímaru zahrnuje pyramidový komplex, muzeum a zahrady na více než 64 000 m².

Muzeum přírody a archeologie

Milovníci historie by neměli minout Muzeum přírody a archeologie v Santa Cruz de Tenerife. Mezi místními historickými artefakty tu můžete vidět fosilie prehistorických zvířat z Kanárských ostrovů, různé řemeslné nástroje a keramiku, ale hlavně impozantní sbírku mumií původních obyvatel Tenerife Guančů.

Vesnice Masca, Tenerife
Pyramidy v Güímaru, Tenerife

Jak se bavit na Tenerife

Slavnosti a karnevaly

V týdnu před začátkem velikonočního půstu propukají na celém ostrově karnevalové oslavy. Nejslavnější karneval, druhý největší na světě po Riu de Janeiro, probíhá v hlavním městě Santa Cruz. Do ulic vyjdou tisíce lidí v kostýmových průvodech a zpívá a tančí se až do rána. Karneval vrcholí volbou královny karnevalu a přehlídkou vyzdobených plavidel.

Noční život

Tenerife patří mezi ostrovy, kde není žádný problém najít noční klub nebo bar. Největší koncentraci zábavních podniků najdete v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife a v turistických centrech na jihu Costa Adeje, Los Cristianos a Playa de las Americas. Vlastní animační programy nabízejí i hotely napříč celým ostrovem.

Zábava na Tenerife pro děti

Zábavní a dobrodružné vodní parky Tenerife patří k nejlepším na světě ve svých oborech. Mezi nejnavštěvovanější patří:

  • Siam Park – největší zábavní park na Tenerife najdete u Playa de las Americas. Siam Park s thajskou tematikou nabízí spoustu vodních atrakcí, mj. línou řeku a gigantický bazén s vlnami a písečnou pláží. Největší výzvou je věž Tower of Power s 28 m vysokou a téměř svislou skluzavkou, končící v akváriu se žraloky.
  • Loro Parque – krajinářsky upravená zoologická zahrada u Puerto de la Cruz, okořeněná působivými show a hřištěm pro děti. Hlavní atrakcí parku jsou obří kosatky, delfíni, lachtani a papoušci. Uvidíte tu i tučňáky, bílé tygry, jaguáry, gorily, aligátory a galapážské želvy. Pro děti do 6 let je vstup zdarma, dospělí platí 38 EUR, děti 26 EUR.
Siam Park, Tenerife
Pevnost San Miguel, Tenerife

Otázky a odpovědi k aktivitám na Tenerife

Jaké jsou možnosti pro sportovní aktivity na Tenerife?
Kam se vydat na Tenerife na výlet?
Jaké jsou architektonické a archeologické zajímavosti na Tenerife?
Má Tenerife zábavní parky pro děti?