Kdy je nejlepší počasí v Egyptě? Po celý rok!

Egypt leží v severoafrickém pouštním pásu, tudíž má jen dvě sezóny – mírnou zimu od listopadu do března, horké léto od května do září a mezitím jen krátká přechodná období.

Subtropický sever, vyprahlý jih Egypta

Podnebí v Egyptě se mírně mění od severu k jihu. Pobřeží Středozemního moře má ještě subtropický charakter s horkým létem, deštivou zimou a teplotami kolem 26 °C v létě a 13 °C v zimě. Směrem k jihu se podnebí mění na polopouštní a pouštní s vysokými denními teplotami, které často přesahují 40 °C, nižšími až nulovými srážkami (uvádí se max. 6 deštivých dní v roce) a velkými teplotními výkyvy mezi dnem a nocí.

Sharm Eh Sheikh, Egypt
Pro malé děti je příznivější klima v Egyptě na podzim a v zimě

Na pobřeží Rudého moře je mírnější klima s teplotami, které neklesají ani v zimě pod 20 °C. Letoviska Hurghada, Sharm El Sheikh a Marsa Alam mají nejvyrovnanější klima. Jarní a podzimní měsíce s průměrnými teplotami 26–29 °C tady připomínají léto ve Středomoří.

Moře v Egyptě nikdy není studené

Teplota vody se liší v období roku jen mírně – na jaře má moře kolem 24 °C, v létě 29 °C, na podzim 26 °C a v zimě 23 °C. Pobřeží u Středozemního moře je o něco chladnější než pobřeží Rudého moře, které je velmi mělké a snadněji se ohřeje.

Mírné teplotní rozdíly najdete i mezi jednotlivými letovisky. V Hurghadě stoupají teploty moře v srpnu na 28 °C, v únoru se drží kolem 21 °C. V Sharm El Sheikhu je voda zhruba o 1 °C teplejší a v letovisku Marsa Alam, které je položené jižněji, je moře ještě teplejší, cca o 1 až 2 °C. V nejteplejších měsících (srpen) tu má voda kolem 30 °C.

Plavba po Nilu je příjemnější na jaře

Kdy jet na dovolenou do Egypta a proč?

  • Pokud míříte hlavně za památkami, jeďte v zimních měsících. Od poloviny listopadu do začátku března jsou teploty nejmírnější (23–26 °C). Nemějte strach, že byste se nevykoupali - moře je vyhřáté po létě a i v listopadu udržuje příjemnou teplotu 25 °C.
  • Optimální doba, zvlášť pro rodinnou dovolenou s dětmi, je zjara nebo na podzim. Od dubna do června a od poloviny září do poloviny listopadu se průměrné denní teploty drží kolem 26 °C a moře má 24–26 °C.
  • Pro milovníky potápění jsou ideální letní měsíce, kdy je voda vyhřátá až na 28 °C. Vzhledem k velmi vysokým teplotám vzduchu by se dovolené v Egyptě během léta měly vyhnout osoby citlivé na horko.

Otázky a odpovědi k počasí v Egyptě

Kdy je nejlepší doba na návštěvu Egypta?
Dá se v Egyptě koupat i v zimě?
Kdy v Egyptě prší?
Kdy nejezdit do Egypta?