Aktivní dovolená v Egyptě: památky, potápění, výlety do pouště

Byla by velká škoda, být na dovolené v Egyptě a nevyužít všeho, co tato krásná země nabízí. Památky na prastaré civilizace, potápění mezi korálovými rybkami, výlety do fascinující pouště…

Šnorchlování a potápění v Egyptě

Pozoruhodná čistota vody s celoroční teplotou mezi 21 a 30 °C, nádherné pláže a podmořské korálové zahrady s pestrobarevnými rybami, staré vraky, hloubky přístupné i začátečníkům, to všechno dělá z Rudého moře ráj pro potápěče i šnorchlaře. Na africkém pobřeží Rudého moře (Hurghada, Safaga, Marsa Alam) a na Sinaji (Sharm El Sheikh) najdete řadu potápěčských center, kde můžete absolvovat kurz a získat licenci.

Korálový útes, Egypt
Rudé moře, Egypt

Za egyptskými pyramidami

Jednou z nejlepších možností, jak prozkoumat velkolepé památky starověkého Egypta, je plavba po Nilu. Západnímu břehu Nilu poblíž Gízy dominuje jeden ze sedmi divů světa, tři pyramidy posledních faraonů 4. dynastie včetně největší Cheopsovy pyramidy a Velké sfingy. Na levém břehu Nilu se na obrovské ploše 100 ha rozkládá Údolí králů s 63 hroby faraonů. 

Do Káhiry

Káhira je srdcem Egypta víc než tisíc let. Pyšní se nádhernou architekturou z 19. století, římskými i raně křesťanskými památkami i pohádkovou architekturou v islámské části. Udělejte si výlet do Káhiry a projděte si její bazary a úzké uličky jako z pohádek Tisíce a jedné noci, podívejte se do kostelů křesťanské koptské Káhiry i do Citadely islámské Káhiry. Specialitou noční Káhiry je množství hudebních i tanečních klubů a diskoték.

Chrám v Karnaku
Káhira, hlavní město Egypta

Do pouště a přírodních rezervací

Pěšky, na koni, na velbloudu nebo na čtyřkolce, výlet na Saharu patří k největším zážitkům. Jedno z nejkrásnějších míst je Bílá poušť blízko oázy Farafra, kde vítr a písek vymodelovaly z křídových skal snové útvary připomínající fantaskní houby. Písek je tu skutečně křídově bílý. Na Sinaji byste neměli vynechat přírodní rezervaci Ras Mohamed, kde najdete nádhernou neporušenou přírodu nad i pod mořem.

Bílá poušť, Egypt
Čtyřkolky připravené na výlet do pouště, Sharm El Sheikh

Zajímavé události, akce a svátky v Egyptě

Abú Simbel Sun Festival

Abú Simbel, 22. února a 22. října 2024
Abú Simbel Sun Festival se inspiroval oslavou boha slunce ve starověkém Egyptě. Koná se ve stejnojmenném chrámu (několik hodin jízdy z Marsa Alam) v den, kdy sluneční paprsky proniknou dovnitř a osvětlí sochu boha slunce. Oslavy s živou hudbou, tradičním núbijským tancem, pouličním představením, jídlem a večerní laserovou show se považují za velkou turistickou atrakci.

Eid Al-Fitr

Celý Egypt, 9. dubna 2024
Třídenní „Svátek přerušení půstu“ se nese ve znamení modliteb, příprav jídla, oslav, štědrosti a dobročinnosti. Ulice jsou vyzdobené, nasvícené a plné lidí, v noci probíhají kulturní akce, koncerty a taneční představení.

Sandbox Music Festival

El Gouna, 16. - 18. května 2024
Třídenní plážový hudební festival, který nabízí rozmanitou sestavu mezinárodních a místních DJ´s hrajících house, techno a taneční hudbu. Kromě muziky si na festivalu užijete i řadu dalších aktivit a zážitků, třeba kurzy jógy, umělecké instalace, ochutnávky jídla a pití, plážové párty a výlety lodí.

Otázky a odpovědi k aktivitám v Egyptě

Co v Egyptě vidět?
Jaké jsou nejlepší potápěčské lokality?
Je potápění v Egyptě vhodné i pro začátečníky?
Jak vypadá noční život v Egyptě?