Aktivity na Krétě: co vidět, prožít a navštívit

Dovolená na Krétě by nebyla úplná bez sportu, zábavy a poznávání ostrova, jeho úžasné přírody a památek.
Výšlapy do hor na Krétě mají své kouzlo

Sportování na Krétě

Potápění – je možné pouze v potápěčském centru, kde poskytnou vybavení a instrukce. Zajímavý podmořský život najdete na severozápadě Kréty (Agia Pelagia, Bali, Chania), specialitou pláží jižního pobřeží jsou podmořské jeskyně (Plakias).

Vodní sporty – vzhledem k větrnému podnebí je Kréta rájem pro surfaře. Mezi vyhlášená místa pro windsurfing patří Palekastro, Falasarna, Elafonisi, Stavros, Elounda, Amoudara, Kokkini Hani nebo Hersonissos.

Trekking a turistika – hitem jsou soutěsky (Samaria, ale i méně navštěvovaná Aradena), kaňony (Údolí mrtvých v Kato Zakros) a jeskyně. Nejslavnější „Diova jeskyně“, kde se podle bájí narodil samotný Zeus, je k vidění v pohoří Dikte, v těsné blízkosti vesničky Psychro.

Windsurfing patří mezi oblíbené sporty na Krétě
Oblíbeným cílem potápěčů jsou vraky lodí, Falasarna, Kréta

Zajímavá místa a památky na Krétě

  • Knóssos – komplex mínojských paláců, úžasný příklad vyspělosti civilizace na Krétě z doby 3. tisíciletí před Kristem, se rozprostírá na ploše 20 000 m² jen pár kilometrů od hlavního města. K mínojským památkám patří i paláce Faistos a Kató Zakros či mýty opředený Gortyn.
  • Heráklion – renesanční benátský pevnost a archeologické muzeum.
  • Chania – spousta kostelů, mešita i renesanční paláce.
  • Rethymno – benátská pevnost, muzea, mešity a romantické uličky.
  • Arkadi – klášter z konce tzv. benátského období je pro dobrovolnou smrt jeho obránců při obléhání Turky symbolem statečnosti Kréťanů.
  • Spinalonga – opevněný ostrov, kde až do roku 1957 fungovalo leprosárium, poslední kolonie malomocných v Evropě.
Palác Knossos, Kréta
Ostrov Spinalonga, Kréta

Zábava a noční život na Krétě

Děti ocení například Cretaquarium v Heraklionu, kde mohou pozorovat ryby a chobotnice v jejich přírodním prostředí, nebo zábavný park Dinosauria v Gournes. Rodiny s dětmi potěší také výlety podél pobřeží ve vláčku „Little Fun Train“ z Chanie. Vodní park Watercity v Heraklionu je skvělým místem pro všechny bez ohledu na věk.

Zábavu a noční život najdete na Krétě v každém letovisku, nejintenzivnější je v oblasti od Malie a Stalisu po Eloundu. Bary, hudební kluby, restaurace a diskotéky bývají otevřené do 2.–3. hodiny ranní. Oblíbené jsou tradiční „řecké večery“ s ochutnávkou jídla a tancem.

Otázky a odpovědi k aktivitám na Krétě

Jaké památky na Krétě navštívit?
Kam vyrazit za přírodními atrakcemi na Krétě?
Jaké jsou možnosti sportování na Krétě?
Jsou na Krétě i zábavní a vodní parky?
Je na Krétě noční život?