Aktivní dovolená na Boa Vista: sportování, výlety, zábava

Slunce, vítr a vlny Atlantiku přivádějí na ostrov Boa Vista tisíce sportovních nadšenců. Kitesurfing, windsurfing, šnorchlování, potápění nebo hlubinný rybolov, to jsou jen některé ze sportů, kterými je Boa Vista proslulá a populární na aktivní dovolenou. Další oblíbenou zábavou ostrovanů je hudba, zpěv, tanec a dobré jídlo. Pokud navštívíte ostrov v době svátků a festivalů, nenechte si je ujít.

Duny pouště Viana u pláže Chaves, Boa Vista

Sportování na vlnách Atlantiku

Boa Vista je s dlouhými, nedotčenými plážemi, širokými zátokami, celoročním sluncem a větrným Atlantikem rájem pro surfaře. Najdete tu mnoho míst pro různé úrovně dovedností, mezi nejlepší spoty kitesurfingu a windsurfingu patří Praia de Chaves, Varandinha, Praia da Atalanta, Ponta Antonia nebo Bahia. Pokud patříte mezi začátečníky, není problém vyzkoušet si „draka“ v některém z kurzů, které pořádají specializovaná střediska.

Top 5 tipů na výlety aneb co vidět na Boa Vista

Za velrybami

Málokde uvidíte velryby keporkaky tak zblízka jako u ostrova Boa Vista. Tato fascinující zvířata připlouvají na jaře ze severního Atlantiku rodit v kapverdských vodách. Od března do května máte jedinečnou šanci vidět velrybí mláďata po boku matek. Ideální způsob je výlet podél pobřeží na katamaránu s průvodcem.

Náš tip: Na výlet lodí za keporkaky si vezměte pohodlnou obuv a lehkou nepromokavou bundu, může foukat silný vítr a podlaha v lodi bývá mokrá. Vysoké podpatky a elegantní oblečení si raději nechte na jinou příležitost.

Za městem duchů

Při projížďce ostrovem (např. na čtyřkolce) můžete u jižního pobřeží narazit na „město duchů“ Curral Velho. Z nejstarší osady na ostrově založené v 17. století většina obyvatel kvůli nekonečnému suchu a útokům pirátů časem odešla a zůstaly tu jen ruiny. Procházka mezi rozpadlými budovami je zajímavým zážitkem, který můžete ještě podpořit koupáním na nedaleké nádherné a nedotčené pláži Curral Velho.

Velryba keporkak s mládětem, Boa Vista
Vesnice duchů Curral Velho, Boa Vista, Kapverdy

Do pouště

Co ještě dělat na Boa Vista? Na severozápadě ostrova u města Rabil se rozkládá další div Boa Visty, poušť Viana. Poušť, navátá oceánskými větry ze Sahary, je 5 km dlouhá, pouhý 1 km široká a je to chráněná oblast, takže sem nesmí motorová vozidla. Procházka po této minipoušti s nádhernými písečnými dunami je nezapomenutelná, zvlášť vypravíte-li se na ni za úplňkové noci.

Za želvami

Kapverdy jsou jedním z nejvýznamnějších světových hnízdišť mořských želv (Caretta Caretta). Komentované prohlídky s pozorováním hnízdění želv probíhají každou noc od června do poloviny října. Vrcholným měsícem období tření je srpen.

Za kulturou

Prozkoumejte Sal Rei, jeho náměstí plné květin, barevné domečky, kostely a „Museu dos naufragos“ se sbírkami kulturní antropologie, uměleckých děl a podvodních archeologických nálezů.

Výlet na čtyřkolce po Boa Vista
Želví hnízdiště na pláži Santa Monica, Boa Vista

Zábava, nakupování a noční život na Boa Vista

Hudební festivaly a svátky

Při troše štěstí můžete na Boa Vista navštívit některý z hudebních festivalů nebo karnevalů s typickou atmosférou. Za vidění stojí např. srpnový hudební festival v Santa Cruz, únorový karneval nebo oslavy Santa Isabel, patronky ostrova (4. července). Poslední zářijový týden si nenechte ujít „Týden morny“ s řadou hudebních akcí.

Za nočním životem, nákupy a atmosférou míří turisté hlavně do města Sal Rei, kde se postupně rozrůstají restaurace, bary a obchůdky. Většina suvenýrů, které vám budou prodejci nabízet (sošky, keramika, tkané tašky), ovšem nepochází z Kapverd, ale ze Senegalu a pobřeží Afriky. Platit můžete eury i kapverdskými escudy, ale počítejte s tím, že platby v eurech budou mít příplatek kolem 10 %.

Kostel Santa Isabel v Sal Rei, Boa Vista
Karneval, Kapverdské ostrovy

Otázky a odpovědi k aktivitám na Boa Vista

Co vidět a dělat na Boa Vista?
Kam se vydat za zážitky na Boa Vista?
Kdy je nejlepší sezóna pro windsurfing na Boa Vista?
Kde je nejlepší noční život na Boa Vista?