Podnebí a počasí na Kanárech: kdy je ideální doba na dovolenou?

Kanárské ostrovy stojí za návštěvu po celý rok. Ať preferujete slunění na pláži, turistiku, potápění, surfování a další aktivity, stačí si jen vybrat ostrov a roční dobu. Kanárské ostrovy jsou jednou z nejdostupnějších destinací pro zimní dovolenou na pláži, za necelých 5 hodin můžete uniknout z deštivé evropské zimy do vyhřátého prostředí „věčného jara“.

Kdy jet? Nejlepší čas pro dovolenou na Kanárských ostrovech

Nejpříjemnější období pro návštěvu Kanárských ostrovů jsou jaro (březen–květen) a podzim (září–listopad). Na jaře kromě mírného teplého počasí oceníte i nižší ceny a méně turistů, podzim je slunný s minimem srážek a příjemně teplou vodou. Léto nadchne hlavně milovníky pláží a koupání, zima je ideální pro nejrůznější aktivity.
 
Las Teresitas, Tenerife, Kanárské ostrovy

Zajímavosti o podnebí Kanárských ostrovů

Kanárské ostrovy mají subtropické klima s mírnou zimou, dlouhým létem a celoročním slunečním svitem. Průměrné teploty se po celý rok pohybují od 18 do 24 °C, bez extrémů a výkyvů. Každý ostrov v Kanárském souostroví má ale odlišné mikroklima. To ovlivňují jak severovýchodní pasáty, tak i studený kanárský proud a blízkost Afriky.

Klima může být díky tomu subtropické vlhké s bujnou vegetací (La Palma, La Gomera, El Hierro), naopak na ostrovech nejblíž africké pevnině (Fuerteventura, Lanzarote) je klima velmi suché, polopouštní až pouštní. Na Tenerife najdete jak vyprahlý suchý jih, tak i vlhký zelený sever. Nejpříjemnější podnebí nabízí „mikrokontinent“ Gran Canaria s pouští i bujnou vegetací.
 
Vinice La Geria na Lanzarote, Kanárské ostrovy
Písečné duny v Maspalomas, Gran Canaria
Kaktusy na Lanzarote

Roční období na Kanárských ostrovech

Jaro

Od března do května je příjemné a slunečné počasí, ideální pro opalování, turistiku v národních parcích, průzkum ostrova a další aktivity včetně pozorování velryb. V tuto dobu je na ostrovech i méně turistů.
 

Léto

Hlavní sezónu od června do srpna provází horké počasí s oblohou bez mráčku a maximálními teplotami šplhajícími k 30 °C. Na pobřeží je ale vždy svěže. Nejlepší čas užít si koupání v oceánu a vodní sporty.
 

Podzim

Od září do listopadu nastává ideální doba pro všechny outdoorové aktivity i koupání a slunění na pláži. Od srpna do října je na Kanárských ostrovech také čas sklizně, a tudíž příležitost navštívit proslulé vulkanické vinice. V listopadu ale už začíná mírně přibývat srážek, počítejte i s občasným deštěm.

Zima

Od prosince do února si na Kanárských ostrovech užijete perfektní zimní plážovou dovolenou se sluncem a příjemnou atmosférou. Je to skvělý čas pro golfisty, surfaře, cyklisty, rodiny s dětmi i seniory. Nejvyšší teploty najdete v jižních částech Tenerife (průměrné teploty 22,8 °C) a Gran Canarie (22,2 °C), voda má 19–21 °C. Teplota na ostatních ostrovech se liší jen o desetiny stupně.
Roque de los Muchachos, La Palma, Kanárské ostrovy

Otázky a odpovědi k počasí na Kanárských ostrovech

Jaký je nejteplejší a nejchladnější měsíc na Kanárských ostrovech?
Který z Kanárských ostrovů má v zimě nejslunnější počasí?
Který je nejsušší měsíc na Kanárských ostrovech a kdy nejvíce prší?
Jaké počasí je na Kanárských ostrovech o Vánocích?