1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. Nový Suezský průplav je novou nadějí pro egyptské hospodářství

Nový Suezský průplav je novou nadějí pro egyptské hospodářství

Pondělí, 22.9.2014

Egypt vybuduje nový kanál paralelně spolu se Suezským průplavem, který propojuje Středozemní a Rudé moře. Projekt si podle odhadů vyžádá náklady čtyř miliard dolarů (82,5 miliardy Kč).

Suezský průplav, jenž byl otevřen 17. listopadu 1869, je jednou z nejrušnějších námořních cest na světě. Představuje mimo jiné důležitou trasu pro dodávky ropy z Blízkého východu.

Průplav je společně s turistikou a vývozem ropy i plynu nejdůležitějším zdrojem deviz pro Egypt. Roční příjmy plynoucí z provozování průplavu se pohybují kolem pěti miliard dolarů.

První fáze projektu byla oficiálně odstartována 1. srpna 2014 a při inauguraci této stavby prezident stavitele vyzval, aby plánovanou dobu tří let zkrátili na rok. V této fázi by se mělo začít s rozšiřováním Suezského průplavu vlastněného státem. Z celkové délky původní stavby – 164 km bez zdymadel, která zahájila provoz roku 1869, bude 37 km kanálu rozšířeno a prohloubeno a 35 km bude vykopáno nově podél stávající trasy. Dále má být kanál prohlouben tak, aby umožnil proplutí lodí o ponoru až 21 metrů z původních 14 metrů. Rovněž tak bude zrušen původní tunel pod Suezským kanálem spojující pevninskou část země se Sinají, a bude nahrazen šesti tunely novými, raženými v podstatně větší hloubce.

Vybudování nynějšího průplavu trvalo podle jeho správy deset let. Nová vodní cesta má být dokončena za pět let, řekl Mamiš. Egypt se ale bude snažit dokončit ji v ambicióznější tříleté lhůtě. Odhaduje se, že čekací doba lodí se díky paralelnímu kanálu sníží z 11 na tři hodiny.

Zdroj: ČTK

Další články

Kaskádovitá jezírka Pamukkale, fascinující skalní útvary Kappadokie, starověký Efez, překrásná pláž Ölüdeniz a další tipy na úžasná místa, která si na dovolené v Turecku nesmíte nechat ujít.  
Krásná příroda, památky, poznávání i relaxace. To vše a mnohem více vás čeká při poznávání zajímavých destinací, do kterých pro vás organizujeme poznávací zájezdy za výhodné ceny.
Na Bahrajnu zažijete dovolenou plnou luxusu, dobrodružství a odpočinku. Skrytý skvost Středního Východu, do kterého se dostanete za 6 hodin přímým letem z Prahy, vám má na svých ostrůvcích rozhodně co nabídnout.
Už jste navštívili několik exotických zemí a hledáte něco neotřelého? Využijte naše first minute benefity a vyrazte do nových destinací! Nabízíme přímé lety z Prahy do Bahrajnu a do oblastí Puerta Vallarta v Mexiku a Holguín na Kubě.   
Inspirujte se tipy na akce, svátky a další zajímavé události v exotických destinacích ve druhé třetině roku 2024. Užijte si na vaší dovolené snů co nejvíce zážitků zdarma včetně karnevalů, oslav a festivalů.
Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.