Doklady a další informace pro cestu do Egypta

Zkontrolujte si platnost pasu, vízum stačí až na místě

Káhira, Egypt

Cestovní pas by měl být platný minimálně ještě 6 měsíců po ukončení pobytu v Egyptě. Děti bez ohledu na věk musí mít vlastní pas.

Do letovisek Hurghada a Marsa Alam je potřeba turistické vízum. Stojí 25 $ při pobytu do 30 dní. Nejjednodušší je koupit si vízum při přistání na letišti. Připravte si hotovost, placení kartou není možné.

Do oblasti Sharm El Sheikh se vízum nevyžaduje při pobytu do 15 dnů, pokud neopustíte hotelový resort. U delšího pobytu nebo v případě, že budete chtít vydat na výlet mimo Sinaj, je vízum nutností. 

Úředním jazykem v Egyptě je arabština.

Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Kam k lékaři v Egyptě?

Vyberte si raději některou ze soukromých klinik, ty poskytují podstatně vyšší standard péče než veřejné nemocnice. Nezbytností na dovolenou v Egyptě je kvalitní cestovní pojištění, které uhradí nejen lékařský zákrok, ale i léky a případný převoz do ČR.

Jak na faraonovu pomstu aneb prevence se vyplatí

Většina zdravotních problémů na dovolené v Egyptě souvisí se střevní infekcí („faraonova pomsta“). Pijte proto jen balenou vodu, voda z kohoutku není pitná ani po převaření a už vůbec ne v podobě ledu do nápojů. Nekupujte ani zmrzlinu u pouličních stánků a ovoce, které se nedá oloupat.

Zásobte se léky. Do lékárničky přibalte Ercefuryl na střevní potíže (alternativou je egyptský Antinal nebo Diax), repelenty, dezinfekci na ošetření drobných poranění, analgetika, antipyretika, léky proti kinetóze a gel s obsahem antihistaminika. Přípravky jsou k dostání také v egyptských lékárnách.

I když do Egypta nemusíte mít žádné povinné očkování, doporučuje se vakcína proti hepatitidě typu A, nemoci „špinavých rukou“. Další doporučené vakcíny: hepatitida typu B, břišní tyfus, meningitida a tetanus. V turistických rezortech a oblastech však ani doporučená očkování nejsou nutná.

Potápění v Rudém moři, Egypt
Hurghada, Egypt
pláž Sharm el Luli, Marsa Alam

Jak se nedostat do rozporu se zákonem v Egyptě

  • Z Egypta je striktně zakázáno vyvážet umělecké předměty, nezpracované zlato, mušle, lastury a korály vylovené z moře.
  • Naopak dovážet se nesmí potraviny, alkohol nebo zbraně.
  • Dovoz, vývoz i držení drog se trestá vězením v řádu desítek let.
  • Zákaz fotografování platí pro mosty, přístavy, hraniční přechody, vojenské objekty, Asuánskou přehradu, Suezský průplav a většinu památek a muzeí.

Tísňové volání v Egyptě

Policie: 122

Turistická policie: 126

Záchranná služba: 123

Hasiči: 125

Velvyslanectví České republiky v Káhiře: tel: +20 233 339 700, web: www.mzv.cz/cairo

Otázky a odpovědi k formalitám v Egyptě

Je do Egypta zapotřebí vízum?
Jaké očkování se doporučuje do Egypta?
Dá se v Egyptě pít voda z kohoutku?
Co je zakázáno dovážet a vyvážet z Egypta?