1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Ochutnejte to nejlepší z Turecka: doporučujeme all inclusive hotely s typickými tureckými jídly

Ochutnejte to nejlepší z Turecka: doporučujeme all inclusive hotely s typickými tureckými jídly

Pátek, 20.8.2021

Ochutnejte to nejlepší z Turecka: doporučujeme all inclusive hotely s typickými tureckými jídly

Döner, köfte, pilaf, pide, dolma, gözleme, baklava, lokkum. Netušíte, o čem je řeč? Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, čtěte dál a zjistěte, jaká typická turecká jídla byste si rozhodně neměli nechat ujít. A jestli dovolenou teprve vybíráte a rádi zkoušíte místní speciality, mrkněte se, jaké hotely v Turecku s tradičními pokrmy v rámci all inclusive vám doporučujeme.

Kebab všude, kam se podíváš

Bez kebabu by to v Turecku nešlo. Na pečené či grilované maso na rožni nedají Turci dopustit. Aby ne, vždyť kebab je zdejším národním jídlem. Pravý turecký kebab je jehněčí, ale můžete si dát i hovězí či kuřecí. Podává se se zeleninou a s rýží, pita chlebem nebo s hranolky.

Jaký druh kebabu vyzkoušet na dovolené v Turecku?

 • Döner kebab (oblíbený „otáčený“ kebab připravovaný na vertikálním grilu)
 • Dürüm kebab (kebab zarolovaný do chlebové placky)
 • Šiš kebab (masovo-zeleninový špíz z grilu)
Döner kebab
Döner kebab
 
Dürüm kebab
Dürüm kebab
 
Šiš kebab
Šiš kebab
Věděli jste, že na dovolené v Řecku, kam se kebab postupně rozšířil z Turecka, se s ním setkáte pod známým názvem gyros a v arabském světě pod označením shawarma?

Seznamte se: köfte, pilaf, burek aneb tradiční turecká jídla

Další z typických tureckých jídel jsou köfte (grilované či pečené kuličky z mletého masa). Podávají se obvykle s bílým chlebem (ekmek) nebo s rýží, do které Turci často přimíchávají koření, zeleninu, hrášek, cizrnu, ořechy nebo jiné přísady (pilaf). Pokud jsou vaše chuťové buňky spíše než na masové pokrmy vyladěné na pizzu, v Turecku se můžete těšit na místní specialitku. Vyzkoušejte pide – od klasické pizzy se liší pouze tvarem, kterým připomíná loď, a přestože základ většinou tvoří mleté maso, nemusíte se obávat, k dispozici jsou i standardní „pizzové“ náplně. Dalšími typickými tureckými jídly jsou dolma (vinné listy plněné rýží, zeleninou či masem) a burek (křehké filo těsto plněné sýrem, špenátem či masem). Kromě toho se na dovolené v Turecku můžete těšit také na dary moře.
Köfte a pilaf
Köfte a pilaf
 
Typické turecké pide
Typické turecké pide
 
Dolma
Dolma
I milovníkům zdravých jídel má Turecko co nabídnout. Typickými pokrmy kombinujícími maso a zeleninu jsou saç tava (kuřecí maso se zeleninou podávané v kovové, zespoda ohřívané misce), okra (maso se zelenými fazolkami a rajčaty), džuveč neboli ghivec (dušené maso s různými druhy zeleniny připravované ve speciální nádobě) a musaka (mleté maso zapečené s brambory, lilkem a rajčaty).
Saç tava
Saç tava
 
Turecké jídlo okra
Turecké jídlo okra

Doporučujeme hotel s typickými tureckými jídly v rámci all inclusive

Pegasos Royal & Resort Pegasos Royal & Resort *****
Turecko ˃ Turecká riviéra ˃ Alanya
 • Kvalitní program all inclusive včetně dětského bufetu a půlnočního občerstvení
 • V rámci hotelu k dispozici 4 bary, snack bar, hlavní restaurace, 3 restaurace s obsluhou (turecká s místními specialitami, orientální a italská, nutná rezervace, 1x za pobyt každá z restaurací zdarma)
 • Skvěle hodnocený hotel vhodný pro rodiny s dětmi, Mango club, dětské hřiště
 • 3 bazény, aquapark s 11 skluzavkami pro dospělé i skluzavkou pro děti
 • Poloha u krásné písčité pláže
Zobrazit termíny a ceny

Je libo all inclusive s oblíbenými tureckými palačinkami gözleme?

Příprava gözleme
Příprava gözleme
 
Typické turecké gözleme
Typické turecké gözleme
Ať už jste na sladké nebo na slané, gözleme vaše chuťové buňky na dovolené v Turecku určitě potěší. Jde o typické turecké placky, které se plní různými náplněmi od sýru a špenátu přes mleté maso až po ořechy se skořicí. Turecké hotely v rámci all inclusive mají často vyhrazené hodiny, ve kterých pro hosty připravují čerstvé gözleme. Prozradíme vám, které hotely dělají ty nejlepší.
Club Calimera Serra Palace Club Calimera Serra Palace *****
Turecko ˃ Turecká riviéra ˃ Titreyengol
 • Kvalitní program all inclusive v průběhu celého dne včetně tureckých palačinek gözleme a dětského bufetu
 • V rámci hotelu k dispozici 5 barů, hlavní restaurace, 3 restaurace s obsluhou (steak house – za poplatek, rybí, italská – 1x za pobyt zdarma, nutná rezervace)
 • Perfektní volba pro rodiny, 5 bazénů, skluzavky, dětské hřiště
 • Mango club pro děti a zábavné animační programy
 • Poloha hotelu přímo u písčité pláže
Zobrazit termíny a ceny
Marti Myra Marti Myra *****
Turecko ˃ Turecká riviéra ˃ Tekirova
 • Bohatý program ultra all inclusive zajišťující pestrou stravu během celého dne, pozdní snídaně i půlnoční občerstvení, místní speciality včetně tureckých palačinek gözleme
 • rámci hotelu k dispozici 5 barů, 3 snack bary, hlavní restaurace, 3 restaurace s obsluhou (turecká, středomořská a italská, 1× za pobyt zdarma, nutná rezervace)
 • Skvělá volba pro rodiny s dětmi, 7 bazénů, vodní skluzavky
 • Vhodné pro aktivní dovolenou, animační programy
 • Přímo u pláže oceněné Modrou vlajkou za čistotu
Zobrazit termíny a ceny

Užijte si na dovolené slaďoučké turecké speciality

Kdo by neznal turecký med? Co ale taková baklava, lokkum, sütlaç a chalva? Možná o nich slyšíte poprvé, možná znáte jen některé z nich. Řeč je o nejoblíbenějších tureckých dezertech. Nejznámější je určitě baklava, na kterou můžete narazit i na dovolené v Řecku a v dalších balkánských či arabských zemích. Jde o dezert složený z vrstev tenkého filo těsta s ořechy a medem. V Turecku baklavu trochu netypicky občas připravují i se sýrem. Podobně rozšířená je i chalva (slazená pasta ze sezamových semínek s různými příchutěmi a s oříšky).
Baklava
Baklava
 
Chalva
Chalva
Z typických tureckých sladkostí dále stojí za zmínku sütlaç (sladká rýže vařená v mléce) a lokkum (hmota připomínající želé bonbóny obalené kokosem či ořechy). Pokud vám lokkum zachutná, odvezte si je jako suvenýr. V turistických obchodech seženete lokkum v pěkných dárkových baleních.
Typický turecký sütlaç
Typický turecký sütlaç
 
Lokkum
Lokkum

Milovníkům sladkostí doporučujeme hotel s vlastní cukrárnou

Papillon BelvilPapillon Belvil *****
Turecko ˃ Turecká riviéra ˃ Belek
 • Bohatý program ultra all inclusive včetně dětského bufetu
 • V rámci all inclusive cukrárna s množstvím místních zákusků
 • 5 barů, snack bar, hlavní restaurace, 4 restaurace s obsluhou (turecká a rybí nabízející turecké speciality, dále italská a asijská restaurace, 1x za pobyt zdarma)
 • Skvěle hodnocený hotel pro rodinnou dovolenou, 3 bazény, tobogány pro děti i dospělé
 • Poloha přímo u písčité pláže a piniového háje poblíž golfových hřišť
Zobrazit termíny a ceny

Tak trochu jiná turecká káva a další nápoje

Dobré jídlo je potřeba spláchnout dobrým pitím. A co se pije v Turecku nejčastěji? Přece káva a čaj. V Turecku našeho klasického „Turka“ ale nečekejte. Typická turecká káva (tűrk kahvesi) se připravuje v džezvě, a to obvykle silně slazená (şekerli) nebo bez cukru (sade). Pokud káva není nic pro vás, vyzkoušejte turecký čaj (çay). Nejčastěji bývá černý a slazený. Dalším typickým tureckým nápojem je ayran (jogurtový nápoj dochucený mátou). Z piv doporučujeme místní značku Efes. Z tvrdších druhů alkoholu se v Turecku nejčastěji setkáte s rakijí.
Turecká káva a čaj
Turecká káva a čaj
 
Ayran
Ayran

Další články

Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!
Na rok 2024 pro vás máme několik nových destinací. Je libo řecká Aténská riviéra, kubánské Cayo Santa María nebo španělská Costa Brava? Seznamte se, prosím.
Nenechte si utéct nejlepší ceny a výběr, nejnižší zálohu, děti zdarma, storno zdarma a další benefity! Objednejte si dovolenou na léto 2024 už nyní a ušetřete.  
Přemýšlíte, kde byste letos oslavili Valentýna? Poleťte s EXIM tours a prožijte 14. únor na našem​ poznávacím zájezdu v Egyptě, nebo v nejromantičtějších městech Evropy. Každé z nich má co nabídnout, stačí si jen vybrat.
Poleťte v lednu na dovolenou a začněte nový rok 2024 u moře. Vybírejte ze široké nabídky zájezdů do exotických destinací. Přinášíme vám i tipy na výlety.
Na báječnou dovolenou u moře můžete vyrazit z České republiky hned z několika letišť, a to rovnou ze šesti. Vyberte si pro svou cestu do zahraničí letiště Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary nebo České Budějovice.